Seinų-Lazdijų krašto medus - pirmas tarpvalstybinis saugomas produktas Europoje
2012-02-01

Briuselis/Vilnius, vasario 1 d. Europos Komisija į saugomų produktų sąrašą įtraukė Seinų-Lazdijų krašto medų - bendrą Lietuvos ir Lenkijos produktą. Tai pirmas tarpvalstybinis saugomos kilmės vietos nuorodos produktas Europoje. Oficialus jo pavadinimas - „Seinų/Lazdijų krašto medus. Miód z Sejneńszczyny/Łoździejszczyzny", pranešė Europos Komisija.

Anot EK, tai ir pirmas atvejis, kai produktas su kilmės nuoroda gali būti gaminamas dviejose šalyse. Be to tai ir pirmas produktas iš Lietuvos su saugoma kilmės vietos nuoroda,

Seinų-Lazdijų krašto medumi vadinamas daugiažiedis nektaro medus, surinktas iš Seinų bei Lazdijų rajonuose natūraliai augančių medingųjų augalų. „Geografinė vietovė pasižymi tuo, kad jos teritorijoje jau apie aštuonis tūkstančius metų sugyvena Europos bei Euroazijos augmenija, o natūrali augmenijos aplinka mažiau negu kituose regionuose paveikta žmogaus ūkinės veiklos, todėl čia išliko daug natūraliai augančių įvairių rūšių augalų", - rašoma bitininkų oficialioje paraiškoje Europos Komisijai.

Lenkijos Bitininkų sąjungos Seinų skyrius ir Lazdijų rajono bitininkų draugija paraišką įregistruoti tokį produktą pateikė dar 2007 metais.

Bitininkų teigimu, tokio medaus spalva - „nuo tamsiai geltonos iki tamsiai auksinės". Kultūrinių augalų, pavyzdžiui, rapsų ar grikių, nebūdingų minėtai vietovei, bendras žiedadulkių kiekis meduje negali būti didesnis kaip 5 procentai.

Linas Agro 20 08 03

Punsko ir Seinų krašto Bitininkų draugijos pirmininkas Petras Vitkauskas yra minėjęs, jog įregistravus produktą, tikimasi tapti labiau žinomais Europoje bei sulaukti daugiau užsakovų.
Iš lietuviškų produktų iki šiol buvo saugomas tik skilandis, anksčiau įrašytas į saugomų produktų sąrašą dėl tradicinio gamybos būdo. Lietuva taip pat yra pateikusi paraiškas įregistruoti lietuvišką varškės sūrį, sūrį „Liliputas", „Stakliškių" gėrimą.

Sūriai „Žementalis", „Džiugas" ir „Germantas" anksčiau tokio pritarimo būti įtrauktais į saugomų produktų sąrašą negavo - EK nenustatė, kad šių sūrių savybės siejasi su geografine vietove.

EK, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip sekasi derliaus nuėmimas jūsų ūkyje?
Orai