Buferinėje zonoje nurodyta išnaikinti visas užsilikusias kiaules
2014-07-08

Vilnius. Rytų Lietuvoje esančioje apsauginėje nuo afrikinio kiaulių maro zonoje veterinarijos inspektoriai reikalauja išnaikinti visas kiaules, kurių laikymo sąlygos neatitinka biosaugos reikalavimų arba kiaulės laikomos nelegaliai. Tuo tarpu premjeras Algirdas Butkevičius su Baltarusija besiribojančių regionų gyventojus ragina ieškoti alternatyvių veiklų.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis sako, kad patikrinimo metu buvo nustatyta apie 20 kiaulių laikytojų, kurie privalo paskersti kiaules. Kol kas kiaules leidžiama paskersti patiems gyventojams ir jų mėsą panaudoti maistui, tačiau jei nurodymų nebus laikomasi, tokias kiaules planuojama migdyti ir naikinti.

„Mes dar toleruojame, leidžiame kiaulių mėsą naudoti maistui. Tačiau tai jau ne pirmas patikrinimas, kurio metu nustatome pažeidimus ir mūsų tolerancija taip pat turi ribas. Jeigu kiaulių laikytojai nesilaikys reikalavimų, kiaules migdysime ir naikinsime", - sakė M.Masiulis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

VMVT atstovo teigimu, apsauginė zona pasižymi didesne rizika ir nebus leidžiama, kad agresyvaus afrikinio kiaulių maro užkratas per smulkius kiaulių laikytojus patektų į didesnius kompleksus. Anot M. Masiulio, tai būtų labai didelė žala ekonomikai ir dideli nuostoliai, tad buferinė zona yra ir bus tikrinama nuolat.

„Imami visi mėginiai - ir dėl klasikinio, ir dėl afrikinio kiaulių maro. Nėra paisoma biosaugos reikalavimų daugeliu atvejų ir tokie ūkiai kelia pačią didžiausią riziką. Antrą, trečią kartą tikriname, pereiname per buferinę zoną ir dar tikrinsime", - sakė M.Masiulis.

Premjeras A. Butkevičius Šalčininkų rajono ir kitų su Baltarusija besiribojančių regionų kiaulių augintojus ragina ieškoti alternatyvių veiklų ir tam pasinaudoti europine bei valstybės parama.

„Žinoma problema Europoje - afrikinis kiaulių maras. Praeitą savaitę buvo visos Europos maisto ir veterinarijos vadovų kongresas, kuriame buvo padaryta išvada, kad su kiaulių maru Europa kovos dar 10 metų.(...) Šitą kraštą, Šalčininkus, ir visus kitus šalia esančius rajonus, turinčius ribą su Baltarusija, reikia labai aiškiai informuoti. Beveik 10 metų kiaulių niekas neleis auginti arba bus padarytos beprasmiškos investicijos", - antradienį Šalčininkuose sakė A. Butkevičius. 

Vyriausybės vadovas teigė, kad artimiausiu metu šių regionų miestuose žmonės bei valdžia bus informuojama apie gyvulininkystės plėtros programą - jai 2014-2020 metais iš viso yra numatyta apie 1 mlrd. litų.

Lietuvoje buferinė zona nustatyta 10 kilometrų atstumu nuo Baltarusijos sienos.

Lenkijoje - du nauji afrikinio kiaulių maro atvejai

Antradienį apie du naujus afrikinio kiaulių maro atvejus netoli pasienio su Baltarusija pranešė Lenkija. Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos teigimu, Palenkės vaivadijoje afrikinio maro užkratas rastas penkiuose nugaišusiuose šernuose.

Galutinę šernų kritimo diagnozę turėtų patvirtinti laboratorija Ispanijoje, o Lenkija dezinfekavo vietoves bei sustiprino kiaulių ūkių stebėjimą.

Lenkijoje nustačius naujus afrikinio kiaulių maro užkrato atvejus, Lietuva teigia pasiruošusi scenarijui, jei ši agresyvi liga artėtų į Lietuvą.

„Užkrėsta Lenkijos teritorija šalia Baltarusijos sienos ribojasi ir su Lietuvos užkrėsta teritorija. Kol kas Lenkijoje nauji židiniai atsiranda užkrėstoje teritorijoje, bet ir tai rodo, kad pas kaimynus nėra viskas gerai ir kad užkratas juda. Mes labai atidžiai stebime situaciją ir esame pasirengę ją užfiksuoti ankstyvoje stadijoje", - sakė VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

Jo teigimu, vienas iš efektyviausių būdų kontroliuoti padėtį - aktyviai stebėti ir atlikti tyrimus.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai