Žemdirbiams trūksta vienybės ir susiklausymo
2013-05-02

Kaunas. Praėjusius metus žemdirbių savivalda vadina protesto metais. Siekdami, kad tiesioginių išmokų dydis priartėtų prie ES vidurkio, susivienijo Baltijos šalių žemdirbiai, o štai Lietuvos žemdirbiams susiklausymo trūksta. Apie tai kalbėta Žemės ūkio rūmų tarybos posėdyje antradienį.

Tarybą sudaro 55 nariai, posėdyje su balso teise dalyvavo 54 atstovai. Darbotvarkėje buvo numatyta išklausyti ir patvirtinti ŽŪR pirmininko, administracijos direktoriaus, vyriausiojo finansininko bei audito 2012 metų ataskaitas, apsvarstyti keletą kitų klausimų. Pasiūlymas dėl posėdžio trukmės - 3 val. 10 min. - buvo sutiktas nepritarimo ir nepasitenkinimo murmesiu. Įsibėgėjant pavasario darbams tiek laiko posėdžiauti šaltoje rūmų salėje žemdirbiams buvo nepriimtina.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas (nuotr. viduryje) sako, kad susiskaidymu pasinaudoja politikai, o žemdirbiai pralaimi ir nukenčia

ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas, vardindamas nuveiktus darbus ir svarstytus klausimus, džiaugėsi priimtu Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymu. Jį kuriant daug prisidėjo Lietuvos daržovių augintojų, Pramoninių uogynų augintojų, Lietuvos miško savininkų ir Lietuvos verslinių sodų „Vaisiai ir uogos" asociacijos. Šis teisės aktas palengvino įdarbinimo tvarką ir sumažino nelegalų darbą.

Taip pat svarstytas medžioklės klausimas, išspręstos problemos Vilniaus turgeliuose, surengta Suvalkijos žemdirbių konferencija, dvi protesto akcijos Briuselyje, surinkti Lietuvos piliečių parašai dėl tiesioginių išmokų. Praėjusias metais ypač suaktyvėjo bendradarbiavimas su Centrinės Europos - Lenkijos, Vengrijos - organizacijomis, kartu grumtasi dėl palankesnės Bendrosios žemės ūkio politikos naujosioms ES šalims.

Pirmininko ir direktoriaus ataskaitos patvirtintos vienbalsiai

„Turime aktyviai dalyvauti žemės ūkio politikos formavime kartu su Seimu, Vyriausybe, Žemės ūkio ministerija. Nors naujojo finansinio laikotarpio pagrindiniai akcentai jau sudėlioti: nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai, laikai, tačiau kaip organizacija, ginklų dar nesudedame. Be to, mūsų tikslas - siekti, kad kuo mažesnė dalis tiesioginių išmokų būtų grąžinta ES. Vien praėjusiais metais, nustačius įvairius pažeidimus ir pritaikius nuobaudas, teko gražinti apie 52 mln. litų. Tiek Nacionalinė mokėjimo agentūra, tikrinanti ūkininkus, tiek rajonų savivaldybėse dirbantys žemės ūkio skyrių darbuotojai turėtų dirbti atsakingiau ir padėti žemdirbiams", - sakė ŽŪR pirmininkas.

Pasak A. Stančiko, daug aistrų tarp žemdirbių sukėlė moduliacijos klausimas, šiemet tiksinti bomba - finansinės drausmės nuoskaita, kuri siekia iki 5 proc. „Diskutuodami su žemės ūkio ministerija, bandome įtikinti, jog reikia derėtis, nes ES gauname mažiausias išmokas. Jei pavyktų išsiderėti, kad finansinės drausmės nuoskaita nebūtų taikoma ar bent jau sumažintas procentas, konkurencinės sąlygos taptų panašesnės tarp ES senbuvių ir mūsų šalies žemdirbių", - teigia A. Stančikas.

ŽŪR direktorius Vaidas Pocius bandė šmaikštauti - ataskaitoje ketinąs pateikti, kur rūmai išleidžia milijoną. Labiausiai susirinkusiems kliuvo finansinė ataskaita. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Jeronimas Kraujelis prašė vyriausiosios finansininkės aiškiai įvardyti, kiek praėjusiais metais ŽŪR turėjo pajamų ir išlaidų.

Žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Jeronimas Kraujelis prašė vyriausiąją finansininkę aiškiai įvardyti, kiek praėjusiais metais ŽŪR turėjo pajamų ir išlaidų

Paskelbus, kad išlaidos praėjusiais metais 1,3 mln. Lt viršijo pajamas, iš salės atskriejo replika: „Ar nereikės parduoti pastato?" Keletą kartų čia pat tribūnoje suskaičiavus mobiliojo telefono skaičiuokle paaiškėjo, kad ŽŪR 2012 m. gavo 6,3 mln. Lt pajamų ir patyrė 6,4 mln. Lt išlaidų - išlaidos viršijo pajamas ne 1,3 mln. litų, kaip skelbta iš pradžių, o 0,1 mln. litų.

ŽŪR vyriausiajai finansininkei Vidai Jūratei Navickaitei skaičiukus sudėti teko tiesiog tribūnoje

Tarybos posėdyje siūlyta pristabdyti Lietuvos jaunųjų ūkininkų ratelių sąjungos veiklą. ŽŪR gavo 200 parašų pasirašytą skundą, esą ši organizacija negausi ir uždara, neįsileidžia naujų narių, o pirmininkas Pranas Žymančius esą viešai ir nepagrįstai kritikuoja Rūmų veiklą. ŽŪR Tarybos nariai prašė pakviesti Rūmų vadovus į Lietuvos jaunųjų ūkininkų ratelių sąjungos posėdį, kad galėtų išsiaiškinti susidariusią situaciją ir vieningai dirbti nesisvaidant kaltinimais.

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ratelių sąjungospirmininkas Pranas Žymančius žadėjo rūmų vadovus pakviesti į posėdį

Tarybos posėdyje diskutuota apie tai, kad žemdirbiai patys savo lėšomis privalo išlaikyti savivaldą. Tarybos posėdyje nutarta sukurti ir su valstybės valdžios institucijomis suderinti žemdirbių įmokos įvedimo, surinkimo ir jos grąžinimo žemdirbių ir kaimo gyventojų organizacijoms teisinio reguliavimo mechanizmus. Sudaryta darbo grupė, kuri per mėnesį turės parengti bendrą visų ŽŪR narių deklaraciją dėl žemdirbių savivaldos išlaikymo mokesčio.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai