Ką nuspręs Briuselis po bevaisių Vilniaus ir Maskvos susitikimų?
2014-02-14

Vilnius/Maskva/Briuselis. Europos Sąjungos ir Rusijos bei Lietuvos ir Rusijos susitikimai Vilniuje ir Maskvoje dėl neproporcingų sankcijų ES kiaulienos eksportuotojams baigėsi be apčiuopiamų rezultatų. Vasario 17-ąją Lietuva ir kitos ES šalys prašys Briuselio kompensuoti kiaulienos sektoriaus patiriamus nuostolius.

Vasario 11-ąją Vilniuje vyko aukščiausio lygio Europos Komisijos Sveikatos ir vartotojų reikalų generalinio direktorato ir Rusijos federalinės veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnybos pareigūnų pasitarimas, kuriame dalyvavo Lenkijos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos ir Lietuvos atsakingų institucijų vadovai.

Pasitarime buvo aptarti Europos Komisijos ir Rusijos bei Baltarusijos ekspertų vizito Lietuvoje rezultatai, apžvelgta afrikinio kiaulių maro situacija kaimyninėse šalyse (Rusijoje ir Baltarusijoje), diskutuota apie kovos ir prevencijos priemones, numatomas įgyvendinti Lietuvoje.

Vaderstad 12 05

Pasak EK atstovo spaudai Rodžerio Vaito (Roger Waite), kurį cituoja Vakarų žiniasklaida, Vilniuje įvykusiame susitikime ES ekspertai pirmą kartą turėjo galimybę aptarti su Rusijos atstovais jos taikomas neproporcingas sankcijas ES šalių kiaulienos importui, tačiau aiškių rezultatų nepasiekta, pokalbiai bus tęsiami.

Anot ES šaltinių, neatmetama galimybė, kad neįvykus pokyčių diskusijoje su Rusija, artimiausiomis dienomis ES sveikatos komisaras Tonio Borgas gali imtis tam tikrų veiksmų. Pasak šaltinių, kol kas anksti kalbėti apie Rusijos apskundimą Pasaulio prekybos organizacijai, į kurią Rusija įstojo 2012 m., tačiau iš esmės to negalima atmesti. Pabrėžiama, kad sprendimai šiuo klausimu turi politinę potekstę. Pati Rusija neigia bet kokią politinę šio klausimo potekstę.

Maskva nori būti teisi

Vasario 13-ąją į Maskvą susitikti su Rusijos žemės ūkio ministru buvo nuvykęs ministras Vigilijus Jukna ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius. Po susitikimo J. Milius pareiškė, kad nėra daugiau aiškumo dėl kiaulienos eksporto draudimo panaikinimo. Pasak V. Juknos, apie eksporto į Rusiją perspektyvas sudėtinga kalbėti.

Rusijos žemės ūkio ministras Nikolajus Fiodorovas susitikime su Lietuvos atstovais teigė, kad Rusijos sankcijos atitinka ES teisę

Rusijos žemės ūkio ministerija ta proga išplatintame pranešime pabrėžė nepolitinį šio klausimo pobūdį ir kad Rusijos veiksmai griežtai atitinka ES reikalavimus. „Šalys (Lietuvos ir Rusijos ministrai - past.) pabrėžė, kad kovos su afrikiniu kiaulių maru klausimui negalima teikti politinio atspalvio. Kova su tokios pavojingos ligos plitimu į pirmąją vietą kelia atsakingą požiūrį ir ekspertų pastangų koordinavimą", - rašoma Maskvos pranešime.

Iš kairės: Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius, ministras Vigilijus Jukna ir Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Rusijoje Renatas Norkus ketvirtadienio susitikime Maskvoje

Rusija sausio 29 d. informavo apie kiaulienos, vežamos iš ES į Rusiją, sertifikavimo nutraukimą, kuris reiškia Maskvos draudimo įvežti kiaulieną iš visos ES.

Europos Komisija mano, kad Rusija turėtų sustabdyti kiaulienos importą tik šešių Lietuvos rajonų ir pasiūlė laikinai juos išbraukti iš kiaulių ir kiaulienos eksporto į Rusiją sertifikavimo sistemos. Tačiau rusai tokio pasiūlymo nepriėmė.

EK vertinimu, Rusijos importo embargas kiaulėms ir kiaulienai iš ES yra neproporcingas ir prieštarauja tarptautinėms prekybos taisyklėms. ES komisaras T. Borgas pabrėžia, kad Rusijos nustatyti apribojimai turi didelę ekonominę įtaką Europos gamintojų veiklai.

Komisaras dar kartą paragino Maskvą konstruktyviomis derybomis išspręsti embargo klausimą. T. Borgas pabrėžė, kad mokslininkų pateiktos ataskaitos rodo, jog Lietuvoje užfiksuoti afrikinio kiaulių maro židiniai pasienyje su Baltarusija yra susiję su neveiksmingomis Rusijos pastangomis kontroliuoti šią ligą savo regionuose ir jos paplitimu kaimyninėje Baltarusijoje."

Ką pasakys Briuselis

Lietuva, palaikoma kaimyninių šalių, prašys Europos Komisijos atlyginti nuostolius kiaulienos gamintojams, kuriuos jie patiria dėl afrikinio kiaulių maro viruso plitimo ir Rusijos embargo. Lietuvos ir kitų šalių žemės ūkio ministrų prašymu, šį klausimą pirmadienį svarstys Europos Sąjungos Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba, dalyvaujant ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisarui D. Čiolosui ir sveikatos komisarui T. Borgui, kuruojančiam veterinariją.

ES šalys skaičiuoja nuostolius, kuriuos patiria dėl kiaulienos eksporto į Muitų Sąjungą, ir taip pat prašys Europos Komisijos kompensuoti verslo nuostolius. Kompensacijų bus prašoma iš Briuselio turimų rezervų.

Anot Žemės ūkio ministerijos, Lietuva prašys EK beveik 70 mln. litų finansinės paramos kovai su maro užkratu ir afrikinio kiaulių maro patiriamų nuostolių kompensavimo. Didelių nuostolių taip patiria Lenkija, Danija ir Vokietija.

Rusijai tenka ketvirtadalis viso ES kiaulienos eksporto, metinis kiekis sudaro 700 tūkst. tonų mėsos, o jos vertė -apie 1,4 mlrd. eurų. Nepaisant nuostolių, kol kas dar negalima kalbėti apie ES kiaulienos rinkos krizę. Nors į Rusiją keliauja 25 proc. ES kiaulienos eksporto, tai tėra apie 3 proc. ES pagaminamos kiaulienos. Iš viso ES skiria eksportui 12 proc. kiaulienos. Praėjusią savaitę kiaulienos kaina ES sumažėjo 3 proc.

Pagailėjo tvorai, dabar mokės kompensacijas

EK, atsižvelgusi į Žemės ūkio ministerijos ir Vyriausybės prašymą, pernai Lietuvai skyrė 1,45 mln. eurų kovai su afrikiniu kiaulių maru. Šios lėšos panaudotos ligos stebėjimams, laboratoriniams tyrimams, buferinių zonoms statyti, repelentams (šernus atbaidančių kvapų) pirkti, informacinei kampanijai.

„EK neatsižvelgė į mūsų prašymą skirti lėšų tvoros Baltarusijos pasienyje statymui. Todėl šį klausimą Briuselyje vėl aptarsime vasario 17 d. Afrikinis kiaulių maras - ne tik Lietuvos, bet visos Europos Sąjungos problema. EK Nuolatinis maisto saugos ir gyvūnų sveikatos komitetas nutarė, kad Lietuvos teritorijos, iš kurios draudžiama išvežti kiaulieną, didinti nereikėtų, nes Lietuva gerai valdo situaciją ir afrikinio kiaulių maro židinių šalyje daugiau neaptikta", - sakė ministras V. Jukna.

MŪ inf.

Rusijos žemės ūkio ministerijos nuotr.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai