
Vilnius/Briuselis. Europos Komisija (EK) praneša, kad pastaruoju metu gyventojai iš trečiųjų šalių gauna siuntas su įvairių rūšių sėklomis, nors jų nėra užsisakę. Su tokiomis siuntomis neretai atkeliauja ir invaziniai augalai ar naujos ligos.
Siuntos dažniausiai būna iš Kinijos, Singapūro, Taivano, Vanuatu ir Malaizijos. Fasuotėse randama ne tik skirtingų rūšių sėklų, bet ir augalų bei žemių likučių, negyvų vabzdžių lervų ir grybelinių ligų požymių.
EK įspėja, kad tokia nežinomos kilmės ir neatitinkanti augalų sveikatingumo reikalavimų bei fitosanitariškai nepatikrinta sėkla yra tiesioginė priežastis, lemianti invazinių rūšių, naujų augalų ligų ir piktžolių išplitimą aplinkoje, todėl kelia didžiulį pavojų.
Valstybinės augalininkystės tarnybos teigimu, šių sėklų siuntėjai nėra žinomi. Taip pat neaišku, kokios tai sėklos bei kokiu tikslu jos siunčiamos. Su panašiu reiškiniu susidūrė ne tik Europa, bet ir kitų kontinentų šalys.
Gavus tokią siuntą reiktų nedelsiant pranešti Augalininkystės tarnybai ar jos regioniniam skyriui, o patį siuntinį sunaikinti (geriausia – sudeginti), kad sėklos nepatektų į aplinką.
Taip pat Augalininkystės tarnyba primena, kad į Lietuvą iš trečiųjų šalių įvežtos ar atsisiųstos sėklos galutinis naudotojas negali jos tiekti rinkai, mainytis ar perduoti kitiems asmenims. Visos sėklos ar augalai iš trečiųjų šalių privalo turėti fitosanitarinį sertifikatą.
Įvežti į Lietuvą žemės ūkio ir daržo augalų sėklą iš trečiųjų šalių ir tiekti rinkai gali dauginamosios medžiagos tiekėjai, jeigu ji yra lygiavertė išaugintai Europos Sąjungoje sėklai, pagal Europos Sąjungos Tarybos reikalavimus ir sąlygas.
Taip pat galima įvežti iš trečiųjų šalių ir tiekti rinkai gėlių, kai kurių daržovių bei prieskoninių ir vaistinių augalų sėklą, kurių rūšys nurodytos Privalomųjų rinkai tiekiamos gėlių, kai kurių daržovių bei prieskoninių ir vaistinių augalų sėklos kokybės reikalavimų apraše.
Subjektai, užsiimantys sėklos importu bei jos tiekimu rinkai, privalo būti registruoti Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre.
VAT, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kontrastų metai: šiluma neįprastu laiku ir lietinga vasara
2025-12-23 -
Žemės ūkio bendrovė, jos direktorė ir pajininkas nuteisti už išnaudojimą priverstiniam darbui
2025-12-19 -
Aiškėja korupcijos ir kyšininkavimo Augalininkystės tarnyboje mastas
2025-12-17
Skaitomiausios naujienos
-
Leido parduoti mažus dirbamos valstybinės žemės plotus
2025-12-12 -
Milžiniškas pieno ūkis pradeda veiklą
2025-12-23 -
Pieno sektoriaus krizė – jau ant slenksčio
2025-12-16



(0)