Paliktų šieno ritinių potvynio zonoje sumažėjo
2013-12-09

Šilutė/Pagėgiai. Pamario ūkininkai po šiems kraštams būdingos potvynių bangos savo valdose tikisi neberasti šieno ritinių, atneštų kartu vandeniu ir ledu iš aplaidžių „sofos" ūkininkų pievų. Tokie keliaujantys ritiniai kasmet ne tik teršdavo apylinkes, bet ir užkimšdavo melioracijos įrenginius, vandens nutekėjimo pralaidas. Anksčiau tiesioginių išmokų gavėjai už tokį aplaidumą sulaukdavo tik vietos valdžios pabarimo, o dabar neteks ir dalies išmokų.

Kad sankcijų įvedimas veiksmingas, patvirtina Šilutės ir Pagėgių savivaldybių Žemės ūkio skyrių specialistai, skirtingai nuo praėjusių metų dabar gaunantys tik vieną kitą signalą apie pievose paliktus ritinius. 

Kad nebūtų vienam nauda - kitam nuostolis

LYTAGRA 19 07 04 mob

Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų (GAAB) aprašo pakeitimuose vasaros pabaigoje patikslinti paramos gavėjų įsipareigojimai. Šiuose reikalavimuose yra pakeitimų dėl šieno bei žaliosios masės išvežimo Šilutės ir Pagėgių savivaldybėse, susiduriančiose su kasmetiniais potvyniais. Buvo nuspręsta, kad  nurodytose Šilutės ir Pagėgių savivaldybių seniūnijose šieno ir šienainio ritiniai iš laukų privalo būti išvežti iki kiekvienų metų spalio 1 dienos.

Šiuos GAAB pakeitimus iniciavo minėtų savivaldybių vadovai, įvertindami  patiriamus nuostolius ir spaudžiami tvarkingų ūkininkų, savo lėšomis tvarkančių šieno ritiniais užverstas dirbamas žemes.

„Jūs tikriausiai neįsivaizduojate, koks būna vaizdas, kai šieno ritiniai plaukia ant ledo lyčių. Žiūri ir žinai, kad atsidurs kanaluose, paklius į polderius, vandens kilimo stotis. Kiek su jais vargsta „Šilutės polderių" bendrovė, eksploatuojanti polderius. Buvo atvejis, kai teko pakloti iki 100 tūkst. Lt už pridarytus nuostolius," - ankstesnius metus prisimena  Šilutės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Alfredas Stasys Nausėda, vildamasis, kad po sankcijų įvedimo tokių problemų sumažės, o gal ir visai neliks.

Kad reikalai taisosi, matyti jau dabar. Šilutės savivaldybė šiuo metu yra gavusi tik vieną signalą dėl prie Rusnės kelio paliktų šieno ritinių. Anksčiau tokių pranešimų iš seniūnijų gaudavę nuolat. „Dabar mane tik iš vienos Šilutės seniūnijos informavo, kad palikti ritiniai prie pat Rusnės kelio. Pats nemačiau, specialistė pranešė. Žemėtvarkai duotas nurodymas patikslinti duomenis, kas ten paliko nesutvarkytą plotą, o jau žemėtvarka, savo ruožtu, apie tai informuos Nacionalinę mokėjimo agentūrą", - sako Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Alfredas Stasys Nausėda.

Pasak specialisto, išgąsdinti baudomis nieko nenorima, tačiau visi privalo laikytis elementarios tvarkos, kad nebūtų vienam nauda, o kitam - nuostolis.

Situacija pagerėjo ir Pagėgių savivaldybės teritorijoje. Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Uselis tikina, kad „sofos" ūkininkai įvertino galimą riziką ir deramai susitvarkė savo laukus: „Jeigu patvirtintas toks reikalavimas, tai kiekvienas save gerbiantis ūkininkas, manau, sutvarkė ir išvežė, kas priklauso. Prižiūrim juos ir mes patys, ir Nacionalinė mokėjimo agentūra. Patikrų daugybė, tad pažeidimai vis vien bus užfiksuoti."  

Nesilaikiusiems reikalavimų kirps išmokas

Pasak Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistų, planinės patikros vietoje dėl kompleksinės paramos reikalavimų patikrinimo atliekamos iki kalendorinių metų pabaigos.

Sankcijos už Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės žemės ūkio naudmenoms reikalavimų apraše nurodytų reikalavimų nesilaikymą yra taikomos tam pareiškėjui, kuris pateikė paraišką tais kalendoriniais metais, kai buvo nustatytas reikalavimų pažeidimo atvejis. Sankcijų metodikos 3 punkte nurodyta, kad už kompleksinės paramos reikalavimų (valdymo reikalavimų, Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, trąšų bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų) pažeidimus išmokos mažinamos procentiniu dydžiu. Už šieno rulonų nesutvarkymą pirmaisiais metais būtų taikoma 1 proc. sankcija.

Sankcijų dydis apskaičiuojamas įvertinus, ar pažeidimas tyčinis, pakartotinis ar pirmas, kokioms paramos sritims priskiriamas ir t. t. Už netyčinių reikalavimų pažeidimą toje pačioje srityje atsižvelgiant į pažeidimo mastą, sunkumą ir poveikio trukmę taikoma sankcija nuo 1 proc. iki 5 proc. Už pakartotinį netyčinį pažeidimą toje pačioje srityje taikoma sankcija iki 15 proc.

Reikalavimą galima tobulinti

Nors kalbinti specialistai sako esantys patenkinti Žemės ūkio naudmenų GAAB aprašo pakeitimais, tačiau mano, kad  tą dalį apie  šieno ir šienainių ritinių išvežimą iki spalio 1 d. dar galima tobulinti.

„Spalio 1-oji, mano manymu, nėra tinkamiausia data, iki kurios būtų privaloma sutvarkyti lankas ir išvežti šieno ritinius. Bent jau dėl tvarkingų ūkininkų. Būna taip, kad jie dar rugsėjo pabaigoje atolą pjauna. Kaip ir šiais metais, kai gamtos sąlygos tam buvo palankios. Manau, tinkamesnė tada būtų buvusi lapkričio 1-oji. Pats faktas, kad jie turi išvežti tai, ką sušienavo, yra svarbiausias, o datos nustatymas galėtų būti priderintas prie tvarkingo ūkininko," - svarsto Pagėgių savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Uselis.

Šilutės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Alfredas Stasys Nausėda sako ne kartą iš kaimyninių rajonų kolegų girdėjęs, kad šieno ir šienainio rulonų išvežimas aktualus ir kitoms savivaldybėms, dėl apsemtų teritorijų patiriančioms nuostolių.

„Ir kituose rajonuose yra ta pati bėda. Šieno ritiniai suvyniojami ir paliekami likimo valiai. Upių Lietuvoje ne viena, patvinsta, užšąla, o paskui ir nuneša rulonus kur papuola. Teršia aplinką, gadina įrengimus. Ne vienas ūkininkas pasakoja, kad rudenį viską nuvalęs, sutvarkęs, ir iš kažkur vanduo užnešęs svetimą „turtą". Įsivaizduokit, 20 tūkst. ha užsemia iš visos Lietuvos atkeliaujantys vandenys. Aiškinamasis darbas ir sankcijos neskausmingai išspręstų ir kitų rajonų problemą. Galų gale visi patenkinti liktų ir vienas ant kito nelaikytų pykčio," -  įsitikinęs Alfredas Stasys Nausėda.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai