Darželį sodiname rugsėjį
2014-08-01

Jurbarko r. Spalvingas lelijų žydėjimas puošia Editos Juozupaitienės sodybą Veliuonoje visą vasarą. Vienų veislių lelijos tinkamos puokštėms, kitų - ir sodybai puošti, ir skinti, o žemaūgės - auginti vazonuose. Lelijomis gėlių kolekcininkė susidomėjo prieš 15 metų, o dabar jos gėlynuose auga daugiau kaip 200 įvairiausių veislių lelijos.

Pirmosios atkeliavo veislės, sukurtos Lietuvos gėlių selekcininkų: Jono Auksuolio Liutkevičiaus ir Petro Balčikonio. Vėliau naujų lelijų veislių įsigijo iš Lietuvos botanikos sodų, gėlininkų Viktorijos ir Kęstučio Vyšniauskų bei Europos šalių selekcininkų, sulaukė siuntinukų iš Lenkijos, Čekijos ir Anglijos.

Be lelijų veislių kolekcionavimo gėlininkė E. Juozupaitienė susidomėjo ir lelijų selekcija. Auga jau pirmieji sėjinukai, kurie pražys tikriausiai kitą vasarą.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Sodinimas ir priežiūra

Dauguma lelijų geriausiai auga saulėtoje vietoje, o miškinės lelijos hibridas Arabian Night bei OT lelijos gali augti ir lengvoje paunksnėje. Tinkamiausia laidi, normalaus drėgnumo ar sausesnė, silpnai rūgščios ar neutralios rekacijos (pH 6,5-7) priesmėlio dirva. Auginant priemolio dirvožemyje, patartina prieš jų svogūnėlių sodinimą į griovelius įpilti žvyro sluoksnį, kad geresnis būtų drenažas.

Lelijų svogūnėliai į dirvą sodinami, kai augalai visiškai nudžiūsta (nupjovus ir sudeginus stiebus) rugsėjo mėnesį, kad iki žiemos spėtų gerai įsišaknyti. Svogūnėliai sodinami per 3 svogūnėlių aukštį gyliu, tik baltąją leliją Juozapinę reikia sodinti sekliau ir prieš žiemą apdengti eglišakėmis. Kasmet pasibaigus vegetacijai nudžiūvę augalų stiebai nupjaunami prie pat dirvos paviršiaus ir sudeginami. Į tą pačią vietą lelijų negalima sodinti 4-5 metus. Jų nesodinkite ir po kitų svogūninių gėlių. Po lelijų ar kartu su lelijomis patartina auginti fitoncidinių savybių turinčius augalus: serenčius, pelynus, krapus.

Lelijos bijo užmirkusios dirvos, tačiau drėgmės joms turi pakakti visą vegetacijos periodą. Didžiausias drėgmės poreikis - vasaros pradžioje, kai auga nauji stiebai, šaknys, ir po žydėjimo, kai formuojasi nauji pakaitiniai svogūnai. Anksti pavasarį, balandžio pabaigoje - gegužės pradžioje, lelijos tręšiamos kompleksinėmis Hydrocomplex trąšomis (30 g/kv. m) ir prieš žiedpumpurių susidarymą 0,2 kompleksinių trąšų su didesniu kalio kiekiu tirpalu.

Kad lelijos per vasarą būtų sveikos, ilgai žydėtų ir susiformuotų didesni svogūnai, patartina profilaktiškai per vasarą tris-penkis kartus kas 7-10 dienų nupurkšti nuo ligų fungicidų arba biopreparatų Konflic, Mimoten, Zytron 0,2 proc. tirpalais, kurie padidina augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams, o kartu ir patręšia.

Veliuoniškės Editos Juozupaitienės sodyba - lelijų rojus

Lelijų veislės

Pasaulyje lelijos auginamos jau daugiau kaip 3 000 metų. Pirmoji sukultūrinta rūšis buvo baltoji lelija (Lilium candidum). Pasak Editos Juozupaitienės, iš visų auginamų lelijų anksčiausiai pražysta gegužės pabaigoje - birželio pradžioje miškinės lelijos hibridas (Martagon Hybrids) Arabian Nigh, išauginantis po 20-30, ryškiaspalvių, tvirtų lyg vaškinių, žiedelių tvirtame žiedyne. Užauga iki 130 cm aukščio. Tai ilgaamžiškiausios lelijos. Tinkamai parinktoje vietoje nepersodintos gali augti apie 10 metų. Joms idealiai tinka Lietuvos klimatas. Augalai atsparūs žiemos šalčiams ir ligoms, auga įvairiuose dirvožemiuose.

Anot lelijų augintojos, gausiausia azijinių lelijų hibridų grupė (Asiatic Hybrids) savo itin spalvingu žydėjimu džiugina birželio pabaigoje ir liepos mėnesį. Esant vėsesniems orams, šios lelijos žydi ilgiau, net ir rugpjūčio pradžioje. Tai plačiausiai išplitusi ir labiausiai žinoma lelijų grupė. Azijinių lelijų veislės bei hibridai iš kitų lelijų išsiskiria pačia didžiausia formų ir spalvų palete. Vienos iš jų vienspalviais vainiklapiais: Dimention  - žiedai tamsiai rudai purpuriniai, gražios formos, nepakartojamos derinyje su baltažiedėmis; Orange Twins - gražiais pilnaviduriais oranžiniais žiedais; vainiklapiais su nežymiais taškeliais: Sweet Lord; Pergalė  - ilgu žiedynu, smulkiais, tačiau labai mielais žiedeliais; Kalvarija  - tvirtais stiebais ir dideliais žiedynais;

Tiny Padhya (7439) - aukštis 15-25 cm, daugiau skirta auginti vazonuose arba gėlyno priekyje

Azijinių lelijų žiedai gali būti nukreipti į viršų, į šonus ir į apačią. Užauga iki 40-120 cm aukščio. Šios lelijos pačios stipriausios, gyvybingiausios - gerai dauginasi ir itin atsparios šalčiui, veikiausios. Jos greitai dauginasi, todėl kas 3-4 metus reikia padalinti ir persodinti. Ilgiau auginant vienoje vietoje, sutankėja kerai, susmulkėja žiedai, labiau puola ligos.

Vėlyviausia veislė - Sėkmė (6534)  - žavi tai, kad žydi vėliausiai iš azijinių hibridų - rugpjūčio mėn., o kartais baigia žydėti rugsėjo pradžioje

LA lelijos (Longiflorum - Asiatic Hybrids) E. Juozupaitienės nuomone, savo išvaizda labai panašios į azijinių lelijų hibridus, tik jos stambesniais žiedais, tvirtesniais stiebais ir vešlesniais lapais. Šių lelijų žiedai nukreipti į viršų. Puošniais dvispalviais žiedais: Kentucky; Royl Present - labai gausiai žydinti; Eye Liner - pradeda žydėti švelniai gelsvais žiedais, paskui jie tampa balti, o pats kraštelis tarsi padažytas ir nubrėžtas juodu pieštuku. Dauguma iš jų pradeda žydėti 7-10 dienų vėliau kaip azijinės, nors yra ir ankstyvesnių veislių. Užauga iki 70-100 cm aukščio. Ištvermingos žiemą, pakankamai atsparios ligoms.

OT lelijų žiedai paprastai nukreipti į šonus ir į apačią ir labai retai į viršų. Jos  žydi vėliausiai iš visų lelijų, nuo liepos vidurio - iki rugpjūčio pabaigos. Šios savo grožiu įspūdingiausios lelijos yra pačios lepiausios ir jautriausios ligoms, ypač pilkajam puviniui (botryčiui), mažiau atsparios šalčiui. Todėl pirmais metais po sodinimo prieš žiemą būtina mulčiuoti durpėmis. Dažniau reikia purkšti nuo ligų. Jos mažiau gyvybingos, silpniau dauginasi, todėl vienoje vietoje pasodintos gali augti ilgiau, iki 5-6 metų.

MŪ inf.

Editos Juozupaitienės lelijų kolekciją rasite fotoalbume "Karališjųjų gėlių sodyboje"

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai