Dirbusiems pagal paslaugos kvitus gali tekti deklaruoti pajamas
2014-03-21

Kaunas. Pajamas ir turtą deklaruojantiems gyventojams Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) yra parengtos preliminariosios gyventojų pajamų deklaracijos bei pajamoms deklaruoti skirtos pažymos. Taigi asmuo jau gali sužinoti, kiek ir kokių pajamų gavo 2013 metais.

Pajamų ir turto deklaracijas gyventojai, kuriems tokia prievolė numatyta įstatymu, turi pateikti iki š. m. gegužės 2 dienos. Visi kiti norintys deklaruoti pajamas, kad pasinaudotų gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatomis, tai gali padaryti bet kada už pastaruosius penkerius metus.

Deklaruoti turtą ir pajamas privalančių asmenų sąrašas šiemet pasipildė politinių partijų nariais, kurių sumokėtas nario mokestis per metus yra didesnis kaip 1 200 Lt. Iki šiol turtą ir pajamas privalėjo deklaruoti politikai, tarnautojai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai, individualią veiklą vykdantys bei kiti asmenys, išvardyti Gyventojų turto deklaravimo įstatyme. Pajamas turi deklaruoti ir individualią veiklą vykdę gyventojai bei mokėtojai, norintys pasinaudoti GPM lengvatomis.

VMI Kauno apskrities viršininkas Gintautas Muznikas informavo, kad šie metai išskirtiniai tuo, kad visos deklaracijos teikiamos per EDS, kuri veikia jau dešimtus metus. Per dešimtmetį EDS gerokai patobulėjo ir ja naudotis tapo daug paprasčiau, sumažėjo klaidų. 2004 m. elektroniniu būdu pajamas deklaravo tik 8,5 proc. šalies gyventojų, o praėjusiais metais - 97 proc.

VMI Kauno apskrities viršininkas Gintautas Muznikas pasidžiaugė, kad per 10 metų EDS labai patobulėjo

Žemės ūkio veiklą vykdantiems gyventojams deklaravimo tvarka šiemet nesikeitė. Už 2013 m. jie privalo deklaruoti visas praėjusio mokestinio laikotarpio pajamas, pateikdami gyventojų pajamų deklaraciją GPM308, ir sumokėti deklaracijoje apskaičiuotą gyventojų pajamų mokestį į biudžetą.

Nuo 2013 m. sausio 1 d. prasidėjusio mokestinio laikotarpio pajamos, gautos iš žemės ūkio veiklos, apmokestinamos tik tais atvejais, kai šias pajamas gaunantis gyventojas mokestiniu laikotarpiu privalo registruotis ar yra įregistruotas pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju.

Deklaracijų, primena VMI, pateikti neprivalo tie žemės ūkio individualią veiklą vykdantys gyventojai (ūkininkai, jų partneriai ir neįsiregistravę ūkininkais ar partneriais), kurių pajamos iš žemės ūkio veiklos per 2013 m. yra ne didesnės kaip 10 tūkst. litų ir jeigu tokias pajamas gaunantys gyventojai mokestiniu laikotarpiu neprivalo registruotis ir nėra įregistruoti pridėtinės vertės mokesčio mokėtojais.

Tačiau yra naujovių dėl asmenų, dirbusių ūkiuose pagal paslaugos kvitus. Jeigu žmogus, dirbęs pagal paslaugos kvitą, gavo daugiau kaip 6 tūkst. Lt pajamų, jie turi tas pajamas deklaruoti. Uždirbusiam mažiau deklaruoti pajamų nereikia.

Pasak VMI Kauno apskrities Mokestinių prievolių departamento direktorės Juditos Stankienės, svarbiausios šių metų deklaravimo naujovės yra individualią veiklą vykdantiems asmenims - jų pajamos yra išskirstytos pagal mėnesius ir deklaruojant turi būti nurodyta, kiek jų gauta kiekvieną mėnesį. O anksčiau būdavo nurodoma viena per metus gauta suma.

VMI Kauno apskrities Mokestinių prievolių departamento direktorė Judita Stankienė pristatė šių metų deklaravimo naujoves

EDS pažymoje šiemet atsirado daugiau informacijos - ji papildyta užsienio šalių mokesčių administratorių pateiktais duomenimis apie pajamas. Taip pat bus matoma informacija apie gyventojų nepateiktas pajamų deklaracijas, nurodyta Privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėtina suma. Jeigu žmogus su šia įmoka nesutinka, jis gali kreiptis į Valstybinę ligonių kasą ir išsiaiškinti, ar neįvyko klaida.  

J.Stankienė atkreipė dėmesį, kad vis dar dažnai gyventojai, ranka užpildę prašymus pervesti 2 proc. GPM paramos gavėjams, juos palieka tiems paramos gavėjams, kurie ir pristato prašymus į VMI. „Tačiau raginu tai daryti asmeniškai dėl asmens duomenų saugumo", - perspėjo ji.

Elektroninio deklaravimo sistema kasmet gyventojams sutaupo per 40 mln. litų, o jos vartotojų skaičius šalyje per dešimtmetį išaugo iki 1,6 mln. Užpildyti elektroninę deklaracijos versiją dabar reikia triskart mažiau laiko nei anksčiau. Be to, EDS kasmet padeda išsaugoti po maždaug 800 medžių, kurie būtų sunaudoti popieriui gaminti, jeigu deklaracijas vis dar tektų pildyti ranka.   

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai