Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Gyvenimas toks...
Sodybos grožio puoselėjimas - meilės išraiška tėviškei

Lazdijai. Buvusi policininkė Rita, išėjusi į pensiją, palikusi miesto patogumus, su šeima jau ne vienus metus gyvena senelių sodyboje, padeda sūnui ūkininkauti ir gražina aplinką. Iš šios veiklos gaunanti ir papildomų pajamų, jas investuoja į sodybos grožį.

Paklausta, kiek rūšių gėlių puoselėjanti, Rita Sabestinienė smagiai nusijuokė ir ištarė: „Tikrai nepasakysiu, nes jų neįmanoma suskaičiuoti!". Sodybos aplinka užima apie 1 ha plolą, kuriame auga gėlės, dekoratyviniai krūmai ir medžiai - pušys, eglės, dekoratyviniai gluosniai, kadagiai, tujos, rododendrai. Daugelis medžių turi savo istoriją. Jų yra retų, pasižyminčių vaistingosiomis savybėmis, yra giminės medžių, draugų, kaimynų.

Ritos vyras Almantas ne tik dirba ūkyje, bet ir padeda jai tvarkyti šiltnamius, pjauna didžiulės sodybos teritorijoje vešiančią žolę. Iš augančių laukinių gėlių išgauna lapų bei kitų formų ornamentus, kurie džiugina akį, glosto širdį.

Bioversija 23 09 01 m7

Šventežerio seniūnijoje, Stebulių kaime, gyvenanti R. Sabestinienė sako, kad sūnus taupo žemę avims, bet moteris nemažai jos išsikovojusi rojaus kampeliui kurti. Gėlės auga visur, kur tik įmanoma. Kurios netelpa gėlynuose, veši netgi darže. „Ir dirbdama policijoje, gaudavau velnių, kad kabinete augalų lyg šiltnamyje auginau. Gal ir juokdavosi kai kas už nugaros, bet aš kitaip negalėjau", - pasakojo buvusi pareigūnė.

Prie šeimos namo auga įvairiaspalvė bijūnų alėja. Jau įsigijusi ir medėjančių bijūnų, jautrių šalčiams. Anot jos, tai ypač puošni gėlė. Labai kvepia jos žiedai. Nemažai bijūnų ji ir parduodanti. Kai kurie perka iškart net po keliolika kerų. Bijūnai populiarūs ir šiuolaikiniuose darželiuose.

Sodyboje auga daugybė gėlių, tarp jų - bijūnų

Augina zundas, gailerdijas, kordaterijas, plaukuotąsias soruoles, vaistinius šalavijus, pentinius, budlėjas, akantus, agapantus, - visų ir neišvardinsi. „Pastebėjau, kad ne visos lauke žiemoja, kai kurias, atšalus orams,  reikia atnešti į kambarį. Noriu viską pati išbandyti, kad žinočiau ką patarti savo pirkėjams, įsigyjantiems iš manęs gėles", - sako moteris.

R. Sabestinienė, jau ketvirti metai augina chrizantemas. Pernai jų užaugino net 500. Chrizantemas puoselėti nelengva. Kai kurios iššąla, užpuola ligos, kenkėjai. Jei daug trąšų beri, chrizantemos, anot moters, būna lepesnės. Norint išauginti didesnius chrizantemų krūmus, reikia prižiūrėti dvejus metus, jei mažesnius, užauga tais pačiais metais. Paklausiausios yra baltos krūminės chrizantemos. Chrizantemas parduoda vazonais, skintas. Iš jų riša puokštes įvairioms progoms, nebūtinai Vėlinėms ar laidotuvėms.

R. Sabestinienė jau ketvirtus metus augina chrizantemas

Laisto gėles  ne laistymo įranga, o laistytuvu kiekvieną atskirai, kad vandens nepatektų ant lapų. Todėl chrizantemos būna gražios ir sveikos. Tiesa, pernai gėles buvo užpuolusi rudligė, kuri pridarė nuostolių. Kuomet atšąla oras, moteriai darbo bei rūpesčių padaugėja, nes savo gėles šiltnamyje apžiūri ir naktį. 

Planus kuria žiemą

Sodyboje - trys didžiuliai šiltnamiai. Juose - vienmetės ir daugiametės gėlės, ankstyvosios daržovės, žiedus į viršų keliančios braškės. Šiltnamiuose Rita augina  daug vasarinių gėlių: lobelijas, lobularijas, 4 rūšių serenčius, žiovenius, žiles, rožūnes, žydrūnius, 6 rūšių svyrančias petunijas, 6 rūšių svyrančias pelargonijas ir daugelį kitų.

Pirkėjų Rita sulaukia iš aplinkinių kaimų. Iš įvairių miestų įsigyti augalų ir gėlių atvyksta draugai, pažįstami, giminaičiai, kolegos, kurie suinteresuoti moteriai padėti, vertina jos triūsą.

Itin paklausūs šiemet buvo pomidorų daigai, negalėjo jais aprūpinti visų pageidaujančių, nes daigus augino pagal užsakymus. Pirktines sėklas moteris sodina į vazonėlius. Žemę naudoja pirktinę, trąšų neberia. Kadangi pavasaris buvo lietingas, šaltas, augalus puolė amarai. Pastaruosius naikino muilu ar dilgėlėmis.

Labai paklausūs šiemet buvo pomidorų daigai

Moteris augina įvairių veislių braškes (Polka, Sonata, Senga Sengana, Pandora, Kama) lauke, uždengtas juoda plėvele, ir šiltnamyje. Kaip jos lauke derės, pasak Ritos, dar sunku pasakyti. Nežinia, ar nenudegins saulės spinduliai, ar nenugrauš kenkėjai, kaip tai atsitiko prieš kelerius metus.

Neseniai Rita dalyvavo bendraminčių klubo „Gyvenu kaip noriu" mugėje, kurioje pristatė savo augalus bei floristinę kūrybą, susirinkusius linksmino akordeono muzika ir dainomis. Ji pritaria minčiai, kad žmonės, auginantys gėles ir kitus augalus, yra geresni. Su augalais esą reikia elgtis kaip su žmonėms, nes šie viską jaučia.

Žiemą daugiau laisvesnio laiko, tuomet Rita iš interneto semiasi idėjų sodybai gražinti. Kartais net naktimis kuria planus, kaip sukurti gražesnį kampelį, kur ką pasodinti. „Būna, šoku iš lovos ir užsirašau ant popieriaus, kad nepamirščiau ką sumaniau", - pasakojo moteris, vasarą planams neturinti laiko, nes vakarais po darbų tiesiog „lūžtanti".

„Daugelis stebisi, kaip aš sugebu tiek dirbti, tiek plotų apžiūrėti. Perspėja, kad prarasiu sveikatą taip beplušėdama. Jie nesupranta, kad man - tai didžiulis malonumas, teikiantis stiprybės ir sveikatos. Be šito neišgyvenčiau. Tai mano meilės išraiška gamtai, tėviškei, visam pasauliui. Aš myliu ir esu mylima žmonių, kurie vertina mano darbą, džiaugiasi mano pasiekimais. Sustoja pro šalį važiuojantys pasigrožėti aplinka, užsuka ir draugai, pažįstami", - sakė Rita.

Ji džiaugiasi, kad  prie grožio puoselėjimo prisideda vyras ir sūnus. Neseniai jie perdažė visą techniką, kad būtų graži, o aplinkiniai galvoja, kad naują pirko...

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos