Pauliukų bendrovės vadovas siūlo apsispręsti, ką auginame - kiaules ar šernus
2015-08-05

Jonavos r. Po klasikinio kiaulių maro vos spėję atsitiesti du stambūs kompleksai vėl jaučia grėsmę - šįkart dėl afrikinio kiaulio maro, kurio užkratas liepos 31 d. nustatytas smulkiame ūkyje Čičinų kaime. Jeigu bus nuspręsta Jonavos rajoną įtraukti į trečiąją apsaugos zoną, tai kompleksams atneš didelių nuostolių.

Į nustatytą 10 km afrikinio kiaulių maro (AKM) priežiūros zoną patenka UAB „Beržų kompleksas" ir Pauliukų ŽŪB, kuriose laikoma apie 40 tūkst. kiaulių. Biosaugos priemonės bendrovėse įdiegtos paties aukščiausio lygio, tad, tikimasi, AKM virusas į kompleksus nepateks, tačiau finansinių nuostolių gali būti patirta, jeigu bus apribota prekyba gyvomis kiaulėmis ir kiaulienos produkcija.

Todėl abiejų bendrovių vadovai teigia kol kas labiausiai laukiantys žinių iš Briuselio, kur Europos Komisija (EK) netrukus spręs dėl zonavimo ribų nustatymo. Jeigu Jonavos rajonas iš antrosios bus įtrauktas į trečiąją apsaugos zoną, abiem kompleksams bus apribota prekyba kiaulienos produkcija su ES šalimis, o tai jau reikš ekonominius nuostolius.

„Beržų komplekso", kuriame laikoma apie 30 tūkst. kiaulių, direktorė Virginija Gudauskienė sakė, kad kol kas nesiima jokių veiksmų didinant kiaulių pardavimus. „Kiaules parduodame pagal ciklą, užauginę iki tam tikro svorio, nes kitokių niekam nereikia. Tad kol nėra kitokių apribojimų, dirbame kaip ir dirbę. Kai sulauksime naujų nurodymų, dirbsime pagal juos", - sakė V. Gudauskienė.

Dėl pavojingo užkrato patirtus nuostolius, jos manymu, turėtų kompensuoti ES arba Vyriausybė, kadangi jie būtų patirti ne dėl bendrovės kaltės.

Pauliukų ŽŪB pirmininkas Andrejus Štombergas taip pat gyvena laukimu. Jeigu rajonas pateks į trečiąją apsaugos zoną, tuomet ir prasidės bendrovės komplekso, kuriame laikoma apie 10 tūkst. kiaulių, problemos.

„Kiekvieną dieną sėdi kaip ant adatų, slegia didžiulė įtampa. Problema veja problemą - pieno ūkis nuostolingas, dabar dar ir kiaulės..." - nelinksmai kalbėjo Pauliukų ŽŪB vadovas Andrejus Štombergas.

Pauliukų komplekse taikomi labai aukšti biosaugos reikalavimai, pašarai termiškai apdorojami, tačiau jo vadovas visiškai nesijaučia ramus, kad AKM virusas į kiaulides nepateks. „Mes patys vieni marui kelio neužkirsime. Šernai laisvai vaikšto, paukščiai, vabzdžiai skraido, tad niekas negali žinoti, kur, kada ir kaip virusas pateks į teritoriją", - sakė karčios patirties turintis specialistas, juolab kad AKM prieš metus jau buvo ir stambiame „Idavang" Rupinskų kiaulių komplekse (Ignalinos r.).

Ir „Beržų kompleksas", ir Pauliukų ŽŪB 2011-aisiais patyrė milžiniškų nuostolių dėl kiaulių maro. Gamybai atnaujinti prireikė nemažų investicijų, o šiandien situacija vėl grėsminga. „Kiaulių verslas labai nedėkingas. Neaugintume jų, jeigu nebūtų tiek metų įdirbio, tokių investicijų", - teigė A. Štombergas.

Abiejų pavojaus zonoje esančių bendrovių vadovai vienareikšmiai teigia, kad būtina mažinti šernų populiaciją. A. Štombergas jau ne kartą garsiai sakė, kad reikia apsispręsti, ką auginame - šernus ar kiaules. „Ir kažkas turi prisiimti atsakomybę dėl strateginių sprendimų, nes šitaip ilgiau tęstis negali. Jeigu šernai svarbesni - auginkime šernus. Priimtų vienokį ar kitokį sprendimą, tai bent žinotum, ką pats gali padaryti. O neapsisprendus bus pasaka be galo, mesime pinigus į balą", - piktinosi A. Štombergas.

„Pirmiausia reikia medžioti šernus. Antras dalykas - reikia išnaikinti kiaules, po 1-2 auginamas smulkiuose ūkiuose, kur negalima užtikrinti biosaugos reikalavimų. Nes dėl jų nukenčia tūkstančiai kiaulių. Juk Jonavos rajone yra ir daugiau stambių kompleksų, ne mes vieni. Afrikinis kiaulių maras - didžiulė problema mums", - kalbėjo „Beržų komplekso" direktorė.

Iki šiol Jonavos r. buvo antroje apsaugos zonoje, kuri laikoma užkrėsta, bet joje AKM buvo tik nustatytas šernams. Prekyba gyvomis kiaulėmis iš šios zonos galima tik Lietuvos Respublikos teritorijoje, tačiau kiauliena, kiaulienos produktais iš oficialiai pripažintų ūkių, taikančių griežtus biologinės saugos reikalavimus, galima prekiauti.

Į trečiąją apsaugos zoną patenka tie rajonai, kuriuose AKM nustatytas ir naminėms kiaulėms. Šiame sąraše iki šiol buvo 9 Rytų Lietuvos rajonai. Iš šios zonos draudžiamas gyvų kiaulių, kiaulienos ir jos produktų eksportas į ES bei trečiąsias šalis. Gyvų kiaulių judėjimas leidžiamas tik iš visiškai biologinės saugos reikalavimus įgyvendinusių ūkių Lietuvos teritorijoje (skerdimui specialiose skerdyklose). Kiauliena, kiaulienos produktais prekyba galima tik vietinėje rinkoje, o produktai privalo būti pažymėti specialiu sveikatingumo ženklu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai