Ar pavyks kaimo turizmo sodybose legaliai kepti blynus pusryčiams
2013-05-31

Lazdijai. Kaimo turizmo sodybų šeimininkai, norintys sodybose pavaišinti poilsiautojus net paprasčiausia koše, privalo būti įsirengę restorano tipo virtuvę ir gauti maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą su visais higienos leidimais. Apie kaimo turizmo plėtros kliūtis diskutuota per Lietuvos kaimo turizmo asociacijos (LKTA) sezono atidarymą.

Sezono atidarymo šventėje trečiadienį Lazdijų rajone diskutuota klausimais, kurių nepavyksta išspręsti jau ne vienerius metus. 

„Siekiame, kad poilsiautojams pasiūlyti košės ar blynų taptų paprasčiau, nes didžioji dalis poilsiautojų pageidauja pusryčių ir sunkiai suvokia, kodėl tai yra taip sudėtinga", - sakė LKTA prezidentas Linas Žabaliūnas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Nors daugelyje ES šalių naminė degtinė legalizuota, jos gamyba reglamentuota įstatymų, priežiūrą atlieka valstybinės ir visuomeninės organizacijos, Lietuvoje tai dar nėra padaryta.

„Mes nesiekiame naminukę legalizuoti, bet norėtume ją bent civilizuoti. Viena paskutinių Europoje pernai naminės degtinės gamybą kaimo turizmo sodybose reglamentavo Latvija. Istoriniai tyrimai įrodo, kad naminė ruginė degtinė yra lietuvių tautos kulinarinis paveldas. Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto atlikta analizė įrodo, kad naminės degtinės gamyba kaimo turizmo sodybose alkoholio vartojimo nepadidintų, o šalies biudžetą tik papildytų.

Linas Žabaliūnas

Mūsų noras yra įteisinti, kad naminukę degustacijai nedideliais kiekiais galėtų gaminti tik ūkininkas, vystantis kaimo turizmą ir esantis sertifikuotu tautinio paveldo puoselėtoju. Šiuo metu Alkoholio kontrolės įstatymas yra užstrigęs Seime, bet viliamės, jog šis klausimas artimiausiu metu bus svarstomas", - sakė L. Žabaliūnas.

Paslaugų reklamai ir poilsiautojų aptarnavimo kokybei vis didesnį dėmesį skirianti LKTA šiemet atliko tyrimą Lietuvos ir užsienio specializuotuose viešbučių rezervavimo portaluose, kuriuose rinko lankytojų atsiliepimus, komentarus apie Lietuvos kaimo turizmo sodybas.

„Siekėme surinkti tiek teigiamus, tiek neigiamus atsiliepimus, nes poilsiautojai dažnai jų neišsako. Tyrimas parodė, kad užsieniečiai džiaugiasi svetingais šeimininkais, gražia sodybų aplinka, skaniu maistu, nedidelėmis kainomis.

Tačiau skundžiasi neasfaltuotais keliais, uodais, per mažais rankšluosčiais, negalėjimu susikalbėti angliškai, nešvariais stalo įrankiais, lėtu interneto greičiu ir net per sočiais pusryčiais. Tuo tarpu lietuviams labai svarbu aplinka, malonus šeimininkų elgesys, aptarnavimas, pirtis", - pažymėjo L. Žabaliūnas.

LKTA atidarymo šventėje, vykusioje sodyboje „Vitrūna", Lazdijai pristatė savo regiono kulinarinį paveldą ir amatus. Dzūkai demonstravo grikių auginimo kultūrą, grikių duonos kepimą. Prities tradicijas priminė Lietuvos pirties bičiuliai, ūkininkas iš Kėdainių pristatė midaus gamybą,  „Aukštaitijos bravorai" demonstravo alaus gaminius, veikė verslo kontaktų mugė.

Pernai kaimo turizmo sodybose apsilankė 260,7 tūkst. poilsiautojų, iš jų -beveik 9 proc. užsieniečių. 2012 m., palyginti su 2011 m., kaimo turizmo sodybose ilsėjosi 3,1 proc. daugiau poilsiautojų.

Praėjusiais metai vidutinė poilsio kaimo turizmo sodyboje trukmė buvo 1,82 nakvynės (2011 m. - 1,67). Daugiausia užsieniečių atvyko iš Lenkijos, Rusijos, Vokietijos ir Latvijos. Daugiausia poilsiautojų sulaukė Vilniaus (63,6 tūkst., arba 24,4 proc.), Kauno (45,7 tūkst., arba 17,5 proc.) ir Alytaus (41,8 tūkst., arba 16 proc.) apskritys.

Vidutinė nakvynės kaimo turizmo sodyboje kaina vienam asmeniui apskrityse svyravo nuo 31 iki 50 litų. Lietuvos gyventojas už nakvynę kaimo turizmo sodyboje vidutiniškai mokėjo 38 litus, užsienietis - 58 litus. Populiariausi mėnesiai ilsėtis kaimo turizmo sodybose buvo liepa ir rugpjūtis.

LKTA inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai