Lietuva apsiginti nuo kiaulių maro skirs 750 tūkst. litų
2013-07-01

Vilnius. Saugodamasi pavojingo afrikinio kiaulių maro užkrato, priartėjusio prie sienų, Lietuva į dezinfekavimo įrangą ir chemikalus investuos apie 750 tūkst. litų. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius (nuotr.) sakė, kad tokia lėšų suma turėtų būti skirta artimiausiame Vyriausybės posėdyje.

„Mums numatoma skirti 750 tūkst. litų, iš kurių 250 tūkst. litų - specialiai įrangai, o apie 500 tūkst. litų - dezinfekcinėms medžiagoms", - sakė J.Milius.

Jo teigimu, kol bus įsigyta įranga, Veterinarijos tarnyba panaudos turimas priemones - specialiais purkštukais purkš transporto priemones, kuriose gabenami gyvuliai. Jis tikisi, jog dėl susidariusios ekstremalios situacijos tikimasi rasti sutarimą su Viešųjų pirkimų tarnyba, kad įrangą ji leistų pirkti supaprastintu būdu.

"Šiuo metu deriname tokią galimybę. Tuo labiau, kad Lietuvoje šią įrangą parduoda, berods, tik viena įmonė", - sakė VMVT vadovas. Jo teigimu, baltarusių kolegos informavo, kad naikina visas kiaules, esančias 30 kilometrų spinduliu aplink židinį.

„Aš jiems Europos Komisijos vardu siūliau techninę pagalbą, bet jie nepriėmė. Todėl neturime galimybių patys įsitikinti, kokia ten situacija. Ji labai sudėtinga, o žiniasklaidos priemonėse pasirodo visokiausių gandų", - sakė J.Milius.

Lietuvos veterinarijos tarnyba nuo praėjusio penktadienio sugriežtino kontrolę pasienyje su Baltarusija, kuri pranešė apie netoli sienos užfiksuotą agresyvaus afrikinio kiaulių maro protrūkį.

Tarnybos vadovo įsakymu, pasienio zonose uždraustos mugės ir kiti renginiai, kuriuose būtų kiaulių, taip pat uždrausta prekyba gyvomis kiaulėmis turgavietėse rajonuose, kurie ribojasi su Baltarusija ir Rusija. Lietuvos pasienyje automobiliai neįleidžiami į šalį, jei vairuotojai negali pateikti dokumento, kad jų transporto priemonė buvo dezinfekuota ir išvalyta po paskutinio gyvūnų iškrovimo.

J.Milius pripažino, kad pasienyje iš dalies keliautojų jau buvo atimta maisto produktų. „Anksčiau muitinė nelabai galėjo fiziškai patikrinti visų traukiniu važiuojančių žmonių krepšius, bet dabar daroma ir tai. Buvo paimtų ir maisto produktų, ir pašarų", - sakė J.Milius.

Veterinarijos tarnybos specialistai yra ištyrę daugiau kaip 3 tūkst. mėginių, Lietuvos teritorijoje afrikinio kiaulių maro neaptikta.

Paprastai afrikinio kiaulių maro židiniai naikinami, medinius pastatus su gyvuliais sudeginant, mūriniai pastatai taip pat dezinfekuojami ugnimi.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai