Afrikinio kiaulių maro židinys - jau ir Jonavos rajone (papildyta)
2016-08-10

Vilnius. Jonavos rajone antradienį nustatytas 10-asis afrikinio kiaulių maro židinys šalyje. Židinio 10 kilometrų buferinėje zonoje yra šeši komerciniai kiaulių ūkiai. Veterinarijos tarnyba pranešė, jog užkratas rastas Žeimių miestelio ūkyje.

„Šiame regione liga sparčiai plinta, todėl būtina vykdyti priverstinį kiaulių skerdimą. Jonavos rajone šiuo metu jų laikoma 460. Visi AKM židiniai nustatomi smulkiose kiaulių laikymo vietose, kuriuose ūkininkai nesilaiko biologinio saugumo reikalavimų. Tai patvirtinta, kad ūkininkai tik VMVT inspektoriams deklaruoja apie biologinio saugumo reikalavimų laikymąsi, tačiau iš tiesų numoja į juos ranka. Šeria maisto atliekomis, žaliąja mase, eidami į tvartą nepasikeičia avalynės ir drabužių", - teigia VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Paulius Bušauskas.

Veterinarijos tarnybos atstovė Jurgita Savickaitė BNS teigė, kad kiaulės bus skerdžiamos ir Jonavos, ir Kaišiadorių rajonuose, tam gyventojams bus duota maždaug 40 dienų. Ištyrus mėsą, jei ji nebus užkrėsta, ją gyventojai galės suvartoti savo reikmėms.

„Šiomis dienomis suderinsime veiksmus su Žemės ūkio ministerija ir savaitės pabaigoje turėtume jau informuoti rajonus", - BNS sakė J. Savickaitė.

Jonavos rajone vien tik liepos mėnesį buvo rasti ir sumedžioti 36 AKM sergantys šernai.

Iš viso Lietuvoje šiemet nustatyti 10 kiaulių maro židiniai. Birželio pabaigoje maras nustatytas Elektrėnų savivaldybėje, Anykščių rajone šiemet jau nustatyti keturi židiniai, o Kaišiadorių - dar keturi.

VMVT pranešą, kad situacija dėl AKM taip pat įtempta ir kaimyninėse šalyse. Latvijoje šiais metais nustatyti du židiniai kiaulių ūkiuose. Viename laikyta 50, kitame - 142 kiaulės.

Estijoje nuo AKM nukentėjo jau penki ūkiai. Keturi - smulkūs, o viename laikyta virš 4 000 kiaulių.

A. Štombergas: „Sėdime kaip ant parako statinės"

Pauliukų ŽŪB pirmininkas Andrejus Štombergas ir vėl gyvena laukimu - ar VMVT nuspręs įtraukti bendrovę, kurią nuo Žeimių skiria apie 10 km, į trečiąją apsaugos zoną. Jeigu taip įvyks, tuomet ir prasidės bendrovės komplekso, kuriame laikoma apie 10 tūkst. kiaulių, problemos.

„Sėdime kaip ant parako statinės", - liūdnai konstatuoja A. Štombergas. Pieno krizė nesibaigia, javapjūtę gadina orai, o čia ir vėl pavojus iškilo kiaulėms.

Nesėkmingus bandymus sustabdyti AKM plitimą jis vadina kova su vėjo malūnais. „Kas iš to, kad kiaules išpjaus ar judėjimą apribos 10 km spinduliu, jeigu čia pat, už kilometro ar dviejų, laisvai vaikšto sergantys šernai", - kalbėjo ŽŪB vadovas, vėl raginęs mažinti šernų populiaciją. Taip pat, jo įsitikinimu, maži ūkiai privalo laikytis biosaugos reikalavimų, o jeigu to nedaro, jų kiaulės turi būti priverstinai skerdžiamos. O šiuo metu, kai žmonės dažnai vaikšto po mišką, grybauja, parsinešti ligos užkratą į savo ūkelį - vienas juokas.

Pauliukų bendrovės kiaulių fermoje taikomi labai griežti biosaugos reikalavimai, darbuotojams nuolat kalbama apie galimą pavojų, bet, pasak bendrovės vadovo, variantų virusui patekti į fermą yra įvairių. „Kol visiems trūksta sąmoningumo, tai bet kokia kova su afrikiniu kiaulių maru - pinigų metimas į balą", - teigė A. Štombergas.

BNS, VMVT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai