Apsaugai nuo kiaulių maro – 500 km tvora
2013-07-05

Vilnius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba oficialiai kreipėsi į Europos Komisiją (EK) su prašymu skirti 3,5 mln. eurų (12 mln. litų) paramos apsiginti nuo Baltarusijoje siaučiančio afrikinio kiaulių maro.

Anot VMVT vadovo Jono Miliaus, pinigai reikalingi specialiems angarams pasienyje su Baltarusija statyti bei dezinfekavimo priemonėms.

Iš Vyriausybės gavusi 750 tūkst. litų pirminėms prevencijos priemonėms, tarnyba trečiadienį iš įmonės "Dezinfekcijos paslaugos" įsigijo būtiną dezinfekavimo priemones ir įrangą.

"Turimų priemonių dezinfekcijai mums užteks daugiausia dviem mėnesiams, todėl šią savaitę paprašėme europinės paramos. Europos Komisijos atstovai, su kuriais nuolat bendrauju, puikiai supranta, ką reikštų afrikinis kiaulių maras Lietuvoje. Rusija uždraudė importą iš Europos Sąjungos, kai aptiko užkrėstas bulves, suprantu, kad taip gali atsitikti ir dėl kiaulių", - sakė J. Milius. Pasak jo, saugantis užkrato, kova gali trukti 5-10 metų.

Anot J. Miliaus, svarstoma tarp Lietuvos ir Baltarusijos pastatyti 500 kilometrų ilgio tvorą, skirtą sustabdyti laukinių gyvūnų judėjimą. Galimos šio projekto sąnaudos neįskaičiuotos Komisijai pateiktame prašyme.

"Tarp galimų apsisaugojimo nuo afrikinio kiaulių maro priemonių galėtų būti tvora, kokios statomos pas mus autostradose ir yra skirtos gyvūnų judėjimui riboti. Pasieniečiai yra įrengę apie 100 kilometrų tvorą pasienyje su Baltarusija, tačiau tokios sudėtingos ir brangios mums nereikia", - sakė J. Milius.

Jo teigimu, 1 metras tvoros, pirminiais skaičiavimais, galėtų kainuoti apie 20 litų. BNS skaičiavimais, ji kainuotų apie 10 mln. litų. Agresyvų ir sparčiai plintantį marą perneša šernai, taip pat dalis erkių.

"Būtų idealu, jei tokia tvora Lietuvos teritoriją saugotų ne tik nuo iš Baltarusijos, bet ir iš Rusijos galinčių atklysti laukinių gyvūnų", - sakė J.Milius.

Rusijos žiniasklaida skelbia, kad afrikinis kiaulių maras yra apėmęs ir visą Rusijos europinę teritoriją.

Lietuvos pareigūnai padėtį Baltarusijoje, kur sparčiai plinta afrikinis kiaulių maras, vertina kaip labai pavojingą.

Lietuvos veterinarijos tarnyba nuo praėjusio penktadienio sugriežtino kontrolę pasienyje su Baltarusija, kurioje užfiksuotas maro protrūkis. Maro židinių esama apie 40 kilometrų nuo Lietuvos.

Veterinarijos tarnybos vadovo įsakymu, pasienio zonose uždraustos mugės ir kiti renginiai, kuriuose būtų kiaulių, uždrausta prekyba gyvomis kiaulėmis turgavietėse, į šalį neįleidžiami nedezinfekuoti gyvūnus vežę automobiliai.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai