Kas iš tiesų platina afrikinį kiaulių marą?
2015-09-02

Berlynas. Grėsmė, kurią pasėjo po Rytų Europą plintantis afrikinis kiaulių maras, kelia didelį veterinarijos specialistų, gyvulių augintojų susirūpinimą. Vakarų ekspertai, su nerimų stebintys situaciją Baltijos šalyse, turi savo nuomonę dėl ligos išplitimo.

Dr. Klausas Depneris (Klaus Depner) iš Frydricho Lioflerio instituto (Vokietija) pabrėžia, kad afrikinio ir klasikinio kiaulių maro susirgimų klinikiniai požymiai yra panašūs, tačiau infekcijų perdavimo kelias - nevienodas. Nors atsakingoms Lenkijos ir Baltijos šalių institucijoms pavyksta suvaldyti afrikinį kiaulių marą (AKM) naminių kiaulių populiacijoje, šernų užsikrėtimas vis dar nekontroliuojamas.

„Afrikinis kiaulių maras plinta palaipsniui. Rusijos veterinarijos specialistai paskelbė, kad AKM virusas per metus į Vakarus pasistūmėja apie 300 km.", - teigia dr. K. Depneris žurnalui „Top agrar". Į aplinką sukėlėjas išsiskiria paskutinėje ligos stadijoje prieš gaišimą, kai infekuoti šernai jau nebegali įveikti didelių atstumų, todėl nugaišta giliai miškų tankmėje. Sukėlėjas irstančiuose audiniuose išlieka gyvybingas iki 3 savaičių, todėl kol medžiotojai suranda gaišenas, maitėdos (kiti šernai, lapės, usūriniai šunys) turi puikias galimybes išplatinti AKM virusą.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Užkrečiamų ligų ekspertas akcentuoja, kad stebint šernų populiaciją svarbu tirti ne tik sumedžiotus gyvūnus, bet ir miške rastas gaišenas. Jis pateikia Latvijos pavyzdį. 2014 m. šioje šalyje dėl AKM ištirta 2,8 tūkst. sumedžiotų šernų, 40 atvejų gauti teigiami rezultatai (užsikrėtimas 1,4 proc.). Tačiau ištyrus 245 atsitiktinai rastas gaišenas, 177 mėginiuose nustatytas AKM virusas.

Dar vienas AKM viruso plitimo veiksnys - žmogus. Įrodyta, kad maži kiaulių ūkiai užsikrečia, jei ūkininkai laiko gyvulius lauko sąlygomis, šeria maisto atliekomis.

Iš infekuoto regiono į kaimynines šalis AKM išplinta kartu su kontrabandine kiauliena. Dr. K. Depneris pabrėžia, kad potencialią riziką kelia tolimųjų reisų vairuotojai, kurių maršrutai nusidriekia per kelias valstybes. Jei vairuotojai nesilaiko kultūros, meta maisto atliekas tiesiai pro važiuojančio automobilio langą, gali užnešti AKM virusą į dar neužkrėstas sritis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai