Daržovių verslas maitina vis daugiau suvalkiečių
2013-09-06

Vilkaviškis. Suvalkija - ne tik lygių javų laukų, bet ir sumanių daržovininkų kraštas. Rūta ir Mindaugas Briaukai nenusivylė sprendimu imtis daržovių auginimo verslo, kuris dabar yra pagrindinis pajamų šaltinis.

Giedrių kaime (Šeimenos sen.) gyvenantys sutuoktiniai kasmet savo laukuose sodina apie 2 ha bulvių,  apie 1 ha skiria kitoms daržovėms: morkoms, burokėliams, svogūnams, kopūstams. Prie namų turi šiltnamius. Čia auga pomidorai, ankstyvosios daržovės, kurios paįvairina ūkininkų prekystalį turguje. Augina ir kopūstų daigus, kurių dalį parduoda. Šeima javų taip pat neatsisako - jų šįmet pasėta apie 17 hektarų.

Ūkininkauti Giedriuose gyvenantys sutuoktiniai pradėjo ne taip seniai. Rimtu savo šeimos verslu daržininkystę jie pripažino tik prieš ketvertą metų, kai patys ėmė prekiauti pačių išaugintomis daržovėmis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ūkininkus Rūtą ir Mindaugą Briaukus šiemet nudžiugino puikus ankstyvųjų veislių bulvių derlius

R. Briaukienė pasakoja, kad iš pradžių prekiauti buvo nedrąsu, juolab sulaukusi priekaištų, jog jai, turinčiai aukštąjį išsilavinimą, nedera prekiauti turguje. Tačiau pamažu pripratusi ir dabar jau drąsiai galinti sakyti, kad ir darbas laukuose, ir turgavietėje su žmonėmis jai labai patinka. Vasarą Briaukams gali padėti ir patys užsidirbti du studentai sūnūs, o kartu su jais laukuose gali pabūti ir jaunėlis antrokas.

„Mano tėvukas juokauja: „Mindaugai, tavo tai šešios rankos, o Rūtelės rankelės visai „neilgėja"." Mat aš viena tarp keturių vyrų, - šypsosi R. Briaukienė. - Bet smagu, kai visa „vyrija" pasklinda laukuose, Mindaugui pačiam jau ir į traktorių sėsti nereikia. Kas iš to, jei vaikai vasarą išvažiuos uždarbiauti į užsienį, tegul geriau namie dirba. Tik džiaugsmas, kad visa šeima vietoje".

Džiaugiasi Briaukai ir šiųmečiu derliumi. Nukastos ankstyvosios bulvės gražios, derlingos. Tokių pačių tikimasi ir vėlyvųjų. Neypatingas šįmet kopūstų ir svogūnų derlius. Pastaruosius ūkininkai jau baigia parduoti.

Šeima nenusivylė savo sprendimu rimtai pasinerti į žemės darbus. Nors daržovių rinkoje įsitvirtinti nebuvo labai lengva, bet pamažu atsirado nuolatinių klientų, kurie ieško šių žmonių turguje, atvažiuoja jų išaugintų daržovių į namus.

Pasak Briaukų, vien per šeštadienį jie parduoda apie 600 kg bulvių, o per savaitę pavyksta realizuoti daugiau kaip 1 toną. Porą  šimtų kilogramų atiduoda perpardavinėtojams, kurie nori turėti įvairių vietinių augintojų daržovių ant savo prekystalių. Antradieniais ir ketvirtadieniais sūnūs veža bulves į Kauną, į mobilų ūkininkų turgelį.

Ūkininkavimo pradžiai sutuoktiniams žemės padovanojo tėvai, vėliau dalį išsinuomojo. Kadangi žemės darbai abiem niekada nebuvo svetimi, o noro taip pat nepritrūko, atsirado ir galimybių. Briaukai tikisi, jog kuo toliau, tuo bus lengviau. O kol kas mėgina atsirinkti, kur ką geriausia sėti, sodinti, kaip išnaudoti kiekvieno žemės sklypo galimybes. Svarbiausia, kad pirkėjams patiktų jų daržovės, o valgytojų niekada nepritrūks.

Jau antrą dešimtmetį žemę dirbanti vilkaviškietė Ona Paulėkienė mano, kad tie, kurie patys augina daržoves, jų nepardavinėja visus metus dideliais kiekiais, nes pačiam tiek užauginti neįmanoma. Beveik 100 arų žemės prie savo namo dirbanti moteris sako, kad vietiniai daržininkai negali pasiūlyti didelės daržovių įvairovės. Ji pati savo lysvėse yra pasodinusi bulvių, braškių, česnakų, šiltnamyje - agurkų, prekiauja vyro iškopinėtu medumi. Sutuoktinis pats prižiūri apie dešimt avilių.

Ona Paulėkienė savo išaugintomis daržovėmis prekiauja Vilkaviškio ūkininkų turgelyje

Pas Vilkaviškyje gyvenančią O. Paulėkienę daržovių pirkti atvažiuoja savo daržų neturintys miestiečiai. Sezono metu šviežių braškių dažnai užsuka ir pas giminaičius paviešėti atvykę vilniečiai, kauniečiai, dažnai moters išaugintų daržovių perka ir premjero žmona.

Kiek save atsimena, Ona niekada netinginiavo. Kažkada augino karves, kiaules, dirbo gėlių kioske. Tačiau gyvenimas vis taip pasisuka, kad tenka dėl savęs pakovoti ir keisti darbo pobūdį. Prieš gerus 15 metų rajono valdžiai užkliuvę gėlių kioskai buvo perkelti į kitą vietą, kuri prekiautojams nepatiko. Tada O. Paulėkienė rimtai ėmėsi daržininkystės.

Braškes ir daržoves augina ir O. Paulėkienės dukra Marytė Valasevičienė. Moteris dirba vaikų darželyje ir dar spėja nuravėti savo lysves. Mama ir dukra tvirtina, kad tik darbas darže ir pačių užaugintos daržovės joms padeda išgyventi. Vien iš pensijos ar atlyginimo išsiversti būtų labai sunku, tad tenka užsidirbti triūsiant papildomai.

„Jau nuo sausio pabaigos, vasarį namai būna pilni lentynų su daigais, kad daržoves būtų galima anksti sodinti, - pasakojo M. Valasevičienė. - Sau pasilieki tik kamputį, kur stovi lova, visur kitur -  daržovių karalystė. Ir taip būna tol, kol gali kišti į žemę paaugusius daigus. Taip ir gyvename. Nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Gal tik žiemą kiek atsikvepiame".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai