Dėl maro teks išskersti daugiau kiaulių
2014-02-11

Alytus. Alytaus ir Varėnos rajonuose aplink Varčios mišką, kuriame buvo nustatytas afrikinio kiaulių maro židinys, 10 kilometrų spinduliu gyvenantys gyventojai per 2-3 savaites privalės išskersti visas auginamas kiaules, - pareiškė pirmadienį Alytuje apsilankęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Jonas Milius (nuotraukoje kairėje). Gyventojams apie tai primins trumposios  žinutės (SMS).

Šiuo metu zonoje aplink Varčios mišką yra įregistruota 84 kiaulių laikytojai, auginantys 379 kiaules. Už paskerstus gyvulius jiems bus atlyginama kaip ir buferinės pasienio su Baltarusija zonos gyventojams - 190 litų už paskerstą kiaulę.

J. Milius pabrėžė, jog labai svarbu, kad informacija apie afrikinio kiaulių pavojų pasiektų grėsmės zonoje gyvenančius žmones, todėl jiems bus siunčiamos trumposios žinutės (SMS) su reikalinga informacija ir patarimais. „Dabar aš pasirašau įsakymus, bet jų nepaskaito tie, kam jie skirti", - apgailestavo J. Milius.

Pirmadienį Alytaus rajono savivaldybėje įvyko pasitarimas dėl afrikinio kiaulių maro viruso plitimo sustabdymo, kuriame dalyvavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Alytaus rajono savivaldybės, policijos, aplinkosaugos, miškininkų, ugniagesių ir kelininkų atstovai

Viena iš priemonių, galinčių padėti apriboti šernų judėjimą iš Varčios miško - tvoros tvėrimas. Jau paskaičiuota, kad Varčios aptvėrimas kainuotų 1,4 mln. litų. Tačiau ar tvora bus tveriama, dar neaišku. Kita priemonė - papildomai šerti šernus, kad jie nemigruotų maisto ieškoti į kitus miškus. VMVT iš savo lėšų jau nupirko 11 tonų pašarų šernams. Anot J. Miliaus, labai sunku nuspręsti, kuri priemonė būtų veiksmingiausia, nes gamtoje matematikos dėsniai negalioja. Europos Sąjunga (ES) patirties kovoti su afrikiniu kiaulių maru neturi.

Imtasi priemonių ir dėl galimo užkrato plitimo su medienos išvežimu iš miško. Gyventojai pasiruoštą medieną galės išsivežti, bet prieš tai turės suderinti su urėdija ir dezinfekuoti. Į Varčios mišką be veterinarijos leidimo įvažiuoti draudžiama.

Varčios miške nušauta 62 šernai, tarp kurių buvo ir sergančių afrikiniu kiaulių maru. Manoma, kad pavyko sumedžioti visus ten gyvenusius šernus, bet dėl intensyvios šių žvėrių migracijos pavojus yra išlikęs. 

***

Lietuvos kiaulių augintojai dėl Rusijos draudimo iš šalies ir visos Europos Sąjungos importuoti kiaulieną kasdien praranda 120 tūkst. litų, teigia Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos prezidentas. Pasak Algio Baravyko, nuostolius lėmė krentanti kiaulienos supirkimo kaina.

„Kaip ir prognozavome, draudimas eksporto iš Europos Sąjungos į Rusiją sumažins kiaulienos kainas. Kilogramo kiaulienos kaina sumažėjo apie 40 lietuviškų centų, tai kiekvieną dieną kiaulių augintojai netenka 120 tūkst. litų nuo to laiko, kai kainos krito. Toliau tam tikriems ūkio subjektams, kurie eksportuodavo veislines kiaules į Rusiją, Baltarusiją, jiems užsidarė rinka keliems metams, tai šie nuostoliai skaičiuojami keletu milijonų litų", - LRT radijui pirmadienį sakė A. Baravykas.

Pasak jo, problemų turi tie ūkiai, kurie kiaules augina rajonuose, kur dėl didelės afrikinio kiaulių maro užkrato tikimybės paskelbta ekstremali situacija.

„Taip pat yra problema, kad Lenkija atsisakė priiminėti paršiukus iš Lietuvos. Tų paršiukų yra gana nemažai, kas savaitę po 3 tūkst. ir, sakykim, ūkiai, kurie buvo įpratę juos realizuoti Lenkijoje, neturi kur jų realizuoti. ir taip pat yra didelė problema", - teigė A. Baravykas.

MŪ, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai