Kiek kainuos sunaikinti kiaules, dar skaičiuojama
2013-12-10

Vilnius. Nuo gruodžio 16 d. rajonuose, besiribojančiuose su Baltarusijos siena, gyventojams, neįgyvendinusiems  biologinio saugumo priemonių reikalavimų, bus draudžiama laikyti kiaules. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nuo gruodžio 2 d. pradėjo kiaulių laikymo vietų patikrą.

Devyniuose šalies rajonuose - Druskininkų, Ignalinos, Lazdijų, Šalčininkų, Švenčionių, Varėnos, Vilniaus, Visagino ir Zarasų - buvo  laikoma apie 8500 kiaulių, 3200 jų paskersta, tačiau kiek kiaulių reikės sunaikinti ir koks skaičius gyventojų įdiegė biologinės saugos reikalavimus,  šiuo metu niekas negali pasakyti, kadangi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritorinių tarnybų specialistai tik nuo gruodžio 2 d. pradėjo kiaulių laikymo vietų patikrą.

Jei kiaulių laikytojai iki minėtos datos įgyvendino biologinio saugumo priemonių reikalavimus, buferinėje zonoje auginti kiaules niekas nedraudžia.

Tačiau tie kiaulių laikytojai, kurie pretendavo gauti kompensacijas už ankstyvuoju laikotarpiu paskerstas kiaules buferinėje zonoje, privalėjo pateikti dokumentus, įrodančius apie mėginių paėmimą afrikinio kiaulių maro ligos stebėsenai bei įsipareigojimą VMVT nelaikyti kiaulių vienerius metus.

Iki gruodžio 2 d. buvo renkamos paraiškos, o per dvi savaites numatyta jas įvertinti  dėl išlaidų tinkamumo. Nuostolius skaičiuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra. Sumos, kiek reikės kompensuoti buferinės zonos gyventojams už kiaulių paskerdimą, paaiškės tuomet, kai įvyks visi nuostolių kompensavimo komisijų posėdžiai. Anksčiau skelbta, kad kiaulių naikinimas gali kainuoti apie 10 mln. litų, 30 proc. šių išlaidų padengs Europos Komisija.

VMVT Skubios veiklos skyriaus laikinasis vedėjo pavaduotojas Artūras Šimkus atkreipia dėmesį, kad gruodžio 1 d. pasibaigus  terminui biologinio saugumo priemonių reikalavimams įgyvendinti, 15-ai dienų buvo pratęstas terminas kiaulėms likviduoti.

„Kiaulių laikytojai, kurių kiaulių laikymo vietos patenka į buferinę zoną ir neatitinka minėtų reikalavimų, ne vėliau kaip iki š.m. gruodžio 16 d. turi paskersti, parduoti arba sunaikinti kiaules ir jų gaišenas perduoti šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojams", - primena Artūras Šimkus.

***

Dėl kompensacijų už paskerstas kiaules netoli Baltarusijos sienos, preliminariais duomenimis, pateikta apie 800 paraiškų, jose prašoma kompensacijų už maždaug 2,4 tūkst. kiaulių, kurios paskerstos apsauginėje afrikinio kiaulių maro zonoje. Detalesni duomenys bus pateikti kitą savaitę.

MŪ, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai