Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Gyvenimas toks...
Žadama dalinė sienos blokada
Asociatyvi Pixabay (Ralf Vetterle) nuotr.

Vilnius. Lenkijos ūkininkams nuo penktadienio planuojant savaitę blokuoti kelią prie sienos su Lietuva, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad nepaisant intensyvių derybų, blokada vyks, tačiau ji bus dalinė. 

„Pradinė informacija buvo pilna blokada, paskui ji pasikeitė – lengvieji automobiliai, dabar pasikeitė informacija, kad pasirinktinai, o paskutinė – pagal įprastines procedūras. Ką tai reiškia, matyt, deja, sužinosime tik rytoj ryte“, – ketvirtadienį sakė K. Navickas.

Pasak jo, per savaitę buvo intensyviai bendraujama su Lenkijos Žemės ūkio ministerija ir su protestuotojais.  

Bioversija 2024 04 15 m7

„Paskutinės derybos vyko vakar iki vėlumos, šiandien tenka, deja, konstatuoti, kad blokada dalinė, gal čia esminis pasikeitimas, planuojama rytoj nuo 11 val. Lietuvos laiku ir tai viena ne pačių maloniausių šiandien žinių“, – teigė ministras.

K. Navickas teigė, kad konkrečių protestuojančių ūkininkų reikalavimų ministerija negavo. „Yra abstraktūs punktai tos pačių lenkų įvardintos „karuselės“, bet mes turime duomenis, kiek ukrainietiškos kilmės grūdų įvažiavo į Lietuvos Respubliką, turime duomenis, koks prekybos balansas tarp Lietuvos ir Lenkijos. Tas balansas toks, kad Lenkija įveža daugiau savo produkcijos į Lietuvą nei mes išvežame į Lenkiją“, – pabrėžė ministras. 

Anot jo, Lenkijos ūkininkai kaltina Lietuvos prekiautojus, neva dalis Ukrainos grūdų virsta lietuviškais ir iš Lietuvos vėl grįžta į Lenkiją.

A. Armonaitė: tai gali pažeisti ES laisvo judėjimo principą

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad Lenkijos ūkininkų planai blokuoti kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje gali pažeisti europinį laisvo prekių ir žmonių judėjimo principą. 

„Bus sunkiojo transporto priemonės nukreipiamos į kažkokią papildomą aikštelę, kur bus jos tikrinamos, susidarys, manyčiau, eilės, gal paprastas srautas fizinių asmenų judėjimas, kaip supratau, nebus stabdomas, bet vis tiek mes esame laisvos Europos Sąjungos nariai, kur laisvas prekių ir kapitalo žmonių judėjimas turi vykti laisvai“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė A. Armonaitė.

„Bet koks stabdymas to judėjimo atrodo galimai net pažeidžiantis laisvą judėjimą“, – pridūrė ministrė. 

Premjerė: blokada primena Kremliaus pastangas pykdyti Ukrainos rėmėjas

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad planuojama blokada ir kiti veiksmai primena Kremliaus pastangas pykdyti dvi didžiausias Ukrainos rėmėjas.

Premjerė sako, kad hibridinę operaciją primena naudojami argumentai, kad tranzitui per Klaipėdą į trečiąsias šalis skirti ukrainietiški grūdai Lietuvoje pakeičia paskirtį – importuojami ir tuomet grąžinami į Lenkiją ar malami į miltus ar dar kažkaip naudojami.

„Bandymas teigti, jog Lietuva kaži kaip naudojama kažkokiose grūdų karuselėse, labai primena Kremliaus pastangas pykdyti tarpusavyje dvi didžiausias Ukrainos rėmėjas“, – komentare BNS sakė premjerė.

Jos vertinimu, protestas labiau susijęs su politiniu ciklu (vietos savivaldos ir Europos Parlamento rinkimais), tačiau argumentacijoje naudojami klaidinimai leidžia įtarti trečiųjų šalių naudojimąsi šia situacija.

„Norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad ūkininkų protestai ES šalyse yra viena labiausiai Rusijos propagandistų savo „laidose“ aptarinėjamų temų“, – pridūrė ji.

Premjerė taip pat teigė, kad dėl lenkų ūkininkų grupių ketinimų trukdyti judėjimui per Lietuvos–Lenkijos sieną kalbama ne tik su Lenkijos, bet ir su Europos Sąjungos institucijomis, taip pat su pačiais protestuotojais.

„Eismo trikdžių turinys vis dar nėra aiškus, teigiama, kad bus tikrinamos transporto priemonės, nors jas tikrinti gali tik kompetentingos institucijos“, – sakė I. Šimonytė.

Lenkijos ambasadorius Rusijos įtakos lenkų ūkininkų protestuose neįžvelgia

Lenkijos ambasadorius Lietuvoje sako, kad neteisinga kaltinti protestuojančius Lenkijos ūkininkus jiems Rusijos daroma įtaka.

Jis pabrėžė, kad ūkininkų protestai vyksta ne tik Lenkijoje, bet ir kitose valstybėse, taip pat ir Prancūzijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, o lenkų ūkininkai nepasitenkinimui turi pagrįstų argumentų.

„Panašios demonstracijos vyko ir vyksta visoje Europos Sąjungoje. Ir manau, kad būtų labai didelė klaida ir būtų labai neteisinga, jeigu mes tvirtintumėme, kad ūkininkai protestuoja todėl, kad juos tam skatina Rusija. Taip nėra – visų pirma, ūkininkai turi tam priežasčių, visų antra, turi tam teisę“, – žurnalistams ketvirtadienį Vilniuje sakė Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Konstanty Radziwillas (Konstantas Radživilas).

Lenkijos ambasadorius pabrėžia, kad didžioji dalis ūkininkų keliamų klausimų skirti tiesiogiai Europos Sąjungos institucijoms ir yra pagrįsti.

Pasak K. Radziwillo, ūkininkų keliami klausimai dėl ukrainietiškų grūdų importo ir tranzito per Lenkiją yra solidarus sprendimas ir „solidaraus sprendimo svoris taip pat turi būti prisiimtas solidariai“.

„Ūkininkų pozicija atrodo ganėtinai pagrįsta ir negali būti taip, kad ūkininkas negali parduoti savo produktų dėl to, kad Europos Sąjunga priėmė sprendimą solidariai remti Ukrainą“,  – pabrėžė ambasadorius

Krizių valdymo centras: situacija gali būti išnaudojama

Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas teigia, kad konkrečių duomenų, jog už lenkų ūkininkų protestų slypėtų Rusija, nėra, nors akcija gali būti išnaudota propagandai.

„Kas dėl pakurstymo, labai sunku atsakyt, ir tokių duomenų konkrečiai nėra, bet kas akivaizdu, ir jūs turbūt stebite tam tikrus pranešimus iš Rusijos pusės, kad šita situacija gali būti išnaudojama“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją Vyriausybėje sakė V. Vitkauskas.

Klausiamas, ar kelio blokada Lietuvos ir Lenkijos pasienyje negali būti priešiškų jėgų bandymas patikrinti, kaip koordinuotai veikia Lietuvos ir Lenkijos institucijos incidentų atveju, NKVC vadovas teigė, jog tokio patikrinimo rezultatais priešai nusiviltų.

„Dėl patikros, kaip mes bendradarbiaujame su Lenkija, mūsų oponentai galėtų nusivilti, nes tas bendradarbiavimas vyksta labai intensyviai ir mes turime nuolatinius kontaktus su Lenkijos puse“, – teigė V. Vitkauskas.

Jis taip pat patvirtino, kad penktadienį ryte su delegacija vyks į pasienį, ir prasidėjus ūkininkų kelio blokadai bus įvykio vietoje. „Lenkijos laiku 10 val. prasideda šita akcija, mes, aišku, būsime prieš tai, ir būsime tiek, kiek reikės, ir reaguosime žaibiškai, jei kokios nors mūsų intervencijos reikės, kad situacija būtų suvaldyta, sakė NKVC vadovas.

V. Vitkausko teigimu, dalį vilkikų srautų svarstoma nukreipti į Lazdijų punktą. Manoma, kad tai padėtų šiek tiek atlaisvinti transporto judėjimą.

„Dėliojame tam tikrą veiksmų planą, dėjom ir dedam visas pastangas, kad blokavimo kelio nebūtų, bet greičiausiai rytoj nepavyks to pasiekti ir tam tikras dalinis transporto priemonių, sunkvežimių patikrinimas vyks. Mus kolegos Lenkijos patikino, kad tai nesudarys didelių kliūčių ir eilių, bet turime ruoštis blogiausiam scenarijui“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė V. Vitkauskas.

„Esame pasiruošę tam tikras veikimo schemas, tiek mūsų policijos, tiek pasieniečių pareigūnai yra susidėlioję algoritmus, kaip reikėtų reaguoti ir nukreipinėti srautus. Turim ir Lenkijos institucijų patikinimą, kad tam tikrą srautą sunkiojo transporto galėsime nukreipti į Lazdijų pasienio kontrolės postą, tai šiek tiek atlaisvins judėjimą“, – pridūrė jis.

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos