Vaisiai - šeimos reikmėms ir pardavimui
2016-07-28

Kauno r. Ūkininko Stasio Staliūno tėviškėje Vareikonių kaime, viršutinėje Nevėžio terasoje, veši 0,5 ha jaunas šeimos sodas. Vieta sodui dėkinga, gerai prapučiama ir ne slėnis, kur vaismedžiai neužmirks ir mažiau tikėtina pavasarinių šalnų pavojaus.

S. Staliūnas džiaugiasi, kad neapleido tėviškės, nes trauka į gimtas vietas didžiulė. Nors su šeima gyvena mieste, sode praleidžia daug laiko. „Auginame sodo gėrybes šeimai, vaikams ir anūkams, - sako S. Staliūnas, - o perteklinę produkciją parduodame miesto žmonėms". Šeimos sode turi būti ir obelų, kriaušių, vyšnių, trešnių, slyvų, aviečių, serbentų, šilauogių, kad kuo įvairesnių vaisių bei uogų.

Pasak S. Staliūno, sodas įveistas derlingoje nenualintoje priemolio dirvoje po žieminių kviečių, anksčiau čia buvo auginamos bulvės. Pirmuosius obelų sodinukus pasodino prieš trejus metus, kitus - prieš dvejus metus, o šį pavasarį pasodino desertinių kriaušių - ištvermingas žiemą rudenines veisles Mramornaja ir Alvita (sukurta A. Lukoševičiaus) bei vėlyvą rudeninę Konferencinė.

Vaderstad 12 05

Stasio Staliūno auginama obelis Šampion

Dar planuoja sode įveisti slyvų, vieną eilę sodins vidutinio ankstyvumo derlingų slyvų, nokinančių desertinius, itin stambius vaisius (40-60 g) Čačana Rana, Čačana Lepotika - (sunoksta iki rugpjūčio vidurio) ir vėlyvą Stanley (dera rugsėjo pirmoje pusėje). Čačana slyvų veislės sukurtos buvusioje Jugoslavijoje, Čačanų dvare. Dabar ten įkurtas Sodininkystės institutas, kur vykdoma slyvų selekcija.

Šią vasarą gausiai derėjo vyšnios Turgenevka ir Vytėnų Žvaigždė. Vyšnios skiepytos į kvapiąją vyšnią. Bus formuojami neaukšti medeliai. Gardžias uogas išaugino trešnės Regina, Jurgita.

Trešnės Jurgita

Trešnės Regina

Vyšnios Vytėnų Žvaigždė

Stambiomis uogomis džiugina šilauogės - Patriot, Bluecrop. Šilauogėms sodinti iškasė 0,5 x 0,5 m duobes, jas pripildė rūgščių durpių ir tik paskui sodino augalus. Rugpjūtį derės remontantinės avietės Poliana. Jų uogos išauga stambios ir nekirmija.

Šilauogės Patriot

Sodininkas jau ruošiasi skinti vasarinių obelų Popierinis vaisius, paskui rugsėjo mėnesį derliumi džiugins rudeninės veislės - Auksis, Poema (nauja LSDI veislė), o dar vėliau desertinės žieminės obelų veislės - Alva, Gloster, Jonagold, Spartan, Šampion, Kulono renetas, Rubin (dar sodins rudenį).

Obelų veisles sodui rinkosi atsparias grybinėms ligoms ir šalčiams. Išimtis - itin skaniais vaisiais derlingos Šampion obelys, mažiau ištvermingos šalčiui, šaltesnėmis žiemomis pašąla, pasodintos šilčiausioje sodo vietoje.

Obelų sodas

Obelų sodinukai išauginti su B.396 poskiepiu. Sodinta 1,5 m atstumais tarp augalų ir 4 m tarp eilių (sodinant eilėmis).  Obelims pasirinktas žemaūgis poskiepis, kad greičiau pradėtų derėti ir išaugintų gausesnį derlių nei auginant su sėkliniu poskiepiu. Beje, tokį obelų sodą patogiau prižiūrėti ir nuskinti derlių.

Žemaūgiai obelų vaismedžiai auginami prie atramų, kad vaismedžiai sustiprėtų (nes ant kalno dideli vėjai), kad patogiau būtų formuoti viršūnę. Kai medis turi lyderį, tai yra stiprus, nelinksta nuo vėjo. Vaismedžiai formuojami nedidelės apimties verpstės formos vainikais. Kuolai 2,5 m aukščio, įkasti 0,5 m gylio į žemę. Obelys yra auginamos iki 2 m aukščio, lygiai su kuolais.

Po penkerių metų, kai sustiprės medžiai, stipriau augančioms veislėms - Rubin, Gloster, Kulono renetas, Spartan, jų jau nereikės, tačiau silpniau augančioms - Šampion, Poema, kuolai būtini sode visą laiką.

Pavasarį, gegužės pradžioje, vaismedžiai tręšiami tik azoto trąšomis atskirai kiekvienam vaismedžiui šaknų zonoje po 30-60 g amonio salietros (po saujelę), o vėlai rudenį, nukritus lapams, lapkričio pradžioje tręšiama kompleksinėmis bechlorėmis fosforo ir kalio trąšomis.

Vaismedžius sode nuo ligų ir kenkėjų purškia 2  kartus, prieš žydėjimą ir po žydėjimo, fungicidais ir insekticidais. Jei reikia, puškimo metu per lapus dar patręšia kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais.

Rudenį vaismedžių kamienus baltina kalkėmis su fungicidais nuo žievės ligų. Ypač tai aktualu Šampion veislei.

„Veisiant sodą, trūko žinių, - sako S. Staliūnas, - tad konsultavomės su sodo agronome Danute Jurkevičiene, kuri padėjo išsirinkti tinkamas vaismedžių veisles, prižiūrėti ir formuoti vaismedžius.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai