Mažažemiams būtų mažiau vargo...
2013-06-20

Panevėžio r./Vilnius. Paramos mažinimas stambiesiems žemdirbiams ir jos didinimas mažažemiams negali būti savitikslis. Neužtenka vien tezių apie smulkiųjų ūkių rėmimą vyriausybių programose, reikia konkrečių žingsnių „įdarbinant" mažažemių sklypelius, įtraukiant į šią veiklą bendruomenes, kredito unijas, teigia Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Jeronimas Kraujelis.

Lietuvoje yra apie 300 tūkst. žemės ūkio paskirties žemės savininkų, valdančių iki 3 ha žemės, kuri jiems buvo skirta asmeniniam ūkiui. Bendras jų valdomas plotas - apie 750 tūkst. ha. „Jie, dažnai esantys prie gyvenviečių, nepuošia Lietuvos kraštovaizdžio ir daro slogų vaizdą apie mūsų kraštą. Beveik kiekvieną kartą svečiai iš kitų Vakarų šalių prašo paaiškinti, kodėl tokie kontrastai, ar tai bankrutavę ūkininkai ir pan., - sako LŽŪBA prezidentas, Žemės ūkio paskolų garantijų fondo analitikas J. Kraujelis ir priduria, jog buvo galimybių tą asmeninio ūkio žemę ar bent jos dalį naudoti patiriant žmonėms mažiau vargų.

Vienas tokių pavyzdžių - Ėriškių žemės ūkio bendrovės (Panevėžio r.) vadovų ir bendrovės pajininkų iniciatyva ir susitarimas 2-3 ha savininkų žemes sujungti į vieną plotą. Iš viso susidarė 158 hektarai. Bendrovė kaip paslaugą jiems kiekvienam augina po 1 ha cukrinių runkelių ir po 1 ha salyklinių miežių. Tai auginama taikant pačias pažangiausias technologijas. Pasak J. Kraujelio, žmonėms jokių vargų ir rūpesčių. Augintojai atsiskaito pagal faktines išlaidas. Derlių nuėmus belieka atsiimti, o tiksliau - susižinoti, kiek į sąskaitą pervesta pinigų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Daugelio vyriausybių programose buvo ir yra numatyta remti smulkiuosius ūkius. Vien parama, sumažindami išmokas stambesniesiems ir padidindami jas keletą hektarų turintiems mažažemiams, nieko nepasieksime, - tikina J. Kraujelis.- Reikia konkretaus darbo. Ten, kur nėra bendrovių, galėtų prisidėti bendruomenės ir kredito unijos."

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai