EK komisaras remia Lietuvos veiksmus prieš afrikinį kiaulių marą
2013-09-26

Vilnius. Europos Komisijos (EK) sveikatos reikalų komisaras Tonis Borgas (Tony Borgas) palaiko Lietuvą, kovojant su agresyvaus afrikinio kiaulių maro užkratu.

Laiške žemės ūkio ministrui Vigilijui Juknai eurokomisaras išreiškė didelį susirūpinimą, kad nuo 2007 m. Rusijoje plintantis afrikinis kiaulių maras pasiekė Baltarusiją ir priartėjo prie Lietuvos, o tuo pačiu – prie ES sienos.

Šią savaitę Baltarusijoje įtariami dar du agresyvaus afrikinio kiaulių maro protrūkiai Gardino ir Minsko srityse. Anksčiau pranešta apie du oficialiai patvirtintus židinius Gardino ir Vitebsko srityse. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, remdamasi Baltarusijos žiniasklaida, pranešė, kad vietos veterinarijos tarnyba įtartinuose rajonuose pradėjo naikinti kiaules bei ėmėsi visų saugos priemonių, kad liga neišplistų. Tačiau oficialūs Baltarusijos pareigūnai žinias apie dar vieną afrikinio kiaulių maro židinį neigia.

Vaderstad 12 05

„Vos už 40 km nuo Lietuvos sienos užregistruoti ligos židiniai kelia grėsmę ne tik tiesiogiai Lietuvai, bet ir visai ES. Žinome, kad svarbų vaidmenį platinant ligos užkratą vaidina laukinė fauna – šernai. Todėl labai svarbūs Lietuvos veiksmai, kurių imtasi siekiant sumažinti šernų populiaciją pavojingame ruože“, – pabrėžė T. Borgas.

Komisaras užtikrino, kad EK pritaria Lietuvos prevencinėms priemonėms ir yra pasiruošusi paremti būtinus veiksmus, ypač susijusius su laukinės faunos kontrole, kurie neleistų pavojingai ligai patekti už ES sienų.

Rugsėjo pradžioje EK Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinis komitetas (SCOFCAH) nutarė Lietuvai, Estijai, Latvijai ir Lenkijai skirti 2,5 mln. eurų (8,6 mln. Lt) paramą. Vien Lietuvai numatyta 1,454 mln. eurų (5 mln. Lt).

Lietuvoje nuo liepos sugriežtinta veterinarinė kontrolė, pasienyje su Baltarusija dezinfekuojami automobiliai ir žmonių avalynė, apribota prekyba gyvais gyvūnais turgavietėse ar parodose. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje šiais metais ištirta daugiau kaip 7,3 tūkst. kiaulių ir 3,8 tūkst. šernų mėginių – visų tyrimų rezultatai buvo neigiami.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai