Tulpių žydėjimas tęsiasi visą gegužę
2013-05-14

Vilnius. ŠeštadienįVilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriuje vykusi „Tulpių diena" sukvietė daugybę grožio mylėtojų iš Vilniaus bei kitų šalies vietovių išrinkti gražiausią tulpę. Tulpių žiedais dar galima grožėtis visą šią savaitę.

Tulpių žydėjimo šventė rengiama kasmet gegužę nuo 1997 metų per patį tulpių žydėjimo apogėjų. „Atėjusi dirbti į botanikos sodą, iš karto pajutau, kad ši vieta turi ypatingą aurą", - sako VU Botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja Regina Juodkaitė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

VU Botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja Regina Juodkaitė

Augalų sistematikos ir geografijos skyriaus teritorijos istorija  turtinga ir įvykių, ir augalų kolekcijų. Anksčiau čia buvo įsikūręs Lukiškių dvaras, kuriame 10 metų gyveno Radvila Juodasis, paskui apie 200 metų buvo įsikūrę jėzuitai.

Dabar čia - tikra ramybės ir gėlių oazė. Pavasarį sodas pražysta pačiomis ryškiausiomis svogūninių gėlių spalvomis. Pavasarinį žydėjimą pradeda erančiai, sniegžydrės, krokai, scilės, jį tęsia žydrės ir hiacintai. O paskui prasiskleidžia tulpės - jų malonus aromatas sklinda visą gegužę. Tada svečiai plūsta sodan kaip į atlaidus - tulpių žydėjimas tęsiasi apie pusantro mėnesio.

Pasak dr. R. Juodkaitės, ankstyviausios tulpės pražysta balandžio pradžioje, vėlyviausios - gegužės viduryje. Iš pavasarį žydinčių svogūninių gėlių jos ilgiausiai džiugina mus. Tulpių žiedų forma labai įvairi: bokalo, kiaušinio, ovalo, rutulio, lelijos, bijūno ir kt., žiedai dažniausiai būna vienspalviai, su atspalviais arba dvispalviai (geltona - raudona, balta - violetinė ir t.t.), saldžiai kvepiantys pavasariu.

Žiedas ant stiebo dažniausiai būna vienas, tačiau yra ir daugiažiedžių rūšių bei veislių. Tulpės skiriasi ir savo aukščiu (žemos - nuo 15-30 cm, aukštos - 70-80 cm), lapų spalva ir forma. Gentyje priskaičiuojama apie 140 rūšių, žinoma virš 12 tūkst. tulpių veislių. Šiuolaikinėje klasifikacijoje tulpės yra skirstomos į 15 grupių, kurios jungiamos į 4 skyrius.

Šių metų tulpių šventėje lankytojų dėmesį traukė ir daugiausiai balsų surinko tulpės neįprastais pilnaviduriais bijūno formos žiedais Sunlover

„Išskirti gražiausią ar įdomiausią tulpių veislę sunku, kai aplink žydi tiesiog jūra tulpių žiedų, - sako dr. R. Juodkaitė, lankytojams pasiūliusi balsuoti už gražiausią tulpės žiedą. Šių metų tulpių šventėje lankytojų dėmesį traukė ir daugiausia balsų surinko tulpės neįprastais pilnaviduriais bijūno formos žiedais Sunlover, pilnavidurės ankstyvosios tulpės Cartouche bei Monte Carlo ir Herman Emmink.

Pasak mokslininkės, tulpės geriausiai auga saulėtoje vietoje, humusingame, vandeniui laidžiame, priesmėlio ar priemolio dirvožemyje, kurio pH 6,5-7. Pasibaigus žydėjimui, kai pradeda gelsti antžeminė augalo dalis, geriausia kasmet svogūnėlius iškasti ir apdžiovinti gerai vėdinamoje, sausoje patalpoje. Paskui nuo svogūnų reikia atskirti „vaikučius" ir surūšiuotus svogūnus laikyti dėžutėse su tinkliniu dugnu, kad prie jų laisvai prieitų oras. Tinkamiausias laikas tulpių svogūnėlius sodinti į gėlynus ar lysves rudenį, spalio viduryje.

Vingyje įspūdingu tulpių žydėjimu dar galima gėrėtis ir visą šią savaitę

„Vingyje įspūdingu tulpių žydėjimu dar galima gėrėtis ir visą šią savaitę", - kviečia tulpių šventės organizatorė R. Juodkaitė ir primena, kad gausią tulpių kolekciją taip pat galima aplankyti ir Burbiškio dvare.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai