Kiaulių maro židinys Rokiškyje - likviduotas
2014-08-25

Rokiškis/Vilnius. Afrikinio kiaulių maro židinys, rugpjūčio 22 dieną aptiktas Rokiškio rajone, yra likviduotas ir šiuo metu atliekami visi likę stebėsenos darbai, teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius. Žemės ūkio ministerijai artimiausiu metu bus pateiktas planas dėl afrikinio kiaulių maro likvidavimo finansavimo ir kompensacijų iš Europos Komisijos.

„Rokiškyje viskas sunaikinta ir padarytos dezinfekcijos. 3 kilometrų zonoje kiaulės skerdžiamos, o 10 kilometrų - stebimos. Židinys yra likviduotas ir vykdoma stebėsena", - sakė J.Milius.

Anot jo, pirminiais duomenimis, Rokiškio rajone, Kriaunų seniūnijoje kiaulių maro židinys atsirado kiaulių pašarui panaudojus termiškai neapdorotus grūdus.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Rokiškyje maras įvyko, nes tik ką buvo nuimti grūdai pas tą gyventoją. Javuose buvo rasta daug šernų guolių, nes ten netoli Latvijos yra židiniai", - tvirtino J. Milius.

Rugpjūčio 22 dieną kiaulių maro židinys aptiktas privačiame ūkyje laikytose dvejose kiaulėse, kurias savininkai paskerdė savo reikmėms. Nacionaliniam maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui nustačius, kad kiaulės serga, veterinarijos inspektoriai kiaulieną sunaikino, pradėjo dezinfekavo ūkinius pastatus bei teritoriją.

Aplink židinį 3 ir 10 kilometrų spinduliu nustatytos apsaugos ir stebėsenos zonos, iš kurių draudžiama išvežti kiaules, kiaulieną ir kiaulienos produktus. Tikslinama, kiek minėtose zonose yra laikoma kiaulių, imami jų kraujo mėginiai virusui nustatyti.

Šiemet tai jau penktasis afrikinio kiaulių maro židinys šalyje, nustatytas kiaulių ūkyje, dar trys židiniai užfiksuoti šernuose.

Ministerijai bus pateiktas kiaulių maro likvidavimo finansavimo planas

Žemės ūkio ministerijai artimiausiu metu bus pateiktas planas dėl afrikinio kiaulių maro likvidavimo finansavimo ir kompensacijų iš Europos Komisijos (EK), o Europos Sąjungos (ES) tarybą jis turėtų pasiekti rugsėjo pradžioje, sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius.

„Dabar jau gavome iš visų valstybių, išskyrus Lenkiją, pasiūlymus ir ruošime bendrą planą dėl afrikinio kiaulių maro. Rugsėjo 5 dieną žemės ūkio ministrė dalyvaus ministrų posėdyje ir tada bus pateikta planas dėl finansavimo", - sakė J.Milius.

Kiaulių maro paveiktos valstybės siekia 100 proc. finansavimo, tačiau, anot J. Miliaus, konkrečios reikalingų lėšų sumos kol kas negalima suskaičiuoti.

„Mes skaičiai nekalbame, tai yra bendras planas dėl finansinio parėmimo kiaulių maro paveiktoms šalims. Tai bus kompensacijos už paskerstas kiaules, dėl veiklos apribojimo afrikinio kiaulių maro židiniuose, už buferinėse zonose sunaikintas kiaules", - kalbėjo J. Milius.

Jo teigimu, pasiūlymus plano rengimui pateikė Latvija ir Estija, o iš Lenkijos kol kas laukiama atsakymo, tačiau paruoštas planas Žemės ūkio ministerijoje turėtų būti pristatytas šią savaitę. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltratienė parengtą planą turėtų pristatyti rugsėjo 5 dieną planuojamame ES tarybos susitikime.

Pasak J. Miliaus, kad šiame finansavimo mechanizme dalyvaus ir Baltarusija, nes Lietuva jai pažadėjusi iš EK lėšų „apmokėti veterinarines priemones - stebėseną, dezinfekciją ir kiaulių sunaikinimą".

Lietuvoje afrikinis kiaulių maras pirmą kartą užfiksuotas šiemet sausio pradžioje, kuomet buvo ištirti netoli sienos su Baltarusija dviejose vietose kritę šernai. Liepos 24 dieną agresyvus maras diagnozuotas gerai saugotoje „Idavang" fermoje, o iš viso šalyje nustatyti aštuoni mirtino viruso židiniai.

Afrikinis kiaulių maras pasireiškė Latvijoje ir Lenkijoje, taip pat netoli sienos su Baltarusija.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai