Buferinė zona: pusė tvoros ir nulis kompensacijų
2014-07-01

Vilnius. Kiaules išskerdę buferinės kiaulių maro zonos gyventojai skundžiasi, kad su jais elgiamasi kiauliškai. Valdžia neištesėjo pažado, kad kompensacijos bus sumokėtos per du mėnesius, t.y. iki birželio 15 d. Pasienio gyventojai būgštauja, ar kompensacijų neištiks tvoros, kurios pastatyta tik pusė, likimas.

Praėjusių metų pabaigoje afrikinio kiaulių maro grėsmė Alytaus, Šalčininkų ir Varėnos rajonuose privertė ūkininkus paskersti apie 6 tūkst. kiaulių. Ne mažiau kaip metus buferinės zonos gyventojai negalės imtis jų auginimo.

Siekiant užkirsti kelią migruojantiems šernams, Alytaus rajono pakraštyje, ties Varčios ir Kalesnykų miškais, nacionalinėmis lėšomis, už 1,9 mln. Lt, pastatyta 10 km ilgio užtvara. Ji perpus trumpesnė, negu buvo planuota, nes Europos Komisija nutarė šio projekto nefinansuoti.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kol kas neoptimistiškos ir žinios kompensacijų laukiantiems kiaules išskerdusiems buferinės zonos gyventojams.

„Žemės ūkio ministerija dėl lėšų skyrimo kreipėsi į atsakingas institucijas. Kuomet finansavimas bus gautas, Nacionalinė mokėjimo agentūra savo ruožtu pradės mokėjimus", - sako Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Komunikacijos skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Mileikaitė.

NMA duomenimis, paramos už paskerstas kiaules prašo 746 kiaulių laikytojai, o lėšų poreikis nuostoliams atlyginti siekia 3,4 mln. Lt. Didžiausią sumą - 2,5 mln. Lt - kompensuoti prašo Šalčininkų rajono savivaldybė, mažiausią alytiškiai - 183 tūkst. Lt. Už vieną deklaruotą kiaulę (nesvarbu kokio amžiaus) augintojams žadama mokėti po 165 litus.

Šiuo metu buferinėje zonoje likę 197 kiaulių laikytojai. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, registruoti 142 atvejai, kai kiaulių laikytojai buvo neįgyvendinę visų biologinio saugumo reikalavimų ir nepaskerdę kiaulių.

Daugiausia pažeidėjų - 52 - nustatyta Varėnos rajone. Tiek gyventojų šiame rajone nesilaikė nurodymo paskersti kiaules, nors jų kiaulių laikymo vietos neatitinka visų biologinio saugumų reikalavimų. Dažniausiai jie teisinasi blogai supratę informaciją dėl kiaulių auginimo.

„Kiaulių laikytojai, kurie nesilaikė teisės aktų reikalavimų, buvo nubausti pagal administracinių teisių pažeidimų kodeksą. Skirta 108 įspėjimai ir 58 baudos, kurių suma 650 Lt", - teigia VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Artūras Šimkus.

Kiaulių laikymo terminas kituose į buferinę zoną įtrauktuose rajonuose iki š. m. liepos 30 d. buvo pratęstas tik tiems kiaulių laikytojams, kurių kiaulių laikymo vietos visiškai atitinka Biologinio saugumo priemonių reikalavimus. Šie kiaulių laikytojai iki numatyto termino privalo jas paskersti savo reikmėms arba išvežti į skerdyklas. Taip pat galima kiaules perkelti į kitas laikymo vietas, kurios atitinka biologinės saugos reikalavimus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai