Afrikinis kiaulių maras aptiktas dar vieno komplekso kaimynystėje
2018-03-06

Joniškis/Vilnius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informavo, kad afrikinis kiaulių maras pasiekė dar vieną naują teritoriją - Joniškio rajoną. Liga patvirtinta šernui, sumedžiotam Saugėlaukio miškuose. Iš viso AKM patvirtintas jau 34 Lietuvos savivaldybių teritorijose.

AKM Joniškio rajone kelia didesnį nerimą dėl to, kad čia yra ne tik pavienių kiaulių laikytojų, bet ir didžiulis „Idavang Kepaliai" kiaulių kompleksas, kuriame laikoma apie 23 tūkst. kiaulių. VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis (nuotr. viršuje) informavo, kad Joniškio rajonas bus įtrauktas į II zoną - užkrėstą teritoriją, kurioje AKM nustatytas laukinėje faunoje (šernams). Kol kiaulių laikymo vieta nėra realiai užkrėsta, kiaulių laikytojams niekas nesikeičia - toliau taikomas tas pats valstybinės kontrolės režimas. „Tačiau nuo to laiko, kai Europos Komisija patvirtins oficialiai Joniškio rajono savivaldybę kaip antrąją zoną, bus tam tikri suvaržymai gyvoms kiaulėms išvežti. Prekiauti gyvomis kiaulėmis bus galima Lietuvos Respublikos teritorijoje; šalyse, kur nustatytas AKM, taip pat bus galima prekyba be apribojimų. Eksportuoti prekybai gyvas kiaules į ES ir Trečiąsias šalis, kur nėra nustatytas AKM, bus draudžiama", - M. Masiulis priminė numatytus draudimus.  

Joniškio rajoną įtraukus į AKM užkrėstą zoną, keičiasi ir sumedžiotų šernų ištyrimo sąlygos. Nuo šiol kiekvieno sumedžioto šerno mėginius bus privaloma ištirti dėl AKM, kad būtų nustatyta, kiek virusas išplitęs. Be to, rajone bus suaktyvinta šernų gaišenų paieška.

Visos Joniškio rajono kiaulių vietos, pasak M. Masiulio, yra kontroliuojamos ir nuolat tikrinamos dėl biologinio saugumo priemonių. Šiame rajone 187 privačiuose ūkiuose laikoma apie tūkstantį kiaulių,  didžiuliame „Idavang Kepaliai" komplekse - daugiau kaip 23 tūkstančiai.

„Biosaugos kiaulių laikytojams buvo privalu laikytis nuolat, bet dabar reikia dar kartą peržiūrėti visas taikomas priemones. Šaltuoju metų laikotarpiu, kol tvartai uždaryti, biosaugos reikalavimus įgyvendinti šiek tiek paprasčiau. Tačiau greitai atšils, prasidės aktyvus žmonių judėjimas į užkrėstus miškų masyvus, todėl jie turės labai saugotis, kad patys neparsineštų viruso į ūkį", - kalbėjo VMVT atstovas.

Manoma, kad į Joniškio rajoną AKM atkeliavo iš Latvijos, nes užsikrėtęs šernas rastas visai netoli pasienio. Užkratas apima vis naujas teritorijas, nors jis ir keliauja lėtai, tačiau tendencija aiški - virusas slenka link pajūrio, nors šiuo metu Žemaitijos regione sąlyginai AKM dar nėra. Bet kasmet virusas užkariauja po 10-20 km naujos teritorijos, o jeigu dar suveiktų ir žmogiškasis faktorius, tai, M. Masiulio teigimu, AKM virusą pajūryje galime užfiksuoti net rytoj.

„Jau tikrai aišku, kad AKM atėjo ne vieniems ar dvejiems metams, nebereikia turėti iliuzijų, kad vieną dieną maras staiga išnyks. Nuo Gruzijos iki Lietuvos virusas atkeliavo per 7 metus, jau eina 12-ti metai, kai liga cirkuliuoja ir kaimyninėse šalyse, tad niekur nesidėsime - turime išmokti gyventi su afrikiniu kiaulių maru,  t. y., turime galvoti, kaip apsaugoti savo kiaulių sektorių, tiek mažus ūkelius, tiek didelius kompleksus. Niekas negali atsipalaiduoti nė akimirkai", - M. Masiulis dar kartą bando įtikinti ūkininkus, kad jie patys turi jausti didžiausią atsakomybę už savo turtą.

Šiemet Lietuvoje nustatyti 447 AKM atvejai laukinėje faunoje, ši diagnozė patvirtinta 1 058 šernams (144 sumedžiotiems ir 914 nugaišusių).

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai