Afrikinis kiaulių maras: biosaugos taisyklių būtina laikytis iki smulkmenų (atnaujinta)
2016-07-04

Elektrėnai. Smulkiame kiaulių ūkyje Juodelių kaime (Elektrėnų sav.) nustatytas afrikinis kiaulių maras (AKM) dar kartą perspėja kiaulių laikytojus, kuo gali baigtis net menkiausias biosaugos reikalavimų nepaisymas. Iki rugpjūčio pradžios turės būti išskerstos visos 3 km spinduliu laikomos kiaulės.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informavo, kad AKM nustatytas trims viename ūkyje laikytoms kiaulėms. Apie vieną susirgusią kiaulę veterinarijos gydytoją informavo pats ūkininkas. Veterinarijos gydytojas, įvertinęs ligos eigą ir simptomus, atrinko kraujo mėginius ligos diagnozei patvirtinti bei apie įvykį pranešė Elektrėnų VMVT. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI) AKM virusas patvirtintas visoms 3 kiaulėms.

VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas teigė, kad kiaulės buvo laikomos uždarytos, ūkyje biosaugos pagrindai buvo, bet jeigu liga vis dėlto pateko į ūkį, reiškia, kai kuriais atvejais biosaugos reikalavimų buvo laikomasi tik deklaratyviai. „Kitu atveju virusas nebūtų patekęs. Jis neįskrido į tvartą, o buvo atneštas. Greičiausiai - su pašaru", - teigė V. Paulauskas.

Kiaulės buvo šertos šiame ūkyje pagamintais ir termiškai apdorotais pašarais, bet, sako VMVT direktoriaus pavaduotojas, galimai buvo naudojamos ir virtuvės atliekos be terminio apdorojimo. Šiuo metu ir tiriama, kaip užkratas galėjo patekti į ūkį.

Nustačius AKM Juodelių kaime, aplink ligos židinį 3 km ir 10 km spinduliu nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos. 3 km spinduliu yra 26 smulkūs ūkiai, kuriuose laikomos 85 kiaulės. Siekiant užkirsti kelią virusui plisti, kiaulių laikytojai, kurių ūkiai patenka į 3 km apsaugos zoną, turės paskersti visas laikomas kiaules iki rugpjūčio 7 d. Ūkininkams bus išmokėtos kompensacijos. Jeigu, paskerdus kiaules, AKM užkrato nebus rasta, jų laikytojai galės mėsą pasilikti savo reikmėms.

VMVT specialistai pradėjo kiaulių laikymo vietų, patenkančių apsaugos ir priežiūros į zonas, patikrinimus - atlieka klinikinius gyvūnų tyrimus ir laikomų kiaulių surašymą, ieško, ar nėra neregistruotų gyvulių. Jau nustatyta, kad artimiausiuose, per kelis šimtus metrų nuo užkrato vietos esančiuose ūkiuose, kiaulės AKM virusu neužsikrėtusios. Pirminiais duomenimis, abiejose zonose iš viso deklaruotos 326 kiaulės.

Elektrėnų savivaldybėje iki šiol AKM virusas nebuvo nustatytas nei šernams, nei kiaulėms. Tačiau dėl geografinės padėties ši savivaldybė priskirta AKM užkrėstai teritorijai, kurioje buvo vykdoma nuolatinė AKM stebėsena. Tai ne tik pirmasis AKM židinys Elektrėnų savivaldybės teritorijoje, tačiau ir pirmasis AKM atvejis kiaulių ūkyje, diagnozuotas Lietuvoje šiais metais.

„Akivaizdu, kad AKM virusas yra šalia. Jeigu kiaulių laikytojai griežtai laikysis biosaugos taisyklių, liga jų ūkį aplenks. Jeigu ne - bėdos neišvengs", - teigė VMVT direktoriaus pavaduotojas V. Paulauskas.

Afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusios kiaulės - ir Anykščių rajone

Dvi afrikinių kiaulių maru užsikrėtusios kiaulės savaitgalį rastos ir Anykščių rajone. Pirmadienį  VMVT pranešė, kad Anykščių rajone, Debeikių seniūnijos Puodžių kaime smulkiame kiaulių ūkyje buvo nustatytos dvi maru užsikrėtusios kiaulės - viena iš jų pati nugaišo, o kita buvo nugaišinta.

Be to, pusės kilometro atstumu nuo maro židinio rasta šernų gaišenų.

Anykščių rajono savivaldybė priskiriama afrikiniu kiaulių maru užkrėstai teritorijai, kurioje nuolat randamos kritusių šernų gaišenos. Aplink ligos židinį nustatytos 3 kilometrų ir 10 kilometrų apsaugos ir priežiūros zonos. Jose pradėti kiaulių laikymo vietų patikrinimai, atliekami klinikiniai tyrimai.

MŪ, BNS inf. 

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai