Gėlių kūrėjų naujienos
2012-08-10

Kaunas, rugpjūčio 10 d. Be įprastinių gėlių rūšių, veislių bei formų, gėlių selekcininkai yra išvedę itin originalių, neįprastos žiedų spalvos bei formos augalų. Savo naujoves pristato Lietuvos selekcininkai ir kolekcininkai.

Tulpės

Gėlių kolekcininko ir selekcininko Pauliaus Ciplijausko kolekciją papildė gofruotosios tulpės. „Gofruotųjų tulpių grupė (užsienio selekcijos) dar labai negausi, tačiau labai dekoratyvi. Šios tulpės iki šiol buvo priskiriamos prie tuščiavidurių vėlyvųjų arba triumfo. Prie papūginių priskirti šias tulpes netikslinga, nes, skirtingai nuo pastarųjų, jos labai taisyklingai meniškai gofruotos. Kadangi šių tulpių dizainas iš tiesų labai unikalus, nusprendėme išskirti jas į atskirą grupę", - sako P. Ciplijauskas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Gofruotųjų tulpių kolekcijoje yra White Liberstar - baltais, dailiai parangytais žiedais, Liberstar - tamsiai rožiniai žiedai, žiedlapių pagrindai šviesesni, Picture - alyviniai rožiniai, garbanoti žiedai, Yellow Crown - geltoni, originalios formos žiedai.

White Liberstar gofruotoji tulpė

Geltonžiedžiai bijūnai

„Bijūnus parsisiuntėme iš JAV, Kanados ir Olandijos, - pasakoja P. Ciplijauskas. - Asortimentą sudaro vieni iš gražiausių puikiojo bijūno (P. lactiflora x hybrida) bei tarpsekcijiniai (sumedėjusio ir žolinio) bijūno hibridai. Itin dekoratyvi ir iš visų bijūnų išsiskiria geltonžiedė Bartzella veislė".

Bartzellabijūnai Lietuvoje gerai žiemoja (artėjant šalčiams mulčiuojama durpėmis)

Bartzella - vidutinio ankstyvumo, stipraus augumo (apie 60-90 cm aukščio), gausiai žydintis hibridas, kurio žiedai pilnaviduriai su raudonomis liepsnelėmis. Krūmo ir žiedo forma nesiskiria nuo žolinio puikiojo bijūno, o žiedo spalvą, lapų formą ir tvirtus stiebus jis paveldėjo iš sumedėjusio bijūno. 

Geltonžiedis hibridas Garden Treasure skiriasi nuo Bartzella tuo, kad jo žiedai yra pusiau pilnaviduriai, pražysta vėliau

Viendienės

Pasak gėlių selekcininko ir kolekcininko Antano Markevičiaus, viendienės - visame pasaulyje populiarios daugiametės gėlės. Viendienių grožis nėra trumpalaikis - nors atskiras viendienės žiedas žydi trumpai, bet ant žiedstiebio būna nuo keliolikos iki kelių dešimčių pumpurų. Galingi kelerių metų viendienių kelmai tokių žiedstiebių užaugina ne po vieną, todėl žydėjimas tęsiasi ilgiau nei mėnesį.

A. Markevičiaus kolekcijoje yra daugiau kaip 230 viendienių veislių ir kelios dešimtys sėjinukų. Yra aukštaūgių ir žemaūgių viendienių, stambiažiedžių ir smulkiažiedžių, apvaliažiedžių, pilnavidurių, voriškųjų (spaiderių), UFO. Plati spalvų, atspalvių, spalvų derinių gama.

Gestančios Žvaigždės - voriškoji viendienė (spaideris), žiedo skersmuo 26 cm

Light in the Night (Šviesa naktyje) - voriškoji viendienė

Raudonasis greipfrutas - dvispalvė ryški viendienė su plačiais žiedlapiais

Vilkdalgiai

Ama No Hana (Shimizu 2000) sibirinis vilkdalgis su 6 apatiniais žiedlapiais. Nuo kitų veislių skiriasi tuo, kad neturi viršutinių žiedlapių. Žiedas labai dekoratyvus, ilgai žydi. Tinka auginti apželdinimui. Vienoje vietoje augalai gali augti iki 5-7 metų.

Spuria vilkdalgiai (užsienio selekcijos) Lietuvoje nedažni. Paplitusi nuomonė, kad spuria bijo šalčio, todėl Lietuvoje gali augti tik nedidelė dalis jų veislių. Tai iš dalies tiesa - iš tiesų spuria bijo ne tiek šalčio žiemą, kiek užmirkimo rudenį. Auginant spuria vilkdalgius ant supiltų aukštesnių kauburių, jie puikiai jaučiasi ir gausiai žydi. Ir ne tik Lietuvoje, bet netgi ir Altajuje...

Spuria vilkdalgiai gali augti vienoje vietoje nors ir dešimt metų, sudarydamos vešlius krūmus. Žydi birželio pabaigoje-liepos mėnesį. Dauguma veislinių yra gana aukštos (1,00-1,50 m), stambiais 15-18 cm skersmens spalvingais žiedais.

Missoury Rainbow išsiskiria spalvingais žiedais

Papped Corn pasižymi gražia žiedo forma

Šie vilkdalgiai - tikra aplinkos puošmena, tinka prie vandens telkinių ir vejose. „Gaila, bet mūsų apželdintojai dar retai naudoja vilkdalgius spuria formuodami gėlynus. O jie labai praverstų dideliuose miestų želdinių plotuose, parkuose, urbanizuotose vandens telkinių pakrantėse", - sako A. Markevičius.

Hibridinis česnakas

Hibridinis česnakas (Allium x hybrida) Lilac Princess (A. Markevičiaus sėjinukas) - labai šviesiai alyviniai žiedeliai ir kreminės-auksinės spalvos dulkinės sudaro nuostabiai gražų derinį ir išskiria šią veislę iš visų kitų formų, kurių dulkinės tamsios ir neišraiškingos. Žydi truputį vėliau.

Aukštis apie 1,10-1,20 m

***

Lietuvos gėlių selekcininkų draugija kviečia lankytojus į pirmąsias šiais metais parodas. Kardelių ir jurginų paroda vyks rugpjūčio 14-15 d. Kaune, „Girstučio" kultūros rūmuose, o rugsėjo 3 d. Panevėžyje, G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai