Kiaulių augintojai nori papildomų lėšų nuo maro saugiems pašarams
2015-08-13

Vilnius. Kiaulių augintojai nepritaria Veterinarijos tarnybos vadovo įsakymui, kuriuo nurodoma kiaules privalomai šerti tik termiškai apdorotais pašarais, taip saugantis afrikinio maro užkrato. Augintojai prašo rasti lėšų įrengti specialiai įrangai.

Tuo metu veterinarų vadovas Jonas Milius teigia, kad tai parodo pačių augintojų aplaidų požiūrį į savo turtą, nes jau dvejus metus kalbama apie galimybę kiaulėms užsikrėsti per neapdorotus pašarus.

Kiaulių augintojų asociacijos išplatintame kreipimesi į Vyriausybę, Žemės ūkio ministeriją ir Veterinarijos tarnybą prašoma, kad įsakymas būtų sustabdytas bei ieškoma lėšų augintojams.

„Prašome nedelsiant atšaukti įsakymą, arba jį sustabdyti ir skubiai ieškoti paramos lėšų įrangai įsigyti bei eksploatuoti, nes reikalavimas jau galioja. Kadangi įrenginių gamintojas nelaiko pagaminęas sandėlyje, juos reikia suprojektuoti, pagaminti, nupirkti, atvežti, sumontuoti - tam reikia taip pat bent keleto mėnesių", - teigiama rašte.

Anot augintojų, Lietuvoje reikia bent 20 terminių pašarų apdorojimo įrenginių. Jie kainuotų apie 11,46 mln. eurų, taip pat prisidės išlaikymo sąnaudos, kurios vieną toną pabrangins apie 15 eurų, o visam kiaulininkystės sektoriui tai per metus kainuos 4,5 mln. eurų daugiau.

Pasak Veterinarijos tarnybos, grūduose afrikinis kiaulių maras gyvybingu gali išlikti iki 6 mėnesių dėl šernų šlapimo. Kiaulių augintojai dėl to klausia, kodėl neįsakoma termiškai apdoroti visų eksportuojamų iš Lietuvos grūdų, kad kiaulių maras neplistų po kitas valstybes.

J.Milius BNS sakė, kad augintojų nepritarimas parodo pačių augintojų požiūrį į savo turtą.

„Rizika tokia... Bet tai rodo augintojų požiūrį į savo turtą, jie mano, kad už viską sumokės valdžia, o patiems prisiimti nereikia nieko", - BNS sakė J.Milius.

Paklaustas dėl pabrangsiančių pašarų augintojams, jis sakė, kad užsikrėtusių kiaulių fermų naikinimas augintojams kainuotų dar brangiau ir kad būtina imtis visų saugumo reikalavimų.

Anot veterinarų vadovo, jau dvejus metus kalbama apie pavojus, tačiau didieji augintojai nesiima pakankamų priemonių apsisaugoti.

J.Milius pabrėžė, kad jeigu kiaulių kompleksuose bus aptiktas maro užkratas ir paaiškės, kad kiaulės šertos neapdorotais pašarais, tuomet augintojai negaus nei valstybės, nei Europos Sąjungos išmokų ir kompensacijų.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai