Marui priartėjus prie Kėdainių, kiaulių augintojai gyvena tarsi ant tiksinčios bombos
2014-12-17

Jonava/Kėdainiai. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute patvirtintas afrikinio kiaulių maras dar vienam kritusiam šernui, kurio gaišena rasta gretimame Jonavos rajono Bukonių seniūnijos miške. Imtis atsargumo priemonių raginami ir Kėdainių rajono ūkininkai.

Plote, kuriame rastas nugaišęs šernas, nustatyti laikini medžioklės apribojimai, kartu su medžiotojais kas savaitę bus vykdoma užkrėstos vietovės apžiūra, radus daugiau nugaišusių laukinių gyvūnų, bus atrenkami mėginiai tyrimams, o gaišenos - naikinamos.

„Perspėjome visus toje rajono dalyje gyvenančius ūkininkus atsakingai laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Pavyzdžiui, grįžtant iš miško į kiaulių tvartus neiti tais pačiais drabužiais, o būtinai persirengti. Seniūnijose organizavome susitikimus su vietos ūkininkais, tačiau po Naujųjų metų, akivaizdu, tokius susitikimus teks kartoti", - sakė Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos viršininkas Alfonsas Genys (nuotr.).

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasak jo, iki šiol Kėdainių rajonas dar netraktuojamas kaip afrikinio kiaulių maro zona, tad kraštutinių priemonių - kiaulių skerdimo - nebus imtasi.

„Kol kas mūsų rajonas patenka į pirmąją saugumo zoną, turime laikytis tam tikrų saugumo priemonių, bet jos nėra itin griežtos. Panašu, kad keturios seniūnijos - Pelėdnagiai, Šėta, Truskava ir Vilainiai - po radinio kaimyniniame Jonavos rajone patenka į padidinto saugumo zoną. Šios seniūnijos gali pakliūti į antrąją maro saugumo zoną. Tada jose reikalavimai būtų sugriežtinti: ūkininkai, norėdami parduoti kiaules, privalės ištirti, ar gyvūnai neserga afrikiniu kiaulių maru, o visi sumedžioti šernai taip pat turės būti tiriami", - sakė A. Genys.

Žmonėms afrikinis kiaulių maras nepavojingas, tačiau užsikrėtusios kiaulėms jis mirtinas. Prieš šią ligą nėra sukurta vakcinų, nėra ir jokio gydymo, vienintelis efektyvus būdas apsisaugoti nuo užkrato - griežtas biosaugos reikalavimų laikymasis, net jei ūkyje laikoma viena ar dvi kiaulės.

Lietuvoje šios ligos židinių rasta Alytaus, Varėnos, Ignalinos, Kupiškio ir Jonavos rajonuose.

Kiaulių maro situacija sudėtinga ir kaimyninėse valstybėse, nes nuolat gaunami pranešimai apie vis naujus viruso židinius Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje.

Latvijoje nuo šių metų birželio mėnesio iki dabar nustatytas 131 afrikinio kiaulių maro atvejis laukinėje faunoje ir 32 - kiaulių laikymo vietose, Lenkijoje - 25 židiniai laukinėje faunoje ir 2 - kiaulių laikymo vietose, Estijoje - 38 atvejai laukinėje faunoje, kiaulių laikymo vietose šis virusas nenustatytas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai