Žadėtos kainos - tik stambiausiems
2013-08-12

Ukmergė. Pieno ūkį turintys ūkininkas Valentas Varnas su žmona Ramune teigia svarstantys apie kitą žemės ūkio šaką - melžiamų karvių bandą iškeisti į mėsinius galvijus. „Už pieną mokama tikrai ne tiek, kiek iš valdžios vyrų lūpų per televizorių girdime. Nuolat žada, kad supirkimo kaina bus vienas litas už litrą. Tačiau realiai ūkininkai to nemato", - sako R. Varnienė.

Pivonijos seniūnijoje, Žeruolių kaime, gyvenantys Ramunė ir Valentas Varnai dirba 400 ha žemės. 120 ha - nuosava žemė. Ūkis mišrus - šeima augina javus ir turi melžiamų karvių fermą. Šias veiklos sritis pasidalino draugiškai: vyras su vyresniuoju sūnumi Daliumi ėmėsi pasėlių, o sutuoktinės žinioje - 40 melžiamų karvių, 8 telyčios, 8 šiųmečiai veršiukai ir du reprodukciniai buliai. Patalkininkauti vyresniesiems taikosi ir  keturiolikmetis Karolis.

R. Varnienė pasakoja, kad prieš dešimt metų mintis plėsti gyvulininkystės ūkį kilo natūraliai - garde jau stovėjo šešetas karvučių, kurios atsivesdavo prieauglį. O ir užsiauginus savo javų, kaštai pašarams gerokai sumažėja. Be to, ir privatizuota buvusi kolūkio kiaulidė dyka stovėjo.

Dojus agro 19 09 10

Ramunė Varnienė sako, kad mažos pieno supirkimo kainos - nemenkas postūmis atsisakyti melžiamų karvių

Tad dalį galvijų ūkininkai sumanė pirkti iš kaimo gyventojų, tačiau sako, kad šis bandos formavimo būdas nepasiteisino: „Po vieną auginamos „naminės" karvutės bandoje gyventi taip ir neišmoksta. Jos turi susiformavusius kitokius įgūdžius nei reikia gyvenant „bendruomenėje", laisvai ganantis ganykloje."-  įsitikinusi ūkininkė. Vėliau bandą didino tik iš savo prieauglio.

Karvutės turi ne tik numerius, bet ir vardus

Apsiveršiavus karvei, vardą išrinkti skuba visa šeima. Meiliausioms telyčaitėms tenka Meilutės, Lepūnėlės, Pestūnės vardai. Kitas sūnus Karolis pavadino animacinių filmų herojų vardais. Taip bandoje atsirado Raičiukas su Pikačiuku. Kaip tik per draugės Erikos gimtadienį atsiradusi „naujagimė" buvo „pakrikštyta" Erke.

Bandoje ganosi du reprodukcijai skirti jaučiai. R. Varnienė sako keičianti juos kas dvejus metus - taip išvengiama kraujomaišos.

Gyvulius ūkininkė šeria savo ūkyje išaugintais grūdais. Labai patogu, nes į namus atvažiuoja „Kauno grūdų" mobilus malūnas. Tačiau saviveikla neužsiima - konsultuojasi su bendrovės specialistais, kurie ūkininkų užsakymu sudaro racioną. Mat vasarą jis vienoks, o žiemą turi būti dedama kitokių priedų.

60 ha pievų užtenka ir per vasarą karvutes išginus ganyti, ir pasiruošti šieno žiemai. Prie fermos jau sukrauta 1 200 ritinių. Iš jų - 600 žalios masės pašaro, 400 - šieno, 200 - šiaudų pakratams.

Fermoje darbuojasi dvi melžėjos ir du šėrikai. Nors darbuotojų netrūksta, fermoje triūsia ir pati. Ūkininkė įsitikinusi, kad norėdamas gauti geriausius rezultatus, privalai pats būti fermoje - turi sekti galvijų sveikatingumą, stebėti savo gyvulius.

Moteris sako, kad plėsdamas ūkį, nori nenori, turi galvoti apie jo modernizavimą. Naujos technikos bei įrangos jie įsigijo pasinaudodami Europos Sąjungos finansine parama - nusipirko transporterį, pieno aušintuvą, srutovežį. Fermoje sumontuota pieno linija. Taip pat į ūkį atriedėjo traktorius, sėjamoji, kultivatorius. O šiemet savo lėšomis įsigytas naujutėlaitis javų kombainas.

Pasinaudodamas jaunajam ūkininkui teikiama parama, traktorių, plūgus bei purkštuvus nusipirko ir sūnus Dalius.

Ketina atsisakyti pieno ūkio

Vis tik ūkininkai prisipažįsta, kad pastaruoju metu vis dažniau kyla minčių atsisakyti pieno ūkio. Priežastis - per mažos pieno supirkimo kainos. Jos, jei ir kyla į viršų, tik kol kas vėžlio greičiu.

R. Varnienė teigia, kad normalų užmokestį už pieną supirkėjai siūlo tik patiems stambiausiems ūkininkams. Ji per dieną primelžia apie 600 litrų pieno. „Nuolatinis supirkėjų klausimas - kiek žadame pristatyti pieno. Už mūsų pristatomą kiekį pasiūlo daugiausia 85 centus už litrą. Bet juk didžiąją daugumą ir sudarome tokie kaip mes vidutiniokai, iki 100 karvių laikantys ūkininkai", - svarsto moteris.

Ji sako, jei nepakils pieno kainos, realiausias išsigelbėjimas būtų pereiti prie mėsinių galvijų ir žindyvių karvių auginimo. Jų priežiūra paprastesnė, gyvulių nereikia melžti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai