„Pienas LT“ gamyklos statybų pabaiga nukeliama
2014-08-21

Vilnius. Rugpjūčio pabaigoje turėjo būti baigtos kooperatyvo „Pienas LT" pieno perdirbimo gamyklos statybos, tačiau įkurtuvės atidedamos dar metams. Įrangos tiekėjui bankrutavus skelbiamas naujas konkursas, o tai kelia riziką, kad Europos Sąjungos pinigai gali likti nepanaudoti.

Žemės ūkio ministerijai jau pateiktas prašymas projekto įgyvendinimo terminą nukelti į 2015 metų pabaigą, nes technologinę įrangą pieno gamyklai turėjusiai tiekti Vokietijos bendrovei „Finnah GmbH Prozess-und Verpackungstechniks" birželį paskelbtas bankrotas. Naujo tiekėjo konkurso vokus atplėšti ketinama rugsėjo 5 dieną, ketvirtadienį rašo „Verslo žinios".

„Jau prieš keletą mėnesių pasirodė požymių, kad jie nesugeba apmokėti savo sąskaitų tiekėjams, kilo kitų įtarimų. Nors mes savo įsipareigojimus tesėjome, jie sutartį vykdė tik iš dalies: vėlavo teikti informaciją, nebuvo vykdomi pirmieji tiekimai pagal numatytą planą. Kai pradėjome intensyvias derybas, gavome pranešimą, kad jiems iškelta bankroto byla", - teigė „Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Visos spekuliacijos apie tai, kad gamyklos projektas sužlugo, neturi pagrindo, nes gamykla sėkmingai statoma, o vieno iš projekto komponentų, technologinės įrangos tiekimo bendrovės bankrotas, galutiniam projekto įgyvendinimui įtakos neturės", - teigia N. Narauskas pranešime žiniasklaidai.

Sutarties su Vokietijos tiekėju įvykdymo garantiją 80 proc. apimtimi apdraudė draudimo kompanija „Coface", todėl net ir paskelbus apie „Finnah GmbH" bankroto procedūros pradėjimą, kooperatyvas susigrąžino avansines įmokas bei išsireikalavo kooperatyvui padarytos žalos atlyginimą.

„Panašių bankrotų neįmanoma prognozuoti, kaip ir nebuvo galima prognozuoti, kad prasidės karas Ukrainoje. Tačiau mes esame tikri, kad rasime išeitį iš sudėtingos situacijos", - neabejoja N. Narauskas.

Rugpjūčio 5 d. kooperatyvas paskelbė naują tarptautinį konkursą įrangos tiekimo bendrovei parinkti. Dabar, anot kooperatyvo vadovo, svarbiausia, kad Žemės ūkio ministerija ir Nacionalinė mokėjimų agentūra geranoriškai atsižvelgtų į aplinkybes, nes akivaizdu, kad gamyklos statybų pabaigtuvės dėl naujo konkurso paskelbimo užsitęs iki 2015 m. pabaigos.

„Oficialų prašymą po konstruktyvaus pokalbio su žemės ūkio ministre V. Baltraitiene, pratęsti darbų užbaigimo terminą jau įteikėme Žemės ūkio ministerijai, ir norime tikėtis palankaus sprendimo šiuo klausimu", - tikina N. Narauskas.

Pieno perdirbimo gamyklos projektas iki šiol išlieka prioritetiniu projektu pieno gamintojams. Šį įsitikinimą sustiprino ir Rusijos sankcijų istorija, kai didieji Lietuvos pieno perdirbėjai nuo pirmos dienos su kai kuriais pieno gamintojais vienašališkai nutraukė pieno supirkimo sutartis, o kitiems iki 30 centų už kilogramą sumažino pieno supirkimo kainas.

ŽŪK „Pienas LT" vienija per 200 pieno gamintojų ir užima apie 10 proc. pieno gamybos rinkos dalį. Kasdien kooperatyvas superka 350-420 tonų pieno. Naujoji pieno perdirbimo gamykla per parą galės perdirbti apie 650 tonų pieno, o joje dirbs apie 100 žmonių.

Bendra gamyklos projekto vertė sieks apie 120 mln. litų. Iš šios sumos 50 mln. litų skirta parama iš ES ir valstybės biudžeto.

Gamykloje bus gaminamas nedenatūruotas aukštos koncentracijos pieno baltymas, naudojamas maisto ir farmacijos pramonėje.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai