Europos Parlamentas siekia geriau apsaugoti tradicinius gaminius ir žinias
2015-10-07

Briuselis. Įmanoma, kad lietuviškiems kryžiams ar Vilniaus krašto verboms ateityje bus taikoma europinė geografinės nuorodos apsauga, kuri dabar galioja lietuviškam skilandžiui ir varškės sūriui. Antradienį Europos Parlamento (EP) priimtoje rezoliucijoje siūloma minėtą apsaugą taikyti ne tik žemės ūkio produktams.

Geografinė nuoroda žymi, jog prekės reputacija, kokybė ar kita savybė yra susijusi su konkrečia vietove. Šiuo metu ji taikoma daugiau nei 3 tūkst. žemės ūkio produktų, tačiau netaikoma ne žemės ūkio produktams. EP rezoliucijoje Europos Komisija raginama išplėsti esamas taisykles, kad geografinės nuorodos apsaugą būtų galima taikyti ne tik žemės ūkio gaminiams. Komisijos užsakymu atliktoje studijoje minima, jog tokia apsauga galėtų būti taikoma Bohemijos krištolui, škotiškam audiniui, lietuviškiems kryžiams bei Vilniaus krašto verboms.

Europarlamentarų įsitikinimu, įteisintas gaminių ryšys su tam tikra teritorija padėtų atskleisti produktų kokybę, autentiškumą ir ypatybes. Be to, geografinės nuorodos turi didelę ekonominę reikšmę, todėl tinkama jų apsauga gali duoti daug naudos, ypač smulkiajam verslui ir ES regionams.

EP siūlo leisti gamintojams, jų asociacijoms ir verslo rūmams pateikti ne žemės ūkio produktų geografinių nuorodų registravimo paraišką. Rezoliucijoje pažymima, kad naujoji sistema prisidėtų prie kovos su klastojimu, veiksmingiau apsaugotų vartotojus, didintų jų pasitikėjimą paženklintais produktais ir leistų išvengti nesusipratimų dėl klaidinančių pavadinimų ar aprašymų.

„Džiaugiuosi, kad Europos Parlamentas parėmė kvietimą geriau apsaugoti tradicines žinias. Geografinių nuorodų apsaugos išplėtimas bus naudingas ne tik vartotojams, tačiau ir turizmui, kultūrai, užimtumui bei prekybai. Tikiuosi, kad Europos Komisija netrukus pasiūlys naujas geografinių nuorodų apsaugos taisykles", - pažymėjo EP pranešėja Virginie Rozière (Socialistai ir demokratai, Prancūzija). Jos parengtai rezoliucijai pritarė 608 EP nariai, nepritarė ir susilaikė po 43.

EP inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas jus paskatintų ūkyje auginti daugiau gyvulių ir / ar paukščių?
Orai