Susitikimas su Širdies dama - Botanikos sodo rožyne
2012-07-27

Kaunas, liepos 27 d. Vidurvasarį Vytauto Didžiojo universiteto Kauno Botanikos sode - pats rožių žydėjimas. Rožių introdukcija čia pradėta 1925-aisiais, praėjus porai metų po sodo įkūrimo. Dabartinis, trečiasis botanikos sodo istorijoje rožynas, pradėtas sodinti 1977 metais.

Rožė - viena gražiausių ir populiariausių gėlių, labiausiai apipinta legendomis ir turinti simbolinę reikšmę. VDU Botanikos sodo rozariumas užima beveik 30 arų plotą, jame auga beveik 300 rožių veislių, apie 3 300 krūmų. Ši kolekcija gausiausia ir seniausia tarp Lietuvos botanikos sodų rožių kolekcijų.

Prieš keletą metų Botanikos sode augo per 350 rožių veislių. Bet pradėjus tam tikras pertvarkas - tiesiant naujus takus, atnaujinant drenažo sistemą - dalis rožių nukentėjo, kai kuriuos krūmus teko iškelti, kiti patys nunyko nuo senatvės. „Rožynas - labai senas, kai kurios rožės auga ir žydi čia nuo 1977-ųjų. Šiemet rožyną truputį atnaujinome, tačiau naujų krūmų žydėjimo lauksime tik kitais metais. Tikėkimės, kad jie peržiemos sėkmingai", - sako už rožyną atsakinga Botanikos sodo agronomė-ekologė Donata Liberytė.

Dojus agro 19 09 10

Dame de Coeur

Prancūziškas Dame de CoeurHT pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą reiškia "Širdies dama". Ši rožė - viena iš rožyno senbuvių

Didelė vertybė - rožyne sukauptos senos, prieš keletą dešimtmečių išvestos rožių veislės. Atnaujindami rožyną Botanikos sodo specialistai kiek įmanoma saugo senąsias veisles, stengiasi jų neprarasti. Vienos tokių - Baccara (1956 m.), Dame de CoeurHT (1958 m.), Botanikos sode augančios nuo praėjusio amžiaus 8-tojo dešimtmečio pradžios. Rožyne yra išlikusių labai senų veislių: Louise Odier - Burbono rožė (išvesta 1851 m.), stambiažiedė laipiojanti Reine Marie Henriette (1878 m.).

„Visos rožių veislės yra savaip žavios. Pavyzdžiui, poliantinių rožių, žydinčių smulkiais žiedais, grupė yra mažiausiai nutolusi nuo savo laukinių protėvių. Jos labai tinka namų gėlynams, nes ilgai ir gausiai žydi, yra gerokai atsparesnės nepalankioms gamtos sąlygoms", - pasakoja D. Liberytė.

Poliantinės rožės - artimiausios laukiniams protėviams

Floribundinės rožės Iceberg čia taip pat auga jau beveik 35 metus - tai labai graži, pakankamai atspari veislė. „Šie krūmai turėtų būti balti nuo žiedų, jie žydi iki šalnų, bet mūsų rožes pamėgo stirnos", - dalijasi rūpesčiais Botanikos sodo rožyno specialistė. Šiemet stirnos taip įsisuko į rožyną, kad pirmojo žydėjimo ant kai kurių krūmų net nebuvo. Jos nuskabė jaunus ūglius ir pumpurus. Nors vasarą stirnų būriai pamažėjo, vis dėlto jų pėdsakų Botanikos sodo darbuotojai randa kiekvieną rytą.

Ffloribundinė Purple Hase rožė išsiskiria netradiciniais tuščiaviduriais žiedais su ryškiais geltonais kuokeliais. Ji įspūdingiausia, kai prasideda masinis žydėjimas. Vienos populiariausių teritorijoms apželdinti yra ryškiai raudonos Lilli Marlene rožės (nuotr.).

Lilli Marlene

Westerland rožės išsiskiria stipriu kvapu. Pasak D. Liberytės, dabar jau selekcininkai vėl grįžta prie minties, kad tikra rožė turi kvepėti, kuriamos kvepiančios naujos veislės. O kurį laiką svarbiausia buvo rožės žiedo grožis, o ne kvapas.

­Westerland rožės labai skaniai kvepia

Rožės yra gana lepios. „Norint kad jos gražiai ir gausiai žydėtų mūsų soduose ir kiemuose, negalima laukti, kol ligos užpuls - būtina iš anksto taikyti profilaktikos priemones, - įspėja D. Liberytė. - Rožių ligos masiškai reikštis pradeda būtent šiuo metu - liepos antroje pusėje. O jų išgydyti praktiškai neįmanoma, galima tik pristabdyti."

Donata pataria sodininkams mėgėjams rinktis kuo atsparesnes rožių veisles, o jas pasodinus, reguliariai purkšti nuo ligų ir kenkėjų. Be to, rožės nemėgsta, kai jas sodina į šviežiai paruoštą žemę - jai būtina keletą mėnesių pastovėti.

Žiemą rožes rekomenduojama uždengti, nors, pasak specialistės, joms ne tiek baisus šaltis, kiek ant šaknų stovintis vanduo - mūsų žiemoms būdingi stiprūs šalčiai ir atlydžiai rožėms yra pražūtingi. „Jeigu po atlydžio šaknys yra apsemtos vandens, rožės žūtis yra beveik neišvengiama", - teigia D. Liberytė.

Stipriu kvapu išsiskirianti tamsiausia rožių veislė Blue Moon - rožyno naujokė 

Kokias rožių veisles dažniausiai renkasi žmonės savo kiemams apželdinti? Pasak S. Liberytės, vieni ieško arbatinių rožių, kurios ant vieno stiebo turi po vieną didelį žiedą, kiti dairosi netradicinių, tuščiavidurių žiedų, dar kiti - parko rožių, kurios lengvai prižiūrimos, atsparios. Vis dėlto populiariausios - floribundinės ir laipiojančios rožės.

Rožės pradeda žydėti birželio antroje pusėje ir dauguma veislių žydi iki pat šalnų. Bet pats gražiausias žydėjimas būna iki liepos vidurio.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Lietuvoje drastiškai mažėja gyvulių skaičius. Kaip tai vertinate?
Orai