Karščiai džiovina ir atspariausius grybus
2013-08-09

Jurbarkas. Grybautojai tvirtina, kad grybų derlius šiais metais gana prastas. Su tuo sutinka ir gamtininkai. Pasak Sauliaus Bartmino, Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato vyr. inspektoriaus, šiuo karštuoju metu grybai tiesiog nustojo dygti, o sausrai atsparios voveraitės  ėmė džiūti.

„Šie metai kol kas tikrai išsiskiria labai menku grybų derliumi Karšuvos girioje. Turbūt priežastys slypi buvusiose  meteorologinėse sąlygose - vėlyvas pavasaris, gan aukšta vasaros temperatūra ir mažai kritulių. Pirmosios voveraitės pradėjo dygti tik birželio antroje pusėje, o ir pats dygimas masiškumu nepasižymėjo. Liepos pabaigoje ir rugpjūčio pirmųjų dienų alinantys karščiai padarė savo - ne tik nustojo dygti, bet ir sudžiūvo ne itin reiklios drėgmei voveraitės. Tad apie kitų  kepurėtųjų  grybų dygimą nėra ir kalbos. Išdygo tik ant pirštų suskaičiuojami šilbaravykiai drėgnesniuose ir tankesniuose eglynuose", - sako S. Bartminas.

Pasak inspektoriaus,  grybautojus būtų galima suskirstyti į kelias kategorijas - vietinius, kurie renka tik tuos grybus, kuriuos eina parduoti supirktuvėse ar pakelėse. Tai voveraitės, baravykai, o raudonviršius, kazlėkus renka vangiai. Mat už pastaruosius mažai moka. Kita kategorija  - kurie grybauja savo malonumui ir kaupia grybus žiemos atsargoms.

Dojus agro 19 09 10

„Yra tokių, kurie renka tik baravykus, o neišrankiausi turbūt yra kauniečiai, kurie grybų neskirsto į blogus ir gerus, - juokauja pašnekovas, sakydamas, kad  subrendus miškų gėrybių derliui kyla tarsi uogavimo ir grybavimo karštinė. - Dabar vos ne kiekvienam gyventojui turint po automobilį jų susirenka tikra daugybė ir sukelia intensyvų miško derliaus „nuėmimą". Tai, mano nuomone, miškams nėra gerai. Žymiai stipriau trikdoma gyvūnijos ramybė, o intensyvus uogavimas atsiliepia ir kitų metų uogų derliui".

Inspektorius S. Bartminas sako, kad ieškodami gausesnio laimikio, grybautojai užsuka ir į Karšuvos girioje esantį Viešvilės rezervatą. Gamtininkas tikisi, kad pažeidėju sudrausmins neseniai įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. „Dar nėra buvę metų, kad mūsų tautiečiams pakaktų uogauti ir grybauti 37 000 ha plote Karšuvos girioje. Jiems būtina patekti į rezervato, kuris užima tik kiek daugiau kaip 3 000 ha, teritoriją. Vietiniams rezervatas tai tarsi pinigų maišas, o atvykėliams sukelia daug džiaugsmo randant daugiau grybų.  Atsiradus naujoms galimybėms, pradėjome saugoti rezervatą kiek kitaip - naudodami specialią techniką.  Šiemet įrengėme vaizdo stebėjimo kameras, kurios jau po kelių valandų davė rezultatus.  Grybaujantiems rezervate skirtos administracinės baudos. Visgi, svarbiausia, turbūt moralinis aspektas - tai atsakomybės neišvengiamumas neteisėtai besilankantiems rezervate. Stebint kameroms, nebepadės norinčiųjų grybauti gudravimai  - palaukti, kol nuvažiuos inspektorių automobilis, ėjimas į rezervatą anksti rytais ar vakarais," - teigia S. Bartminas.

 MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai