Vaikų ugdymui kuriamos žaliosios erdvės
2017-03-29

Vilnius. Devintus metus Lietuvoje gyvuojanti unikali ekologinės gyvensenos iniciatyva „Žalia pėda" padeda ugdymo įstaigų vaikams kurti teminius vieno kvadratinio metro sodelius. Šiemet ji skatins gamtos patirtinę veiklą, o keturiems iniciatyvos dalyviams bus parengtos pojūčius lavinančių žaliųjų klasių bei sodelių vizualizacijos.

Iniciatyva „Žalia pėda" kiekvienais metais vaikams pateikia naują sodelių temą. Praėjusiais metais vaikai kūrė lietuviškus sodelius, augalus derindami prie mūsų kraštovaizdžio. Kai kurie jau išbandė ir augino meksikietiškas daržovių lysveles, prieskonių, vaistinių žolynų sodelius, mergelių gėlynėlius. O šiais metais „Žalia pėda" skatina kurti pojūčius galinčias atverti žaliąsias aplinkas.  

Iniciatyvos „Žalia pėda" narius vienijančio projekto „Eko karta" lektorė Danielė Vyšniauskaitė-Šležienė sako, kad vaikas pasaulį, aplinką, save pažįsta ir suvokia per pojūčius. Pagrindiniai jų - klausa, rega, skonis, uoslė, lytėjimas. „Sodas yra gyvas organizmas, idealiai tinkantis jiems lavinti. Tarkime, klausa. Sode galime klausytis gamtos garsų ar patiems kurti muzikos instrumentus: rūgties skudučius, švilpukus iš pienės, barškutį iš sunokusių pupelių. Su vyresniais mokiniais jau galime kalbėtis apie triukšmo taršą: kokius garsus skleidžia gamta ir žmonių sukurta aplinka, kaip ji gali paveikti gyvąją gamtą, kokie garsai mus ramina ar atvirkščiai - vargina. Taigi gamtos patirtinė veikla plačiai atveria duris kūrybiškumui", - pasakoja D. Vyšniauskaitė-Šležienė.

Prie iniciatyvos prisijungusio Jonavos „Dobilo" mažyliai jau džiaugėsi lysve savo darželyje

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Per šiuos metus keturiems „Žalios pėdos" dalyviams - Druskininkų „Atgimimo" mokyklai, VšĮ Paparčių šv. Juozapo šeimos namams, Linkaučių (Panevėžio r.) ir Obelių (Rokiškio r.) vaikų globos namams - bus parengtos žaliųjų erdvių vizualizacijos.

Pasak agrofirmos „Sėklos" atstovės Indrės Bičkauskienės, jų įmonė skatina šią iniciatyvą nuo pat atsiradimo, nes edukacinis augalų auginimas vaikams padeda pažinti tiek savo pojūčius, tiek išorinį pasaulį, identifikuoti save aplinkoje.

Paparčių šv. Juozapo šeimos namų direktorė Rūta Kanclerytė pastebi, kad gamtos patirtinė veikla svarbi ne tik vaikų pojūčiams ir estetiniams jausmams ugdyti.

„Vaikai į šeimos namus dažniausiai atvyksta iš tokios aplinkos, kurioje niekas neauginama ir nepuoselėjama. Tik pas mus jie susiduria su augimo stebuklu, pamato, kaip iš sėklos savo rankomis galima išauginti gražų ir naudingą dalyką. Mes siekiame sudominti ir motyvuoti vaikus, kad jie norėtų užsiimti šia veikla, per ją pažintų pasaulį ir save. Juolab neseniai įsigijome atskirą sodybą, taigi ten norime užveisti vaikų sodą, žaliomis užtvaromis apsodinti žaidimų, ūkines zonas, įrengti gėlyną", - sako R. Kanclerytė.

Iniciatyva „Žalia pėda"  vienija Lietuvos ugdymo įstaigas (darželius, mokyklas, globos namus, dienos centrus), kurios savo teritorijose kuria žaliąsias erdves, o augalų auginimą įtraukia į ugdymo procesą. „Žalios pėdos" nariai nevaržomai renkasi sodininkavimo veiklas ir keičiasi patirtimi, konsultuojami augalų auginimo ir sodelių projektavimo klausimais, remiami sėklomis, dalyvauja sodo veiklų konkursuose. Taip skatinami vidiniai vaikų patyrimai ir noras tyrinėti gyvąją aplinką, lavinami gyvenimo įgūdžiai, ugdomas ekologinis sąmoningumas, auginamos bendruomenės.

„Žalia pėda" vienija 4500 kasmet sodelius kuriančių vaikų.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai