Javų šiaudai – margučiams dekoruoti
2020-04-09

Klaipėda. Velykos jau po kelių dienų ir šiemet jos bus kitokios – karantininės. Gal tai gera proga pasimokyti naujų kiaušinių marginimo būdų? Pavyzdžiui, originaliai dekoruoti margučius javų šiaudais.

Tautodailininkė Kristina Stasė Mažukaitienė daugiau kaip dešimt metų velykinius kiaušinius puošia šiaudelių raštais. Tautodailininkė sako, kad tai labai įdomus ir nelabai sudėtingas užsiėmimas, reikia tik laiko, kantrybės ir kruopštumo.

Šiaudų ornamentais galima puošti vištų, ančių, žąsų, net ir stručių kiaušinius. Tinkamiausi storesniu, tvirtesniu lukštu. Jei marginsite vištų, tai geriau rinkitės naminius kiaušinius.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Pirmiausia reikėtų pradurti kiaušinių galus ir išpūsti masę. Po to jau tuščiavidurius kiaušinius išplauti, išdžiovinti ir nudažyti pasirinktu būdu: natūraliomis augalų ištraukomis, įprastų ar raudonųjų svogūnų lukštais, maistiniais ar kitokiais dažais. Dalį galima palikti nedažytų.

Šiaudus reikėtų pradėti ruošti iš anksto. Juos galima rinktis vienos rūšies arba kelių: kviečių, rugių, miežių ir avižų šiaudai yra skirtingų atspalvių. Iš vakaro šiaudai sukarpomi nuo narelio iki narelio ir pamerkiami į indą su vandeniu iki ryto. Trumpiausiai reikėtų mirkyti bent jau kelias valandas. Ryte išmirkusius šiaudus S. Mažukaitienė pataria aštriu peiliuku perskelti pusiau, padėti ant popieriaus ir išlyginti lygintuvu.

Gautos plokščios šiaudų juostelės klijuojamos ant popieriaus viena šalia kitos, prieš tai su teptuku ištepus „Lipalo'' klijais. Kai popieriaus lakštai su šiaudais išdžius, galima pradėti kurti norimas aplikacijas.

„Popieriaus pusėje nusipieškite įvairius raštus, ornamentų grupes ar kitas detales, tada jas iškirpkite su žirklutėmis ir vėl su „Lipalo'' klijais priklijuokite ant kiaušinio. Paskui nuvalykite drėgna servetėle“, - aiškina tautodailininkė ir priduria, kad labiau įgudus, galima ornamentus kurti tiesiai iš plokščių šiaudų juostelių ir nebūtina jų klijuoti ant popieriaus.

Anot tautodailininkės, priklausomai nuo pasirinkto rašto sudėtingumo, vieno tokio margučio kūryba gali užtrukti ir visą dieną. Pavyzdžiui, vienam mažam vištos kiaušiniui išmarginti šiaudų raštais reikia apie 100-300 elementų, o jei kiaušinis didesnis arba pasirinktas raštas sudėtingesnis – prireiks net 500 dalelių. Nors tai didelės kantrybės ir atidumo reikalaujantis procesas, gautas rezultatas atperka vargus ir tikrai pradžiugina.

Klaipėdietė medikė Kristina Stasė Mažukaitienė garsėja kaip karpinių meno kūrėja, 2013 m. išleido knygą „Snaigių fantazija“. Jos karpiniai žinomi ne tik Lietuvoje ir įvairiose Europos šalyse, bet ir gerokai tolimesnėse - Australijoje bei JAV.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar jus tenkina šio sezono kviečių ir rapsų supirkimo kainos?
Orai