Rudeninis chrizantemų žydėjimas
2011-10-27

Kauno r., spalio 27 d. Vazoninių chrizantemų daugiausiai išauginama Vėlinėms. Anksčiau dažniausiai buvo perkamos baltos chrizantemos. Šį rudenį pirkėjai renkasi chrizantemas įvairių spalvų ir atspalvių rožiniais, violetiniais, tamsiai raudonais, oranžiniais, švelniai ir ryškiai geltonais, aukso spalvos, žalsvais, plytiniais ir net rudais žiedais.

Mantas Karpavičius augina gėles kartu su tėvais ir broliu Daumantu. Mantas baigęs LŽŪU vadybos studijas, o Daumantas studijuoja aplinkos tvarkymą. Pirmuosius gėlių šiltnamius jų tėvai pastatė 1996 metais Laumėnuose, netoli Kauno, vėliau plėtėsi: modernūs šiltnamiai iškilonetoli Garliavos. Šiuo metu šiltnamiai užima 4 tūkst. kv. m, juose auginamos vasarinės gėlės ir chrizantemos, o lauke, 6 tūkst. kv. m plote - chrizantemos ir daugiametės gėlės. Kasmet Karpavičiai pirkėjams išaugina apie 50 naujų rūšių ir veislių augalų.

Linas Agro2 20 04 01

Chrizantemų auginimas lauke

Kiekvieną rudenį, tuoj po Vėlinių, gėlių augintojai paruošia chrizantemas ramybės laikotarpiui, o dauginti pradeda kovo mėnesį. Pasibaigus pavasario ir vasaros gėlių realizacijai ir ištuštėjus šiltnamiams, vazoninės chrizantemos užima jų vietą. Į 0,8 l dubenėlius, pripildytus chrizantemų auginimui skirto substrato (pH 5,5-6,5; EC-1,0-2,0 mS/cm), sodinama po 3 daigus, į didesnius, 1,5 l - po 5 daigus. Sodinama nuo balandžio iki rugpjūčio vidurio, pasirenkant skirtingo ankstyvumo veisles. Dubenėliai su augalais sustatomi šiltnamyje ant stelažų arba lauke ant žemės patiestos austinės plėvelės. Chrizantemos laistomos ir tręšiamos lašeline sistema. Žydėjimo reguliavimui, kad augalai greičiau sukrautų žiedpumpurius ir pražystų norimu laiku, naudojama temdymo plėvelė.

Auginimas

Atskirais auginimo laikotarpiais chrizantemoms reikalinga skirtinga temperatūra. Joms augant palaikoma 15-17 0C, vystantis žiedpumpuriams - 14-16 0C, o pradėjus skleistis žiedams sumažinama iki 10-12 0C. Palaikant aukštesnę temperatūrą, šios gėlės ištįsta, kereliai užauga nekompaktiški, žiedai - išblukusių spalvų, apvytę.

Saulėtomis, karštomis dienomis laistoma kiekvieną dieną, apsiniaukusiomis, vėsiomis dienomis - žymiai rečiau (pagal poreikį), atsargiai, kad nesušlaptų lapai. Vandens temperatūra 18-20 0C. Laiku chrizantemų nepalaisčius, augalų intensyvaus augimo metu, sumedėja stiebai ir žiedai bus smulkesni, menkesni. Patys krūmeliai bus netvirti, išsikraipę.

Šiais metais itin populiarios chrizantemos raudonais pilnaviduriais žiedeliais('Spot Red' )

Lauke ar šiltnamiuose auginant didesnį vazoninių chrizantemų kiekį, ekonomiška augalus laistyti ir tręšti lašeline sistema - tai yra labai patogu ir naudinga, nes augalai išauga visiškai vienodi, gražūs, kompaktiški kupsteliai sodriai ryškių spalvų žiedeliais, per kurių gausumą tiesiog nesimato chrizantemų stiebų ir lapų, o taip pat sunaudojama mažiau trąšų.

Chrizantemos pagal žydėjimo laiką yra ankstyvosios, vidutinio vėlyvumoirvėlyvosios. Ankstyvosios pražysta rugpjūčio - rugsėjo mėn., praėjus 7-8 savaitėms nuo žiedpumpurių krovimo pradžios, kai diena 14-15 val. ilgio; vidutinio vėlyvumo chrizantemos pradeda žydėti spalio pabaigoje - lapkričio pradžioje, po 9-10 savaičių nuo žiedpumpurių krovimo pradžios, kai dienos ilgis13-14 val. Vėlyvosios chrizantemos žydi lapkričio pabaigoje - gruodžio mėn., po 11-12 savaičių nuo žiedpumpurių krovimo pradžios.

'Hip Hop' Times serijos veislė, primenanti baltą pilnavidurę ramunę (temdymas – 2 savaitės)

Kad anksčiau chrizantemos pražystų, jas galima pritemdyti apgaubus rėmus specialia juoda plėvele: nuo 20 val. vakaro iki 10 val. ryto, kol susiformuos žiedai. Tai ypač svarbu chrizantemų vėlyvosioms veislėms, kad suspėtų pražysti iki Vėlinių. Pritemdyti augalai  paprastai pražysta anksčiau 7-15 dienų, priklausomai nuo veislių ankstyvumo. Pirmoji chrizantemų banga pražysta rugpjūtį, vėliau kitos sužydi rugsėjį, o didžioji dalis išauginama spalio mėnesį, prieš mirusiųjų pagerbimo šventę.

Chrizantemų įvairovė

Chrizantemų - rudens karalienių populiarumas smarkiai išaugo, nes jos lengvai dauginasi, atsparios ligoms, kenkėjams bei kitiems nepalankiems aplinkoms veiksniams.PasakM. Karpavičiaus, seniau jis augino vidutinio aukščio vazonines karališkas ir smulkiažiedes chrizantemas, dabartiniu metu paklausūs kuo žemesni, kuplūs kereliai, priklausomai nuo veislės jie būna 15-40 cm aukščio. Jų žiedynai esti pilnaviduriai, pusiau pilnaviduriai arba paprasti, spygliškos, vamzdelinės, ramuninės ar kitos formos, gausios ryškių ar švelnių, pastelinių spalvų paletės. Vieni gėlių mylėtojai užsisako, renkasi karališkais, stambiais žiedais, jų skersmuo 10-25 cm,o kitiems mielesnės smulkiažiedes chrizantemas, jų žiedai žymiai mažesni, 4-10 cm skersmens, po 10-20 sukrauti šakučių viršūnėse.

'Capitola' - pilnavidurės alyvinės chrizantemos, primena ramunės žiedus (priklauso Time grupei

Ankstyvąsias ar vidutinio anksytvumo vazonines chrizantemas pamėgę pirkėjai, sodina gėlynuose vietoje nužydėjusių augalų, atnaujina lovelius, pakabinamus krepšius, taip pat puošia kapines. Spalvingosios chrizantemos dera su tuo metu žydinčiais daugiamečiais astrais, saulainėmis, kemerais, montbretėmis, rudbekijomis, dekoratyviais varpiniais augalais, gražiai atrodo šalia spalvingų ožekšnių, raugerškių, ryškiaspalvio vinvyčio.

'Foxy' rudos ramunės

„Kaip ir seniau, taip ir dabartiniu metu, - sako gėlių augintojas, vazoninių chrizantemų daugiausiai išauginame Vėlinių dienai. Anksčiau dažniausiai buvo perkamos baltos chrizantemos. Laikas bėga, skoniai keičiasi, tad susikaupimą ir ramybę simbolizuojančios rudens gėlės paklūsta plintančioms madoms. Šį rudenį pirkėjai renkasi chrizantemas įvairių spalvų ir atspalvių rožiniais, violetiniais, tamsiai raudonais, oranžiniais, švelniai ir ryškiai geltonais, aukso spalvos, žalsvais, plytiniais ir net rudais žiedais. Įvairiaspalvės ilgai žydinčios chrizantemos labai tinka rudeniniams gėlynams.  Šalnoms atspariausios yra vėlyvųjų veislių ir geltonos spalvos smulkiažiedės chrizantemos. Kai kurios ištveria iki -5 0C šaltį. Ant jų ir šalčio pėdsakai mažiau matomi. Labiausiai šalčių bijo olandiškos "ramunėlės" ir karališkos  stambiažiedės chrizantemos. Net nušalus žiedams ir lapams, ne visada žūsta stiebų apačia ir šaknys. Nukirpus pažeistus stiebelius, chrizantemas galima laikyti per žiemą".     

Paruošimas ramybės periodui

Vazonėliuose chrizantemos gražiai žydi apie mėnesį (kai kurios - net iki 8 savaičių), o vėliau peržydėjusias tenka išmesti. Bet mes mėgstame pirkti augalus ilgam, vos ne visam gyvenimui. Taigi peržydėjusias chrizantemas galima mėginti auginti toliau. Po žydėjimo paliktos kitų metų dauginimui vazoninės chrizantemos paruošiamos ramybės periodui - nupjaunami stiebai (paliekant 5-6 cm ilgo virš šaknies kaklelio) ir jei reikia augalai persodinami į didesnius vazonus su durpiniu substratu, palaistomi ir sunešami į rūsį arba kitą vėsią patalpą, kur temperatūra 1-4 0C. Kad neišdžiūtų šaknų gniužulas, kartais palaistoma.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip pandemija veikia jūsų ūkio ir šeimos gyvenimą?
Orai