Žemdirbių kritikos strėlės ministerijai
2015-03-18

Akademija (Kėdainių r.). Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė drauge su viceministru Sauliumi Cironka atvykusi susitikti su Kėdainių krašto žemdirbiais, po renginio sakė, kad šis susitikimas jai - iššūkių nestokojantis egzaminas.

„Susitikti su savo krašto žmonėmis ir įsigilinti į jų pastabas bei pageidavimus nėra paprasta. Prieš kėdainiečius jaučiu itin didelę atsakomybę, nes daugelį šio krašto ūkininkų puikiai pažįstų ir žinau jų rūpesčius. Be to, Kėdainiai turi savo išskirtinumą ir kitokių aktualijų nei likę šalies žemdirbiai. Kėdainiečiai dirba derlingose žemėse, čia vyrauja augalininkystės ūkiai, tačiau netrūksta ir gyvulininkystės bei mišrių ūkių. Mūsų ministerija nori įsiklausyti į visų žemdirbių pastabas rengiant taisykles, kaip geriau įsisavinti būsimų septynerių metų Lietuvos kaimo plėtros programą", - kraštiečiams sakė V. Baltraitienė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kėdainių žemdirbiai turi nemažai pastabų ir priekaištų Žemės ūkio ministerijai

Ministrė trumpai apžvelgė šalies žemės ūkio situaciją, priminė, jog Kaimo plėtros programa, siekianti 1,98 mlrd. eurų Europos Sąjungos ir nacionalinio biudžeto lėšų, yra skirta didinti ūkių konkurencingumą bei modernizuoti ūkius.

„Kad ir ką kalbėtume apie ūkių dydžius, statistika byloja, jog Lietuvoje vyrauja nedideli ūkiai. Jiems išsilaikyti labai sunku. Kol kas tokie ūkiai didelės pridėtinės vertės neduoda, tik leidžia jų savininkams susikurti darbo vietas ir gyventi neprašant pašalpų. Turime padėti visiems ūkiams, net tokiems mažiukams natūriniams, tačiau viltis, kad jie išliks ateityje, nėra tvirta", - teigė ministrė.

Kėdainių krašto ūkininkai labiausiai domėjosi būsimąją programa. Kėdainiečiai prašė ministerijos valdininkų būti lankstesnius ir atsižvelgus į laikmečio aktualijas leisti koreguoti projektus. „Labai gaila, kad projektai yra nepajudinami. Jei įsipareigoji pirkti 5 korpusų plūgą, tai jokiu būdu negali apsigalvoti ir pirkti 6 ar 3 korpusų plūgo. Nėra gerai, kai penkerius metus tenka aklai sekti projektą, nors gyvenimas atneša labai savų pokyčių", - sakė vienas aktyvesnių kėdainiečių ūkininkų Aušrys Macijauskas.

Ūkininkas Aušrys Macijauskas kalbėjo apie būtinybę valdininkams būti lanksteniais

Kėdainių krašto ūkininkai nebuvo patenkinti tuo, kaip skiriama parama šiltnamių ūkiams. Anot kėdainiečių, šiltnamininkai paremti per dosniai, be to, ateityje parama jiems taip pat numatyta, nors nėra atliktų tyrimų, ar Lietuvai reikia tiek investuoti į šiltnamių gyvavimą.

Diskusijų sukėlė ir žinia, jog numatyta paremti pašarų gamintojus. Anot žemdirbių, logiška būtų padėti tik įsigyjantiems kilnojamuosius grūdų malūnus, tačiau nereikėtų atseikėti žemės ūkiui skirtų lėšų pašarų gamybos įmonėms, kurios nemažą dalį savo produkcijos išveža į užsienį.

Ministrei teko galvoti, kaip pagelbėti kraštiečius dėl stumbrų daromos žalos, mat kėdainiečiai turi labai skaudžią problemą - laisvėje gyvenantys stumbrai suniokoja nemažą dalį derliaus. Šių gyvūnų medžioti negalima, o jų padaryta žala atlyginama tik iš dalies. Skaudus Kėdainių krašto daržininkams ir laistymo klausimas, mat kai kurie rajone esami tvenkiniai 99 metams išnuomoti norvegams, o jie nežinia ar linkę į derybas duoti vandenį laistymui, juolab, kad savus griežtus reikalavimus kelia ir Aplinkos ministerija.

Tiek ministrė V. Baltraitienė, tiek jos pavaduotojas S. Cironka su kai kuriomis žemdirbių pastabomis sutiko

Susirinkime daug diskutuota apie paramą jauniesiems ūkininkams. Be to, žemdirbiai prašė trumpinti projektų vertinimo laiką bei paprastinti vertinimo kriterijus. Anot ūkininko Artūro Juodeikos, keistai skamba nuostata, kai papildomų balų už projektą skiriama išklausius tik vienų konsultantų rengtus kursus.

Ūkininkai teigė, kad parama vienam projektui numatyta per didelė, žemdirbiai rekomendavo ją mažinti perpus iki 200 tūkstančių eurų: „Juk būtų protinga leisti kuo daugiau ūkių paremti."

Neapsieita be pamąstymų apie žemdirbių savivaldą ir jos veiklumą.

Tiek ministrė, tiek jos pavaduotojas, kaip įmanydami gynę ministerijos pozicijas, sakė sutinką su kai kuriomis žemdirbių pastabomis. „Programa yra tam, kad ją galėtume pildyti ir koreguoti. Labai lauksime jūsų dalykiškų pasiūlymų ir, tikiuosi, kad jie bus išanalizuoti bei pritaikyti praktikoje", - sakė V. Baltraitienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai