Žemdirbių savivaldos balso nebepaisoma?
2015-02-04

Kaunas. Vakar Žemės ūkio rūmų prezidiumo posėdyje buvo karštai diskutuota apie akcizų įstatymo pakeitimo projektą. Naujas mokestis esą yra niekuo nepagrįstas ir tik pablogina ir taip jau įtemptas konkurencines sąlygas Lietuvos žemdirbiams.

Bene labiausiai žemdirbių savivaldą papiktino faktas, kad LR akcizų įstatymo Nr. IX-569 37 straipsnio pakeitimo projektas Nr. XIIP-2732 buvo užregistruotas visiškai prieš tai nederinus su žemdirbiais. Pasak ŽŪR pirmininko Andriejaus Stančiko, anksčiau tokių akibrokštų iš Žemės ūkio ministerijos nebūdavo.

Pagal įstatymo pakeitimo projektą numatoma, kad dyzelinui, skirtam naudoti žemės ūkio veiklos subjektams žemės ūkio produktų gamybai taikomas 21 euro už 1 000 litrų produkto akcizų tarifas. Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad šį projektą paskatinusios priežastys yra EK Reglamentas (ES) Nr. 651/2014 bei EK Reglamentas (ES) Nr. 1388/2014, kurių nuostatos reikalauja valstybėms narėms taikant akcizo mokesčio lengvatą nustatyti minimalų - 21 Eur dydžio - mokestį.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Žinia užgriuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus

„Žinia apie šį mokestį mane pasiekė iš žiniasklaidos. Galbūt mokestis ir nėra milžiniškas, bet nerimą kelia pats principas - tokius svarbius dalykus priimti nederinus su žemdirbiais. Šalies žemdirbiai dabar išgyvena pačius blogiausius konkurencinius laikus ir bet kokie papildomi mokesčiai yra dar didesnis sąlygų bloginimas", - sakė ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas.  

ŽŪR Prezidiumo nariai sutarė, kad naujam mokesčiui laikas labai netinkamas - žemės ūkio sektorius dabar išgyvena sunkmetį

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis neslėpė nuoskaudos ir nuostabos: „Žinia apie naują mokestį užgriuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. Ypač skaudu, kad jis atsirado dabar, kai ir taip sunku: išmokos sumažintos, žemės nuoma pakilusi. Ekologiniuose ūkiuose darbų daug daugiau, kuro ir taip yra trūkumas. Apima visiškas pesimizmas apima vertinant dabartinę situaciją.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis išreiškė nuomonę, kad tiksliau būtų naują mokestį įvardinti kaip ekologinį mokestį. Jis taip pat stebėjosi, kad šį klausimą iškėlė Žemės ūkio ministerija. „Jei Aplinkos apsaugos ministras keltų tokį klausimą, aš dar suprasčiau. Bet dabar? Kiek tenka būti savivaldoje, tai pirmas kartas, kai nieko nepasakius priimamas toks svarbus sprendimas", - piktinosi J. Sviderskis, situaciją vaizdžiai apibūdindamas kaip bandymą užrištomis akimis tamsiame kambaryje pagauti pelę.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis naują mokestį įvertino kaip akibrokštą žemdirbiškai savivaldai

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas suskaičiavo, kad naujas mokestis sudarys per 7 mln. Eur, o kad paprasčiau būtų suvokti sumos dydį, pavertė tai litais - 25 mln. Lt. „Tai didžiulė suma ir ją tikrai pajaus žemdirbiai. Keisčiausia kad tokį mokestį siūlo įvesti mūsų ministerija, mes pripratę, kad ši ministerija visada stoja žemdirbių pusėn. Arba ŽŪM galvoja, kad žemdirbiai nemoka skaityti europinių reglamentų ir direktyvų, arba ji pati nemoka skaityti. Abu variantai yra blogi", - komentavo A. Macijauskas.

Pasak jo, reglamentas tokio mokesčio visiškai nereikalauja. Pagal reglamentą, valstybės pagalba lengvatiniu kuru ir toliau gali būti teikiama ją notifikuojant - suderinant su Europos Komisija. „Manau, tiesiog praleista proga tai padaryti 2014 m. ir dabar, bandant ištaisyti klaidą ir pabūti labai gerais, nuspręsta įvesti tą minimalų mokestį. Bet mes tikrai žinome, kad tokią lengvatą galima taikyti, tik reikia šio reikalo būtinybę įrodyti atsakingoms ES institucijoms, galbūt susitikti su reikalingais pareigūnais", - galimas išeitis iš situacijos siūlė A. Macijauskas. Jo teigimu, argumentų yra daugiau negu reikia: kritusios produkcijos supirkimo kainos, nauji reikalavimai, su kuriais susiduria ūkininkai įgyvendindami žalinimo priemones. Pati EK dar 2011 m. yra suskaičiavusi, kad žalinimo priemonės kiekvienam žemdirbiui kainuos nuo 30 iki 40 Eur/ha.

Naujas mokestis - neišvengiamybė?

ŽŪM Ekonomikos ir tarptautinio bendradarbiavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Zigmas Medingis siūlė žemdirbiams nesikarščiuoti: mokestis esą yra juokingai mažas ir tikrai neskausmingas - vos 2 eurocentai nuo litro degalų. Lenkijoje minimalus akcizas taikomas nuo 2006 m., dabar jis pakeltas iki 22 eurocentų. Latvijoje nuo liepos 1 d. bus 5 eurocentai, Estijoje - 12 eurocentų.

ŽŪM Ekonomikos ir tarptautinio bendradarbiavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Zigmas Medingis bandė įtikinti prezidiumo narius, kad mokestis yra neišvengiamas

„Mokestį turime įvesti neišvengiamai, priešingu atveju galime turėti bėdos su Europos Komisija", - patikino Z. Medingis pridurdamas, kad lengvatos privalėtų būti pagrindžiamos aplinkosauginiais tikslais, vadinasi, ir papildomais prisiimtais įsipareigojimais. Be to, Z. Medingis sakė įvertinti ir tai, kad pastaruoju metu degalai atpigo, tad žemdirbiai ir taip sutaupo. Pastarasis argumentas žemdirbių lyderių absoliučiai neįtikino - kaip netikėtai degalai atpigo, taip gali ir pabrangti.

Seimo Kaimo reikalų komiteto biuro patarėjas Leonardas Michelbertas suabejojo, ar net ir labai sklandžiai vykstant procedūroms, įstatymo pakeitimas spėtų įsigalioti nuo liepos 1 d.

Seimo Kaimo reikalų komiteto biuro patarėjas Leonardas Michelbertas patikino, kad nė vienas KRK narys iš anksto nieko nežinojo apie akcizų įstatymo pakeitimą. Kaip atsakas į užregistruotą pakeitimo projektą spaudoje buvo išplatintas KRK pranešimas, kad įstatymo pakeitimo projektas pateiktas neatsižvelgiant į sunkią padėtį žemės ūkyje, todėl siūloma nepritarti V. Baltraitienės pateiktam projektui ir manoma, kad šį klausimą reikėtų patikėti spręsti vyriausybei. L. Michelberto manymu, liepos 1 d. įstatymas dar tikrai nespės įsigalioti, nes iki pataisos priėmimo laukia ilgų svarstymų kelias.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai