Stumbrų įžūlumas plonina valstybės kišenę
2013-04-15

Kėdainiai. Praėjusią savaitę posėdžiavusi Kėdainių rajono savivaldybės administracijos medžiojamų gyvūnų padarytos žalos apskaičiavimo komisija susumavusi rezultatus gerokai nustebo - pernai stumbrai rajone žalos padarė beveik keturis kartus daugiau negu užpernai.

Pernai komisija gavo 27 rajone žemdirbyste užsiimančių subjektų 42 prašymus dėl laukinių žvėrių padarytos žalos pasėliams (užpernai 21 subjektas pateikė 28 prašymus). Būtent dėl stumbrų padarytos žalos pernai buvo kreiptasi su 25 prašymais, o užpernai - su 16.

Žala padidėjo keturis kartus

LYTAGRA 19 07 04 mob

2012 m. stumbrai suniokojo apie 960 hektarų kėdainiečių pasėlių, o visiškai sunaikino 83 hektarus. Užpernai visiškai sunaikinti buvo tik 28 hektarai. Stumbrai naikina vasarinius ir žieminius kviečius bei rapsus, kukurūzus, cukrinius runkelius.

Didėja ir žalos atlyginimo išmokos, kurias nuo stumbrų nukentėjusiems žemdirbiams išmoka Aplinkos ministerija. Vadovaujantis ministerijos parengtomis žalos skaičiavimo metodikomis buvo paskaičiuota, kad 2012-aisiais Kėdainių rajone stumbrai padarė žalos už 369 383 litus. Užpernai ta suma buvo gerokai mažesnė - tik 90 998 litai. Vieniems ūkininkams bus atlyginta keli tūkstančiai, o kai kuriems net iki 70 tūkstančių litų žalos.

Komisija, kurios sudėtyje yra ir žinomas gamtininkas Salemonas Paltanavičius (trečias iš dešinės), pernai sulaukė 25 prašymų dėl stumbrų padarytos žalos Kėdainių rajone

„Išmokas už pernykščius metus didino ne tik didesni suniokotų pasėlių plotai, bet ir gausiau užderėję derliai bei didesnės jų supirkimo kainos. Mes suskaičiavome ne tik stumbrų, bet ir medžiojamų žvėrių - šernų, stirnų, briedžių - žemdirbiams padarytą žalą. Stumbrų žalą atlygina Aplinkos ministerija, o kitų žvėrių - medžiotojų būreliai", - sakė komisijos pirmininkas Kėdainių rajono žemės ūkio skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas.

Nori ne išmokų, bet ramybės

Nors atlyginimas už pernai patirtą žalą ir buvo gerokai didesnis negu 2011 m., ūkininkai neslepia nusivylimo dėl nuolatinių stumbrų išpuolių. Tiskūnų apylinkėse ūkininkaujantis Jonas Misevičius sako, kad nei jam, nei kitiems geriau negauti jokio žalos atlyginimo: „Mes norėtume, kad stumbrų mūsų krašte liktų mažiau ir netektų kasmet galvoti, kada ir kiek pasėlių bus suniokota. Geriau sau dirbtume ramiai, o ne galvotume, kad gausime kažkokių lėšų iš vienos ar kitos ministerijos."

Žalą atsiėmę žemdirbiai vienbalsiai tvirtina, kad išmokamos sumos visiškai nepadengia nuostolių, kuriuos padaro saugomi stumbrai.

„Dabartinės išmokos už patirtą žalą artėja prie tiesos, tačiau jos dar yra per mažos. Kadangi nuostoliai skaičiuojami atsižvelgus į bendrą rajono derliaus vidurkį, dažnas nukenčiame, nes mūsų ūkiuose derliai geresni. Pavyzdžiui, žieminių kviečių rajono vidurkis siekė 58,6 centnerio iš hektaro, o mano ūkyje jų byrėjo gerokai daugiau - apie 70 centnerių. Taigi, nuostolių nepavyks išvengti. Panašu, jog šįmet taip pat teks kreiptis dėl atlygio. Jau dabar matome, kaip didžioji stumbrų banda, kurioje susibūrę apie šešiasdešimt žvėrių, nuolat bastosi mūsų laukuose. Gyvūnai įžūlėja", - sakė dalies žieminių bei vasarinių kviečių dėl stumbrų suniokojimo netekęs Tiskūnų ūkininkas A. Dumbinskas.

Ūkininkai (iš kairės) Marius Juodenis, Aidanas Dumbinskas ir Rolandas Kisielius suskubo analizuoti komisijos išvadas

Ne apie visą žalą pranešama

Tiskūnų apylinkėse ūkininkaujanti Ana Bertulienė paantrino, kad žemdirbiai gauna labiau simbolinį atlygį, sakė, jog stumbrų žalą patyrę ūkininkai ne visada ir kreipiasi į komisiją: „Kartais būna gaila laiko, ypač darbymečiu. Komisija turi atvažiuoti per septynias darbo dienas apžiūrėti laukų, kai mes parašome skundus, jog juos suniokojo stumbrai. Pasitaiko, kad mes ne tik savaitės, bet ir dviejų ar trijų dienų laukti negalime. Kaip aš pasiteisinčiau cukrinių runkelių perdirbėjams už laiku neatvežtą žaliavą, jei laukčiau komisijos. Būna, kad pasiguodžiame vienas kitam ir toliau dirbame."

Aplinkos ministerijos atstovai pažadėjo parengti projektą, kurį įgyvendinant stumbrai būtų iškeldinti iš derlingų Kėdainių bei Panevėžio rajonų.

Tą pačią dieną, kai komisija pranešė, kiek žalos stumbrai padarė Kėdainių krašto ūkininkams, medžioti neleidžiamų galiūnų banda vėl trypė A. Dumbinsko žieminių kviečių laukus

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai