Ispanijos laboratorija:maro užkratas atkeliavo iš Rusijos ir Baltarusijos (papildyta)
2014-08-01

Vilnius.  Ispanijos laboratorija patvirtino, kad didžiausios Lietuvoje kiaulių augintojos - Danijos kapitalo „Idavang" komplekse Ignalinos rajone kiaulės užsikrėtė iš Rusijos ir Baltarusijos atkeliavusiu afrikiniu kiaulių maru.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Jonas Milius BNS pranešė, kad apie tai buvo informuotas penktadienį.

„Referencinė Ispanijos laboratorija patvirtino tokį patį afrikinio kiaulių maro genotipą, koks užfiksuotas Gruzijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Latvijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse. Tai patvirtina mūsų Nacionalinio rizikos vertinimo instituto išvadą, kuria tikiu 99,999 procento ir kuria rėmėmės, pradėdami veiksmus „Idavang" komplekse", - sakė J.Milius.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Jis teigė neabejojęs Lietuvos laboratorijos tyrimo rezultatais: „Lietuvos nacionalinio maisto vertinimo ir rizikos instituto tyrimus pripažįsta net Japonija, nekalbant apie kitas šalis, todėl kitokio atsakymo iš Ispanijos laboratorijos nesitikėjau", - BNS sakė J.Milius.

Lietuvoje dirbę Europos Komisijos (EK) pareigūnai spėja, kad mirtinas užkratas į „Idavang" fermą Ignalinos rajone pateko dar liepos pradžioje, o viena pagrindinių versijų - žmogiškasis faktorius. LMVT vadovas Jonas Milius sako, kad EK ekspertai stebėjosi, jog maras pasireiškė gerai saugotame komplekse.

„Europos Komisijos ekspertai, įvertinę įvairius niuansus, ligos požymius bei išsivystymą, mano, kad afrikinis kiaulių maras į „Idavang" kompleksą pateko apie liepos 5 dieną. Kaip ir mes, jie į pirmą vietą stato žmogiškąjį faktorių, kuris galėjo nulemti užkrato atsiradimą komplekse", - sakė J.Milius.

Pasak VMVT vadovo, jei ši versija pasitvirtintų, būtų svarbu žinoti, ar užkratas buvo paskleistas tyčia.

„Sulaukėme Danijos instituto mokslininkų iniciatyvos - jie atvyksta į Lietuvą, gyvens Ignalinoje, gaudys ir tirs vabzdžius. Danijai taip pat svarbūs afrikinio kiaulių maro tyrimai, kadangi kiaulininkystė yra šios šalies verslo dalis“, - pabrėžė J. Milius.

100 proc. Lietuvos bendrovės „Idavang“, kuri šalyje turi 11 kiaulių kompleksų ir yra didžiausia kiaulių augintoja, akcijų valdo Danijos įmonė „Idavang“.

J.Miliaus teigimu, šią savaitę vėl atlikti tyrimai Šeduvos ir Kėdainių fermose, į kurias iš „Idavang“ komplekso buvo atvežta paršelių. „Tyrimai neigiami, tačiau atsipalaiduoti negalima, nes inkubacinis periodas dar nėra pasibaigęs“, - sakė tarnybos vadovas.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai