


Vašingtonas. Tiriama, ar naujas pašarų priedas, kurio sudėtyje – kengūrų jauniklių žarnyno bakterijos, padės išspręsti sumažinti karvių išskiriamo metano kiekį. Laboratoriniai tyrimai rodo, jog pakeitus karvių prieskrandžio mikroflorą susidaro ne metanas, o acto rūgštis, kuri yra naudinga galvijų organizmui.
Kadangi raudonos mėsos paklausa nemažėja, mokslininkai ieško būdų, kaip galima būtų sumažinti gyvulių išmetamo į aplinką metano kiekį. Buvo bandymų keisti raciono sudėtį, šerti galvijus natūraliais priedais, pavyzdžiui, iš jūros dumblių, ir cheminiais metano inhibitoriais, tačiau šias dujas gaminančios bakterijos yra labai atsparios. Bandyta sukurti vakciną, tačiau karvės mikrobioma priklauso nuo to, ką ji ėda.
Egzistuoja labai daug metaną gaminančių bakterijų rūšių, todėl neįmanoma sukurti universalaus skiepo. Galiausiai paaiškėjo, jog intervencijos gali neigiamai paveikti biologinius procesus ir galvijų organizmą.
Vašingtono valstijos universiteto (JAV) mokslininkai, anksčiau sukūrę dirbtinį karvių prieskrandį, kad galėtų tirti fermentaciją ir anaerobinius procesus, iškėlė hipotezę, jog metaną gaminančias bakterijas nuslopintų mikroorganizmai – konkurentai.
Kengūrų priekinėje žarnyno dalyje yra bakterijų, kurios išskiria ne metaną, o acto rūgštį. Amerikiečių mokslininkai paėmė gyvūnų išmatų mėginius ir nustatė, jog tokia mikroflora būdinga tik jaunikliams, bet ne suaugusioms kengūroms. Negalėdami išskirti konkrečios bakterijų rūšies, kuri sintetina acto rūgštį, mokslininkai sukūrė stabilią mišrią kultūrą.
Tyrėjai išbandė savo produktą karvių didžiojo prieskrandžio simuliatoriuje. Iš pradžių jie panaudojo specialią cheminę medžiagą, kuri nuslopino metaną gaminančias bakterijas ir sumažino konkurenciją. Per keletą mėnesių actą išskiriančios bakterijos pakeitė anksčiau buvusią mikroflorą ir įsitvirtino sistemoje kaip dominuojanti kolonija.
Rezultatai pristatyti mokslo leidinyje „Biocatalysis and Agricultural Biotechnology“.
Nors gerosios bakterijos išbandytos laboratorinėmis sąlygomis, mokslininkai planuoja atlikti tyrimus su gyvomis karvėmis. Juos labiausiai domina, ar acto rūgštį gaminanti mikroorganizmų kultūra gali gyvuoti visą laiką, ar reikės retkarčiais duoti galvijams metano gamybą slopinančių medžiagų.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Palengvintos paramos sąlygos biosaugos priemonėms
2025-04-15 -
Norėdami išvengti gyvulių ligų, pirmiausia jų laikytojai turi pakeisti mąstymą
2025-04-01 -
Snukio ir nagų liga pateko į Slovakiją
2025-03-24
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)