Žemės atkūrimo tvarka gali trukdyti miestų plėtrai?
2016-10-06

Vilnius. Lietuvoje galiojanti žemės nuosavybės grąžinimo tvarka gali kelti problemų miestų plėtrai, nes kartais nuosavybė grąžinama miestų teritorijose, kuriose jau numatyta plėtoti infrastruktūrą ar statyti pastatus, sako Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) čia irgi mato spragų.

Asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius teigia, kad dabartinė turto nuosavybės grąžinimo tvarka gali kelti problemų, nes Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) gali pakeisti žemės paskirtį arba atkurti nuosavybę mieste, neatsižvelgdama į miesto bendrąjį planą ir teritorijoje numatytus projektus.

„Kartais yra naudojamos schemos, kai atsiranda interesantai, norintys susigrąžinti nuosavybę ir bandoma atkurti nuosavybę teritorijose, kur jau viešai buvo anksčiau apsvarstyti projektai miesto planuose ir dėl naujos paskirties neturėtų būti diskusijų. Pavyzdžiui, atkuriama žemės nuosavybė teritorijose, kur jau suplanuota infrastruktūra už viešąsias lėšas - sankryžos arba keliai. Šioje vietoje yra nesuderinamumas. Tai kelia nerimą verslui", - BNS kalbėjo M.Statulevičius.

Anot jo, jau yra pasitaikę atvejų, kai žmonės bandė susigrąžinti nuosavybę vietose, kur buvo suplanuoti įvairūs projektai, tačiau neaišku, ar jiems pavyko tai padaryti.

„Mes esame pažymėję, kad reikėtų kuo daugiau aiškumo ir išdėstymo raštu, jog būtų kriterijai, kaip specialistai turėtų spręsti dėl žemės klausimų ir svarbiausia, kad visi teisės aktai būtų suderinti. Jeigu valstybė suderina miesto bendrąjį planą, tai to turi būti ir laikomasi", - tvirtino M.Statulevičius.

STT, atlikusi antikorupcinį nuosavybės atkūrimo tvarko vertinimą, nustatė, jog nėra numatyti aiškūs kriterijai, kada už grąžinamą žemę kaip kompensaciją kitoje vietoje skirti iki 30 arba iki 100 proc. didesnį sklypą. STT teigimu, Žemės ūkio ministerija ministerija neketina taisyti reglamentavimo, nes nemato tam priežasties.

STT tyrimas pradėtas, gavus NŽT informacijos.

Žemė, miškas, vandens telkiniai, pastatai pagal įstatymus gražinami, kai gyventojai nori atsiimti Sovietų Sąjungos nacionalizuotą turtą. Už mieste esantį turtą, kuris yra naudojamas, savininkai gali gauti valstybės kompensaciją kitu sklypu mieste arba už miesto ribų arba pinigus.

BNS inf.

KWS 21 07 01 mob

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar jus tenkina šio sezono kviečių ir rapsų supirkimo kainos?
Orai