Kėdainių rajone – penktoji afrikinio kiaulių maro auka
2015-12-22

Kėdainių r. Maždaug tris kartus per savaitę į šernų medžioklę važiuojantys Šventybrasčio medžiotojų klubo nariai sulaukė mažiausiai lauktos naujienos - vieno iš keturių gruodžio pradžioje sumedžiotų šernų mėginiuose tikrintojai rado afrikinio kiaulių maro užkratą.

Ši afrikinio kiaulių maro auka - jau penktoji Kėdainių rajone. Du šernai užsikrėtę šia liga aptikti Labūnavos, po vieną Josvainių ir Dotnuvos miškuose.

Pasak Šventybrasčio medžiotojų klubo pirmininko Antano Karoso, dabar medžiotojams teks daugiau dėmesio skirti medžioklei.

„Kadangi šernų medžioklės nutraukti negalime, nes būtina mažinti jų populiaciją, tai į medžiokles ir toliau važiuosime. Jau ir iki šiol tikrindavome kiekvieno šerno skerdieną, tai darysime ir toliau. Pagal galiojančią tvarką patekus į maro zoną medžiotojams padaugėja pareigų - drauge su veterinarijos tarnybos atstovu vis teks šukuoti medžioklės plotus ir stebėti, ar juose nėra nugaišusių šernų. Nieko nepadarysime - teks vykdyti, kas privalu", - sakė A. Karosas.  

Afrikiniu kiaulių maru užkrėstą šernieną Šventybrasčio klubo medžiotojai, kaip reikalauja tvarka, sunaikino ją sudegindami.

Pasak Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojo Audriaus Mikalausko, Šventybrasčio medžiotojai viską padarė pagal galiojančias tvarkas. „Viskas buvo padaryta teisingai. Medžiotojai tvarkingai pristatė šernų mėginius. Juos ištyrus ir radus užkratą, sirgusio žvėries skerdieną būtina sunaikinti. Mes turime įsakymą, kad turi būti deginama", - sakė A. Mikalauskas.

Nors dėmesio šernų medžioklei nemažai, afrikiniu kiaulių maru sergančių žvėrių randama vis naujose vietovėse.

Per 2013 m. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištirta 10 430 kraujo ir organų mėginių (2 749 šernų ir 7 681 kiaulių). 2014 m. ištirta 13,7 tūkst. šernų ir 10,1 tūkst. kiaulių. 2015 m. ištirta virš 24 tūkst. kiaulių ir virš 11 tūkst. šernų mėginių.

AKM žmonių sveikatai ir gyvybei grėsmės nekelia, šia liga serga kiaulės, šernai ir laukinės kiaulės.  Virusą neutralizuoja didesnė kaip 70 °C temperatūra per 30 minučių, o taip pat riebalų tirpikliai ir daugelis biocidinių medžiagų.

AKM virusas atsparus šalčiui - išlieka stabilus esant 4 °C ir žemesnei (net minusinei temperatūrai) keletą mėnesių.  Šaltai rūkytoje mėsoje virusas gali išsilaikyti iki 300 dienų, o šerno gaišenoje nuo 2 iki 6 mėnesių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai