Nuo nedarbo gelbsti karšykla
2013-12-11

Kelmė. Kelmėje įsikūrusi Anelės Valčiukienės karšykla įkūrė antrą gamybos cechą. Priėmė į darbą kelias dešimtis naujų darbuotojų. Įmonei pavyko rasti naujų rinkų. 25 procentais išaugo eksportas.

A. Valčiukienės karšykla veikia nuo 1991 metų. Įmonei vadovauja sūnus Ričardas Valčiukas. Šį verslą puoselėja jau trečia karta. Karšyklą turėjo R. Valčiuko senelis. Paskui ir verslą, ir vokišką įrangą perėmė Ričardo tėvas. Tačiau sovietiniais laikais įranga buvo nacionalizuota ir perduota Kelmės buitinio aptarnavimo kombinatui.

Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, Valčiukai išsipirko prieš kelis dešimtmečius nacionalizuotą savo šeimos karšimo įrangą. Pradėjo gyventojams teikti vilnų karšimo paslaugas. Tuo užsiimdavo pati įmonės savininkė Anelė Valčiukienė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Atgauta prieš karą senelio turėta vilnų karšimo įranga mokytojo profesiją įgijusiam Ričardui Valčiukui tapo verslu

Jos sūnus Ričardas, įgijęs technologijų mokytojo specialybę, ėmėsi plėtoti tėvų ir senelių verslą. Šalia Kelmės esančiame Verpenos kaime nupirko buvusio paukštininkystės ūkio pastatą. Čia įkūrė verpalų cechą. Dalį įrangos pirko iš bankrutuojančių Lietuvos tekstilės fabrikų, dalį iš savo bazę atnaujinančių Norvegijos bei Prancūzijos įmonių.

Didžiąją dalį verpalų eksportuoja

Įmonė karšia, verpia, dažo, suka vilną ir sintetinį pluoštą. Verpenoje įkurtame ceche gamino kočiotus verpalus, tinkamus austi kilimus ir pledus.

Vilną ir sintetinį pluoštą karšykla perka iš Vokietijos ir Latvijos. Vilną tiekėjai atveža išrūšiuotą, geros kokybės ir už prieinamą kainą. Lietuviška vilna, pasak R. Valčiuko, blogos kokybės, o kainos - aukštesnės negu importinės žaliavos.

Pernai karšykla pagamino apie 150 tonų verpalų. Didžiąją dalį, apie 80 procentų, eksportavo į Skandinavijos šalis. Tik 20 procentų karšykloje pagamintų siūlų parduota vidaus rinkoje. Dalį nupirko viena Panevėžyje įsikūrusi mezgimo įmonė. Dalis išvežiota po parduotuves. Vartotojai kelmiškių siūlus mielai perka mezgimui rankomis.

Verpalų gamybos procesas susideda iš vilnos plovimo, dažymo, verpimo ir siūlų sukimo.  Naudoti verpalų gamybos įrengimai kainuoja apie dešimt tūkstančių eurų

Rinkai labiau reikalingi minkšti, švelnūs verpalai mezgimui. Karšyklos vadovas rado porą verpalų norinčių pirkti įmonių Švedijoje. Pradėjo bendradarbiauti su viena Latvijos įmone, kuri tarpininkauja parduodant verpalus norvegams. Kadangi atsirado naujų klientų, vertėjo įkurti antrąjį cechą.

"Dalis verpalų visuomet lieka sandėliuose, - pasakoja R. Valčiukas. - Būtų gerai, jei galėtume dirbti be sandėlio - iš cechų siūlai keliautų tiesiai vartotojui. Tačiau taip turbūt nedirba nė viena įmonė. Antra vertus, negalėtume skųstis užsakymų stoka. Šiek tiek jų buvo sumažėję tik pirmaisiais ir antraisiais ekonominės krizės metais."

Naujos darbo vietos

Kelmėje, Amatininkų gatvėje, nupirktas gamybinis pastatas. Čia įkurtas dar vienas verpalų gamybos cechas. Jame gaminami pusiau šukuoti mezgimo siūlai. Į naujas patalpas perkeltos vilnų skalbimo ir dažymo linijos. Nupirkta naudotos užsienietiškos įrangos. Minkštieji verpalai čia karšiami, verpiami, dažomi, sukami.

Karšyklos vadybininkė Audronė Kybartienė sako, jog į darbą priimtus jaunus žmones tenka apmokyti. Tačiau ne kiekvienas pamilsta darbą triukšme ir dulkėse

Iš viso karšykloje dabar įdarbinti 32 žmonės. Miestui, kuriame nedarbas - didžiausias regione, tai labai svarbu.

Dvidešimtmetė Renata Andrulienė pasakojo apsidžiaugusi, kai rado skelbimą spaudoje, jog karšykloje reikalingi darbuotojai. Nuo aštuoniolikos metų pradėjusi dirbti jauna moteris Šiauliuose plušėjo lentpjūvėje. Pjaudavo lentas, dirbo lygiai su vyrais.

Lentpjūvėje dirbusi dvidešimtmetė Renata Andrulienė džiaugiasi gavusi lengvesnio darbo karšykloje

Dvidešimt trejų metų Raimonda Šalkauskaitė į darbą karšykloje važinėja iš Varvalių kaimo. Profesinio rengimo centre virėjos, padavėjos ir barmenės specialybes įgijusi mergina negalėjo gauti darbo pagal specialybę. Dalyvavo atrankose, tačiau dirbti nepriėmė, nes neturėjo patirties.

"Gaudavau 350 litų iš darbo biržos, - pasakoja mergina. - Bet sunku būdavo iš tokios sumos išgyventi. Mano pusbrolis dirbo karšykloje. Patarė ir man čia įsidarbinti."

Prieš mėnesį karšykloje pradėjusi dirbti Raimonda Šalkauskaitė džiaugiasi produkcija. Maišai su siūlais tuoj bus išvežti pirkėjams

Šaukėniškis Antanas Bliutas karšykloje dirba jau beveik metus. Autošaltkalvio specialybę turintis 28 metų jaunuolis čia prižiūri įrenginius, yra mechanikas. Tvarko gedimus, jei kas nutinka įrangai.

Antanas Bliutas turi pasirūpinti, kad gerai veiktų visa įranga

Už verslo plėtrą individuali įmonė Anelės Valčiukienės karšykla buvo nominuota šių metų Verslo dienų baigiamajame renginyje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai