Lenkijos ūkininkai supirkinėja lietuviškas karves
2015-07-03

Vilnius. Pieno gamintojai, neapsikentę žemų pieno supirkimo kainų, parduoda karves ir  uždaro savo ūkius. Tuo tarpu kaimynai lenkai superka karves ir jau greitai turės dar daugiau galimybių eksportuoti savo pieno produktus.

Žemės ūkio viceministras Saulius Cironka kartu su Seimo kaimo reikalų komitetu apsilankė keliuose Lenkijos ūkiuose, esančiuose Punske, čia jie atvyko norėdami pasidomėti, kaip sekasi pieno sektoriui kaimyninėje šalyje.

Punske lietuviai ūkininkai sėkmingai melžia pieną ir plėtoja savo veiklą. „Pagaminti litrą pieno man kainuoja apie 19 eurocentų, jeigu supirkimo kaina būtų 11-12 euro centų už litrą - bankrutuočiau", - tiesiai šviesiai sakė Vitauto ir Onutės Šliaužų ūkyje dirbantis jų sūnus Raimundas. Beje, puikiai kalbantis lietuviškai.

Biomase 21 01 18+Lytagra 21 03 01

Onutė ir Vytautas Šliaužai  laiko 61 karvę, 1 karvė per laktaciją duoda 8000-9000 kg pieno. Šeima ir toliau ketina plėsti savo bandas, juolab, kad pagaminto pieno kiekio niekas neribos. O kooperatyvams ar supirkimo bendrovėms žymiai patogiau yra nupirkti didelį kiekį pieno kiekį iš vieno ūkininko, negu iš kelių. Jaunasis ūkininkas taip pat pripažino, kad Lenkijoje ūkininkauti yra geriau, negu Lietuvoje. Anot jo, net ir dabar, kai Rusijos rinka užsidarė, kaimyninėje šalyje supirkimo kainos yra gerokai aukštesnės negu Lietuvoje.

Dalia ir Pertras Puzauskai - tai dar vieni ūkininkai, pas kuriuos apsilankė delegacija iš Lietuvos. Iš tėvo paveldėję ūkį Puzauskai laiko 130 galvijų, iš jų 60 - melžiamų karvių. Dirba 52 hektarus žemės. Tai šeimos ūkis, kur dirba patys šeimininkai. Ir nors darbo reikia įdėti nemažai, vis dėlto jų pastangos atsiperka, o už sutaupytus pinigus ūkininkai įsigyja žemės ūkio technikos. O štai Teresė ir Darius Radzevičiai turi  54 ha žemės. Jie laiko 60 melžiamų karvių, kurių vidutinis produktyvumas - 8500 kg pieno. Jauna šeima tikisi, kad karvių bandą jau greitu metu pavyks pagausinti.

Lenkijoje sutikti lietuviai ūkininkai apgailestavo dėl susidariusios padėties Lietuvoje. Daugelis jų remiasi paprasta matematika, 1 pieno litro savikaina yra 80 grošų arba 19 eurocentų, pigiau už savikainą parduodamas pienas - tiesus kelias į bankrotą. Vidutinė pieno supirkimo kaina Lenkijoje siekia apie 1,12 zl, (0,29 eurocentai). Kai kurie kooperatyvai moka dar brangiau - 1,57 zl, (0,38 eurocentus).

„Mūsų gamintojai dabar įsprausti į kampą, jie nebegali išsilaikyti, todėl uždaro savo ūkius ir parduoda karves. Kalbamės su visais pieno sektoriaus dalyviais: gamintojais, perdirbėjais, prekybininkais. Santykiai turi būti sąžiningi, o vieni rinkos dalyviai negali pelnytis kitų sąskaita, kitaip neteksime pieno sektoriaus", - teigia žemės ūkio  viceministras Saulius Cironka.

ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas jus paskatintų ūkyje auginti daugiau gyvulių ir / ar paukščių?
Orai