Traupio botanikos sode egzotiniai augalai jaučiasi kaip namie (Fotogalerija)
2013-06-07

Anykščių r. Traupio botanikos sode - pats gražumas. Gegužę pražydėjusius augalus pradeda keisti kitų augalų žiedai, o viską tarsi įrėmina lietaus ir šilumos maitinama sodri žalia spalva. Traupio botanikos sodo vertybė - reti ir unikalūs Lietuvos augalai, tačiau ne mažiau įdomūs ir iš įvairiausių pasaulio kampelių atkeliavę egzotiniai augalai.

Šio botanikos sodo įkūrėjas ir puoselėtojas - žinomas gamtininkas Sigutis Obelevičius, buvęs ilgametis Traupio mokyklos direktorius, biologijos mokytojas ekspertas, nuo 2007-ųjų - Anykščių rajono meras.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Gamtininkas Sigutis Obelevičius apžiūri aksuotąjį serbentą

Botanikos sodo Japonijos augalų kampelyje auga sakura, katalpa, japoninis klevas, japoninė vyšnia, riešutmedžio giminaitė kininė pterokarija. Traupyje sėkmingai žiemoja ir nykštukinis bambukas. Kažkada šią kolekciją pamatę japonai net sukūrė reportažą, sužavėti ne tik reginio, bet ir paties fakto - kažkur kitame pasaulio krašte, miniatiūrinės šalies kaime, auga tikri japoniški augalai ir medžiai.

Traupyje gerai auga ir metasekvoja - grėsmingai nykstanti rūšis

Keliolikos metrų aukščio užaugusi Makio ieva, turinti įspūdingą kamieną, į Traupį atgabenta iš Tolimųjų Rytų. Ant elektros stulpo rangosi žiedus sukrovusi Mandžiūrijos kartuolė. Vienas egzotiškiausių augalų - sumedėjusi fuksija, auganti netoli Čilės Antarktidos provincijos. Žiemą ji nušąla, bet pavasarį atželia, o vasarą išskleidžia žiedus.

Nepaprasto grožio krūmas - raudonžiedis serbentas, atsivežtas iš Olandijos

Viešėdamas Gruzijoje S. Obelevičius nepraleido progos pasirinkti augalų Kachetijos kalnuose, kurie dabar puikiai auga Traupyje. Anksti pavasarį žydėjo kaukazinis ciklamenas, gegužę sprogo geltonai žydintis kaukazinis rododendras. Plunksnalapis lekėčius - Gruzijos kalnuose rastas augalas. Gruzinai S. Obelevičių yra pavaišinę tokiu patiekalu „džiondžioli" - jis pagamintas iš dar neišsiskleidusių lekėčio žiedų, kuriuos skina kalnuose ir marinuoja garnyrui. Skonis fantastiškas. O rudenį žiedai subrandina valgomus riešutėlius.

Tarp šimtų tulpių veislių grožiu išsiskiria šerkšnuotoji pilnavidurė tulpė

Arboretume gamtininkas stabteli prie žydėti besirengiančio kėnio ir patikrina, ar mažuose jo kankorėžiuose yra sėklų. Šioje vietoje daugiausia auga kultivarai - išvestos medžių ir krūmų veislės bei formos. Virgininės ievos raudonlapė forma - Amerikos žemyno augalas, taip pat ir vaiskrūmis auksuotasis serbentas. Šiuo metu Traupio botanikos sode kuriama Amerikos augalų kolekcija.

Tarp vaistinių augalų yra Kamčiatkos vingiorykštė, kuri užauga milžinišku monstru, ženšenis iš Mandžiūrijos, vaistinė šunvyšnė iš Kaukazo, himalajinis pėdlapis iš Himalajų kalnų.

Pražydęs Himalajinis pėdlapis

S. Obelevičius savo įkurtame botanikos sode jau yra surinkęs apie 6 tūkst. įvairių rūšių, formų bei veislių augalų iš viso pasaulio.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai