Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Gyvenimas toks...
Ūkininkas pastatė septynis kryžius: už save ir kitus

Pakruojis. Ūkininkas Mindaugas Valančius savo laukuose pastatė net septynis žalius kryžius. „Ne tik už save, bet ir už tuos žemdirbius, kurie dar neprisijungė prie akcijos“, – sako ūkininkas.

Rimdžiūnuose ūkininkaujančio M. Valančiaus laukai driekiasi šalia pagrindinių kelių, todėl, pasinaudojęs palankia geografine padėtimi, statė ne vieną, o septynis kryžius. „Kieno laukai prie miško, tai jokios naudos statyti kryžių – tik šernai jį matys, o mano ūkio vyrų sukaltus ir pakelėje įkastus kryžius turėtų pamatyti daugybė pravažiuojančių žmonių“, – viliasi ūkininkas.

M. Valančius ūkininkauja nuo 1996 m., pradėjo būdamas vos dvidešimt vienų metų. Dabar dirba puspenkto šimto hektarų. Mindaugas sako, kad žaliųjų kryžių statymo akcija turėtų suvienyti bet kokio dydžio žemdirbius, nes sunkumų patiria ir mažųjų, ir didžiųjų ūkių šeimininkai.

Bioversija 22 02 02

Treti metai iš eilės ūkininkai gauna mažesnius derlius – ne dėl to, kad prastai dirba, o dėl nepalankių gamtos sąlygų, kurių niekaip neįmanoma pakeisti. Todėl tokiame kontekste vertinti žemdirbius kaip labai gerai gyvenančius ir pernelyg mažai mokesčių sumokančius yra ciniška.

„Tai štai kaip mes kuriame „gerovės valstybę“: tiems, kurie dirba, krauname naujus mokesčius. Kai pradedu skaičiuoti, tai matau, kad greitai ūkininkai mokės didesnius mokesčius negu uždarosios bendrovės. Tik ar vienodos socialinės garantijos? Tiesą sakant, aš net nežinau, ar susirgęs gaučiau ligos išmoką, nes niekada iki šiol to neprireikė“, – svarsto M. Valančius, pridurdamas, kad vargu ar įmanoma sukurti gerovės valstybę per prievartą.

Jis sako, kad, ko gero, sunkiausiai mokesčių naštą pajus mažieji ūkiai, kurie jau ir taip vos ne vos balansuoja ant išgyvenimo ribos. „Kris mažieji ūkiai, o po kelerių metų ateis laikas ir mums“, – nuogąstauja Mindaugas.

„Žemdirbiai kantrūs, žemės ūkis yra jų verslas ir gyvenimo būdas, kurio per vieną dieną nemesi, o valdžia tuo naudojasi“, – sako Pakruojo r. ūkininkas Mindaugas Valančius

Jam skaudu girdėti, kaip priešinama visuomenė naudojant seną „skaldyk ir valdyk“ būdą. Esą panaikinus lengvatinius akcizus žemės ūkio reikmėms naudojamam dyzelinui, atsiras daugiau pinigų pensininkams ar pedagogams. Bet kodėl niekas nežada apkarpyti valdžios išlaidų?

„Gal žmonėms kliūva, kad ūkininkai dirba su nauja brangia technika, bet juk tai tik darbo priemonė. Jei norime kokybiškai dirbti, išlikti konkurencingi, privalome investuoti į modernią techniką ir naujausias technologijas“, – aiškina Mindaugas.

Jo nuomone, valdžiai patogu apkrauti naujais mokesčiais žemdirbius, nes visiems aišku, kad bent kurį laiką jie tikrai nemes savo darbo – juk ūkininkavimas ne tik darbas, bet ir gyvenimo būdas. Žemė pririša ją dirbantį žmogų, dar laiko ir įvairūs įsipareigojimai.

Mindaugas Valančius prie vieno iš septynių jo laukuose pastatytų žaliųjų kryžių

Ūkininkas yra kooperatyvo „Joniškio aruodas“ valdybos narys. Kooperacija padeda šiek tiek lengviau išgyventi: palankesnėmis sąlygomis pirkti trąšas, augalų apsaugos produktus ir parduoti užaugintą derlių. Šiuo metu ūkininkas jau yra pardavęs daugiau negu pusę šių metų grūdų. Pasak jo, grūdų kaina šiemet nei labai prasta, nei labai stebuklinga – būtų normali, jei derlius būtų buvęs geresnis.

Rudeninė sėja vyko sklandžiai, dabar pasėliai gražiai žaliuoja, bet pernelyg ilgai užsitęsę šilti orai ir vėl įpučia nerimo: nors jau lapkritis persivertė į antrą pusę, šaltuko dar nėra, kviečiai toliau vegetuoja ir jau yra ant peraugimo ribos. Kažin, kaip jie peržiemos. „Na žinote, žemdirbiui niekada nebus tobulai gerų orų“, – pajuokauja M. Valančius.

Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos Pakruojo skyriaus vadovo Albino Navicko, rajono ūkininkai aktyviai įsijungė į Žaliųjų kryžių akciją. Jis pats pastatė du kryžius, o iš viso Pakruojo LŪS skyriaus nariai savo laukuose pastatė jau 80 kryžių.

„Mindaugą Valančių galėčiau priskirti prie dešimties aktyviausių mūsų rajono žemdirbių. Ir kiti mūsų skyriaus nariai – o jų jau 120 – aktyviai dalyvauja akcijoje, ruošiamės ir jos tęsiniui – lapkričio 26 d. esame įsipareigoję į rajono centrą atvaryti 100 traktorių. Turime būti vieningi“, – portalui manoukis.lt sakė A. Navickas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos