Miegantys broliai lietaus neatnešė
2013-07-10

Kėdainių r. Dotnuvos apylinkėse javų pasėliuose dirvos drėgmė siekia tik 8 procentus, cukrinių runkelių laukuose ji pora dalių aukštesnė. Ko gero, labai geru derliumi pasidžiaugti nebus galima, nes javai subrandins mažus grūdus. Dotnuvoje liepą palijo tik kartą.

Liepos 10-oji liaudyje siejama su lietaus pranašavimu. Tos dienos rytą danguje trumpam pasirodo Sietynas, sudarytas iš septynių žvaigždžių. Jos greičiausiai ir vadinamos broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą.

Mūsų protėviai tikėjo, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal ir septynias savaites, vadinamas septyniais miegančiais broliais. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, gresia sausra. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Legenda kelia šypseną

Dotnuvos hidrometeorologinės stoties viršininkė Natalija Gaurilčikienė sako, dabar sunku spėti ar prognozuoti pagal protėvių tradicijas. „Visuotinis atšilimas labai sujaukė klimatą, tad tikslių prognozių niekas nesiryžta sudarinėti. Tie septyni broliai miegantys su oro prognozėmis neturi nieko bendra. Kad ir kaip mokslininkai mėgino atsekti dėsningumus, susieti šią dieną su prognozėmis nepavyko. Nėra jokio mokslinio tokio spėjimo pagrindimo, kad tikėtume juo. Tiesiog šis vasaros laikotarpis dar nuo senų laikų pastebėtas kaip išsiskiriantis didesniu kritulių kiekiu. Bet ir tai nėra visiškai teisinga: kartais vienu vasaros laikotarpiu būna daugiau kritulių, kartais - kitu", - pastebi N. Gaurilčikienė.

„Vidutinė birželio kritulių norma yra 72 milimetrai, o mūsų apylinkėse jų iškrito beveik perpus mažiau - tik 46 milimetrai", - sako Dotnuvos hidrometeorologinės stoties viršininkė Natalija Gaurilčikienė

Šiuo metu, bent jau Vidurio Lietuvoje, drėgmės labai trūksta. Liepos vidutinė kritulių norma yra 86 milimetrai. Gali būti, jog ji nebus pasiekta, kaip ir birželio mėnesį. Vidutinė birželio kritulių norma paprastai būdavo 72 milimetrai, o šiemet jų iškrito beveik perpus mažiau - tik 46 milimetrai.

Būta rekordų

Dotnuvos meteorologai šią vasarą jau užfiksavo keletą rekordų. Birželis buvo trimis laipsniais šiltesnis už daugiamečius rezultatus. „Šiųmečio birželio temperatūra siekė 18,6 laipsnius, o daugiametė vidutinė fiksuojama - 15,6 laipsnio. Karščiausia birželio diena buvo 21-oji, tada karštis siekė 31,2 laipsnio. Liepos mėnesį iki šiol karščiausia buvo 4 diena, tąkart dieną temperatūra siekė 30 laipsnių", - sakė N. Gaurilčikienė. Dar gerai, kad Kėdainių rajono kol kas nesiaubė škvalai, iki šiol jų būta tik vieno, ir tai nesmarkaus.

N. Gaurilčikienė sako, kad likusi vasara bus tokia kokia įprasta lietuviškiems orams: dienos turėtų būti šiltos, o naktys vėsokos. Kol kas nežadama ir smarkių liūčių. Amerikos hidrometeorologai Lietuvai žada gana ankstyvą ir šaltą rudenį, tačiau jų kolegos lietuviai tolimesnių prognozių neteikia. „Į priekį sudėtinga kažką nuspėti, mes galime apžvelgti savaitės ar dviejų orus. Jie bus tradiciniai vasariški: be didesnių kritulių, o temperatūra svyruos nuo 20 iki 25 laipsnių", - sako meteorologė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai